Ju Jitsu Warszawa
- treningi Ju Jitsu w Warszawie

 

   Warszawa jest miastem, które jest przychylne dla swoich mieszkańców, jeśli chodzi o dostęp do miejsc, gdzie można trenować sztuki walki. Jedną z wielu dyscyplin, której profesjonalni nauczyciele czekają na nowych chętnych do jej poznawania, jest Ju Jitsu. To okazja, aby dowiedzieć się wiele o tej sztuce walki - o jej historii, o różnicach między wersją tradycyjną a wersją modern, o charakterystycznych dla tej dyscypliny technikach, o pasach oraz kimonach, które zakładają zawodnicy. Jeśli jesteś zaintrygowany Ju Jitsu, to musisz sprawdzić, w których miejscach w Warszawie znajdują się placówki oferujące profesjonalny trening. W stolicy nie brakuje szkółek dla zaczynających od podstaw, jak i chcących rozwijać swoje umiejętności.

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern
  2. Ju Jitsu – charakterystyczne techniki
  3. Film - pokazy technik Ju Jitsu
  4. Stopnie w Ju Jitsu – pasy
  5. Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu
  6. Zajęcia Ju Jitsu Warszawa – kluby i treningi
  7. Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Warszawie
  8. Mapa klubów – Ju Jitsu w Warszawie

Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern

   Dosłowne tłumaczenia Ju Jitsu to ustępliwość, łagodność oraz miękkość. Ta sztuka walki wywodzi się z Japonii, choć inni uważają, że z Chin. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że techniki chińskie oraz japońskie wymieszały się, przez co powstało Ju Jitsu. W Japonii powstało wiele technik walki wręcz oraz z wykorzystaniem broni, a wiele z nich wywodziło się z tradycji samurajskich. Znana pod obecną nazwą sztuka walki Ju Jitsu zyskała ją w XVII wieku. Przypuszcza się, że Akiyama Shirobel Yoshitoki, japoński lekarz, wprowadził ją do własnej szkoły Yosin-Ryu.

   Ju Jitsu jest sztuką walki, która opiera się głównie na walce bez broni. Wykorzystuje się ją do atakowania oraz obrony. Jej cechą charakterystyczną jest łagodność, a nie agresywność. Wymaga od zawodnika cierpliwości, która prowadzi do zwiększenia przewagi siłowej nad przeciwnikiem. W niektórych fragmentach walki wymaga uległości, aby uśpić czujność rywala. Dzięki temu sztuka walki nie wymaga dużego wysiłku, lecz jej charakterystyka przekłada się na wysoką skuteczność. Nie trzeba zatem być mocniejszym fizycznie nad przeciwnikiem.

   Ju Jitsu swoje korzenie ma jednak zupełnie inne. Na początku nie miała łagodnego stylu. Umożliwiała ona łamanie kości przeciwnika, a nawet jego uśmiercenie. W tradycyjnej odmianie tej walki nie było praktycznie żadnych ograniczeń - można było dusić, kopać i atakować na punkty witalne.

   Ju Jitsu rozwinęło się zwłaszcza w XIX wieku. Szkoły, które powstawały, kładły nacisk na unieszkodliwienie przeciwnika, a nie zrobienie mu krzywdy. Wersja modern tej sztuki walki skupia się przede wszystkim na samoobronie. Z Ju Jitsu czerpią inne sztuki walki, takie jak np. Judo.

Rzut podstawowa technika w Ju JitsuRzut podstawowa technika w Ju Jitsu
Ju Jitsu - walka w parterzeJu Jitsu - walka w parterze
Dźwignia w parterze - balachaDźwignia w parterze - balacha
 

Ju Jitsu – charakterystyczne techniki

   W Ju Jitsu wykorzystuje się przede wszystkim zwinność, szybkość oraz skuteczność ruchów. Siła nie jest tutaj najważniejsza. Podstawowymi technikami w tej sztuce walki są duszenie (shime), czyli próba obezwładnienia przeciwnika w momencie zatamowania dopływu tlenu, rzuty (nage), dźwignie - chwyty transportowe (kansetsu) i blokowanie ruchów przeciwnika. Nie brakuje również błyskawicznych kontrataków.

   Bardzo ważna w Ju Jitsu jest również siła psychiczna. Treningi wymagają ogromnej koncentracji. Nie może zabraknąć ćwiczeń oddechowych oraz relaksacyjnych. Ważna jest także medytacja, która rozwija siłę duchową (chi).

 

Film - pokazy technik Ju Jitsu

Tytuł/źródło: Demonstration Jiu Jitsu; Autor: Eightyone Videography; Licencja: CC BY

Stopnie w Ju Jitsu – pasy

   W Ju Jitsu jest sporo pasów. Nie brakuje klasycznego podziału na kolory. Widoczne są również pagony, czyli złote lub czarne wstawki.Na uczniów czekają pasy w sześciu kolorach. Idąc po kolei, zdobywa się pas biały, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i brązowy. Na początku pasy pozbawione są pagonów, ponieważ uzyskuje się je w kolejnych etapach kształcenia (przy 7 kyu oraz 5 kyu).

   W Ju Jitsu są trzy pasy mistrzowskie: czarny (ma cztery pagony o złotym kolorze), biało-czerwony (do pięciu pagonów) oraz czerwony (najwyższe odznaczenie, do 10 pagonów).

Stopnie w Ju Jitsu – pasyStopnie w Ju Jitsu – pasy
Dzieci w strojach / kimonach Ju JitsuDzieci w strojach / kimonach Ju Jitsu
Próba podcięcia - technika Jiu JitsuPróba podcięcia - technika Ju Jitsu
 

Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu

   Zawodnicy w Ju Jitsu przywdziewają kimona. Długość rękawów sięga 3/4 długości ręki. Nogawki również są skrócone. Spotyka się kimono w kolorze białym oraz niebieskim. Tworzy się je z pojedynczych lub podwójnych splotów. Są takie jak w Judo.

   Każdy, kto chce zapisać się na treningi, a jednocześnie potraktować je poważnie, powinien wyposażyć się w kimono wysokiej jakości. Wyczerpujące treningi sprawiają, że materiał nasiąka potem. Kimono powinno być dobrane do wzrostu oraz wagi zawodnika. Warto wybierać kimona z potrójnymi szwami, także w spodniach. W górnej części nie powinno zabraknąć wzmocnionego, bawełnianego lub z gumową wkładką kołnierza.

Zajęcia Ju Jitsu Warszawa – kluby i treningi

   Prime, czyli baza klubów sportowych, powstała po to, aby mieszkańcy Warszawy mieli dostęp do interesujących ich sztuk walki. Dzięki niej każdy może znaleźć odpowiednie miejsce, w którym odbywają się profesjonalne treningi konkretnej dyscypliny. Szeroka oferta bazy Prime skupia się również na treningach sztuki walki Ju Jitsu. Możesz zobaczyć zatem, gdzie najlepiej zapisać się do ćwiczeń, aby satysfakcja z poznawania tajników Ju Jitsu nie wyczerpała się. Dla Ciebie to szansa, aby zwiększyć swoje możliwości samoobrony oraz zbudować silnego ducha.

 

Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Warszawie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna