Ju Jitsu Wrocław
- treningi Ju Jitsu we Wrocławiu

 

   Odkąd zawitały nad Wisłę, sztuki walki cieszą się niesłabnącą popularnością. Szeroki wachlarz dyscyplin znajdziemy również we Wrocławiu. Wybrać możemy na przykład ju-jitsu (jūjutsu). Poznaj historię tego szlachetnego sportu, jego wersje i różnice między nimi, typowe techniki używane w walce, stroje i stopnie wtajemniczeń. Być może sam zapragniesz potrenować pod okiem doświadczonych mistrzów. Przejrzyj ofertę klubów we Wrocławiu. Znajdziesz tu propozycje na każdy poziom zaawansowania.

Tematy:
  1. Historia ju-jitsu. Odmiana tradycyjna i modern
  2. Typowe techniki ju-jitsu
  3. Film - pokazy technik Ju Jitsu
  4. Stopnie zaawansowania — pasy
  5. Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu
  6. Zajęcia Ju Jitsu Wrocław — ćwiczenia i kluby
  7. Polub i oceń stronę – Ju Jitsu we Wrocławiu
  8. Mapa klubów – Ju Jitsu we Wrocławiu

Historia ju-jitsu. Odmiana tradycyjna i modern

   Ju-jtsu tłumaczy się dosłownie jako: „sztuka ustępliwości” (bądź: „sztuka łagodności, miękkości”). Jest tradycyjną, azjatycką sztuką walki, wywodzącą się prawdopodobnie z Japonii. Niektórzy jednak przypisują jej chiński rodowód. Inni twierdzą (i ta wersja jest najbliższa prawdzie), że na dyscyplinę złożyły się techniki z obydwu tych państw. Chińczycy mieli sprowadzić swoje metody do Kraju Kwitnącej Wiśni, znającej już wtedy różne systemy walki i samoobrony — zarówno z użyciem broni, jak i bez. Do ich rozkwitu przyczynili się samurajowie. Nazwy „ju-jitsu” zaczęto oficjalnie używać w XVII wieku. Spopularyzował ją pionier ju-jitsu: lekarz Akiyama Shirobel Yoshitoki, założyciel szkoły Yosin-ryu.

   Ju-jitsu jest szkołą walki wręcz albo z użyciem niewielkiej broni białej. Stosuje się w niej chwyty zaczepne i obronne. Unikatowość systemu wynika z oparcia się na defensywie, delikatności i uwadze. Pokonać przeciwnika należy nie siłą, lecz cierpliwymi unikami, czujnością, ostrożnością. Niekiedy trzeba chwilowo się poddać, by ostatecznie zwyciężyć w pojedynku. Jedna z głównych doktryn ju-jitsu mówi wprost: „ustąp, żeby odnieść zwycięstwo”. W praktyce oznacza to: daj się pchnąć, złapać, uderzyć, aby później zdobyć przewagę. Niech rywal napawa się własną, pozorną wiktorią, aż go to zdezorientuje i osłabi. Zdekoncentrowany, odsłoni czuły punkt, dopuści do siebie cios. Ju-jitsu to maksymalna skuteczność jak najmniejszym kosztem. Fizycznie słabsi mogą pokonać bardziej krzepkich, stopniowo rozmiękczając i gubiąc ich siłę.

   Co ciekawe, ta łagodność, wręcz uległość, nie istniała od zawsze. Pierwotne ju-jitsu zakładało brutalne ataki. Chodziło w nich o pozbawienie przeciwnika broni albo... życia. Wszystkie chwyty był dozwolone. Łapanie, zakładanie dźwigni, kopniaki w czułe miejsce, przytrzymywanie i duszenie. Z czasem, zamiast na zabójczości skupiono się na unieszkodliwieniu oraz rozbrojeniu. Walka stała się czymś więcej niż wymianą ciosów. Awansowała do rangi sztuki życia i myślenia. Szczyt rozwoju osiągnęła w XIX wieku. Ta odmiana ju-jitsu — nazwana później modern — wpłynęła na współczesne, słynne szkoły walki, takie jak dżudo, karate czy aikido.

Rzut podstawowa technika w Ju JitsuRzut podstawowa technika w Ju Jitsu
Ju Jitsu - walka w parterzeJu Jitsu - walka w parterze
Dźwignia w parterze - balachaDźwignia w parterze - balacha
 

Typowe techniki ju-jitsu

   Najważniejsze w ju-jitsu są szybkie, zwinne i precyzyjne ruchy. Czysta siła fizyczna nie gra aż takiej roli. Bardziej liczy się gracja. Podstawowym manewrem jest duszenie (shima): obezwładnianie rywala poprzez odcięcie mu tlenu, uciskiem na tętnice lub organy oddechowe. Zastosowanie mają również dźwignie, tzw. chwyty transportowe (kansestsu), rzuty (nage), bloki i szybkie kontrataki: sprawne, zręczne ciosy w punkty witalne bądź ich uciśnięcie. Bardzo istotna jest odporność psychiczna. Adepci trenują w stanie wzmożonej koncentracji. Tę osiągają dzięki ćwiczeniom oddechowym, relaksacji oraz medytacji. Dbałość o umysł ma zwiększać siłę ducha (chi).

 

Film - pokazy technik Ju Jitsu

Tytuł/źródło: Demonstration Jiu Jitsu; Autor: Eightyone Videography; Licencja: CC BY

Stopnie zaawansowania — pasy

   Tradycyjne pasy, oznaczające stopień wtajemniczenia, są w ju-jitsu liczne i bardzo kolorowe. Oprócz typowego podziału barwnego wyróżniamy również pagony — złote i czarne akcenty niosące dodatkowe wiadomości.

   Adeptom przysługują pasy w sześciu kolorach. Nowicjusze dostają pas biały. Kolejne stopnie awansu to barwy: żółta, pomarańczowa, zielona, niebieska i brązowa. Na dalszych etapach (7 & 5 kyu) dochodzą kolorowe pagony.

   Mistrzowie noszą pasy: czarny, biało-czerwony i czerwony. Czarny pas ma od jednego do czterech złotych pagonów. Na ostatnim etapie uzyskuje się nominację do pasa biało-czerwonego z pięcioma pagonami (stopień 5 dan). Wyżej są jedynie stopnie honorowe. Osiem pagonów (sic!) u dwubarwnego pasa uprawnia do włożenia pasa czerwonego. Ten może mieć maksymalnie aż dziesięć pagonów, zarezerwowanych dla mistrza nad mistrzami (stopień 10 dan).

Stopnie w Ju Jitsu – pasyStopnie w Ju Jitsu – pasy
Dzieci w strojach / kimonach Ju JitsuDzieci w strojach / kimonach Ju Jitsu
Próba podcięcia - technika Jiu JitsuPróba podcięcia - technika Ju Jitsu
 

Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu

  W ju-jitsu używa się charakterystycznych kimon: z rękawami 3/4 i skróconą nogawką, zazwyczaj białych lub niebieskich, o podwójnym splocie. Identyczne zakłada się do judo.

   Poważne potraktowanie treningów wymaga porządnego stroju. Ćwiczenia dosłownie wyciskają z uczniów siódme poty. Warto wybrać kimono solidnej jakości: przewiewne, z mocnymi szwami (najlepiej potrójnymi) i wzmacnianym kołnierzem, np. gumowanym. Gumowa wkładka prędko wysycha, spowalnia też rozwój drobnoustrojów.

Zajęcia Ju Jitsu Wrocław — ćwiczenia i kluby

   Baza klubów sportowych Prime ułatwi wrocławianom wybór treningów w ich mieście. Na liście znalazło się również ju-jitsu. Zobacz, gdzie możesz nauczyć się tej sztuki i zapisz się na lekcje!

 

Polub i oceń stronę – Ju Jitsu we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna