Ju Jitsu Poznań
treningi Ju Jitsu w Poznaniu

 

   W odniesieniu do sztuk walki mieszkańcy Poznania mogą być zadowoleni, gdyż dzieje się w tym temacie całkiem sporo. Pod okiem profesjonalnych trenerów można poznać wiele dyscyplin, m.in. ju jitsu (ju jutsu). Z treści poniższych dowiesz się zaś o historii ju jitsu, o różnicach między wersjami tradycyjną a modern, o charakterystycznych dla tej dyscypliny technikach oraz o zwyczajowych strojach (kimonach) i pasach noszonych przez zawodników. Jeżeli natomiast zainteresuje Cię ta sztuka walki, wówczas sprawdź koniecznie miejsca, gdzie możesz rozpocząć treningi ju jitsu. Poznań ma sporo klubów, gdzie możesz zacząć od zera albo swoje umiejętności doszlifować. Sprawdź i przekonaj się sam!

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern
  2. Ju Jitsu – charakterystyczne techniki
  3. Film - pokazy technik Ju Jitsu
  4. Stopnie w Ju Jitsu – pasy
  5. Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu
  6. Zajęcia Ju Jitsu Poznań – kluby i treningi
  7. Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Poznaniu
  8. Mapa klubów – Ju Jitsu w Poznaniu

Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern

   Ustępliwość, łagodność i miękkość są dosłownie sztuką ju jitsu, wywodzącą się według jednych z Japonii, a innych, że z Chin. Najbardziej prawdopodobną wersją jest jednak wymieszanie importowanych technik z Chin z rodzimymi japońskimi. Ze względu na tradycję samurajską w Japonii rozwinięto wiele systemów walki wręcz i z użyciem broni, ale sztuka walki ju-jitsu oficjalnie zaistniała dopiero w XVII wieku. Według podań do swojej szkoły Yosin-Ryu wprowadził ją japoński lekarz Akiyama Shirobel Yoshitoki.

   Ju jitsu jest walką w ataku i w obronie, zarówno z małym orężem, jak i bez. Cechą, która czyni ju-jitsu wyjątkowym, jest łagodność – zminimalizowanie przewagi siłowej przeciwnika, poprzez wykorzystanie ustępliwości, cierpliwości i pozornej uległości, z wykluczeniem brutalności. „Ustępliwość pokonuje siłę” – tak mówi jedna z głównych zasad sztuki ju jitsu. Żeby zdobyć przewagę nad przeciwnikiem, trzeba go zdezorientować i czasami dobrym wyjściem jest pozwolenie na przytrzymanie lub popchnięcie. Taka chwila dekoncentracji może być decydująca dla wyprowadzenia ciosu z trafieniem w czuły punkt. Minimum wysiłku przy maksimum skuteczności – ju jitsu przygotuje nawet słabszego fizycznie zawodnika do pokonania mocnego przeciwnika poprzez rozładowanie jego siły.

   Nie zawsze tak było. Początki ju-jitsu to brutalne nastawienie na łamanie przeciwnikom kości, a nawet ich zabijanie w walce wręcz w momentach utraty broni. Tradycyjne ju jitsu nie posiadało zakazanych technik, a w walce stosowano chwyty i trzymania, dźwignie i duszenia, kopnięcia i ciosy nakierowane na punkty witalne.

  Najwięcej szkół powstało podczas rozkwitu ju-jitsu w XIX wieku. Wówczas jednak nacisk kładziono już nie na pokonanie przeciwnika poprzez zabicie, ale unieszkodliwienie. Wersja modern ju-jitsu skupia się już głównie na samoobronie oraz filozoficznej sztuce myślowej. Ju jitsu jest przy tym prekursorem sztuk walk, m.in. judo, karate czy aikido.

Rzut podstawowa technika w Ju JitsuRzut podstawowa technika w Ju Jitsu
Ju Jitsu - walka w parterzeJu Jitsu - walka w parterze
Dźwignia w parterze - balachaDźwignia w parterze - balacha
 

Ju Jitsu – charakterystyczne techniki

   Siła jest w Ju jitsu drugorzędna, liczy się zwinność, szybkość i precyzja ruchów. Techniki podstawowe ju jitsu to duszenia (shime), mające poprzez precyzyjny ucisk odciąć dopływ tlenu lub krwi i obezwładnić przeciwnika; rzuty (nage), dźwignie, czyli chwyty transportowe (kansetsu), a także bloki. Ponadto wykorzystywane są tzw. szybkie kontrataki – ciosy i uciski kierowane na wrażliwe punkty ciała przeciwnika.

   Ponadto w Ju jitsu wykorzystywana jest siła psychiczna. Do wyćwiczenia czerpania z mocy umysłu, treningi przeprowadzane są w dużej koncentracji – medytacja wraz z ćwiczeniami oddechowymi i relaksacyjnymi rozwijają siłę duchową (chi).

 

Film - pokazy technik Ju Jitsu

Tytuł/źródło: Demonstration Jiu Jitsu; Autor: Eightyone Videography; Licencja: CC BY

Stopnie w Ju Jitsu – pasy

   Do pasów w ju jitsu przywiązuje się dużą wagę i jest ich duża liczba. Oprócz klasycznego podziału na kolory istotne są również czarne albo złote wstawki, czyli pagony.

   Dla uczniów przewidziano sześć kolorów pasów. Nowicjusz otrzymuje pas biały, a następnie zdobywa po kolei pas żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski oraz brązowy. Na pasie od początku nie ma pagonów i dopiero na wybranych następnych etapach (przy 7 kyu i 5 kyu) pojawiają się na nich kolorowe pagony.

   Mistrzowie w ju jitsu noszą pas czarny, biało-czerwony, a wreszcie czerwony. Na pasie czarnym może występować do czterech złotych pagonów. Po tym następuje nominacja do 5-go dana i przywdziania pasa biało-czerwonego z pięcioma pagonami. Kolejne dany są honorowe, a po uzyskaniu 8 danów, uzyskuje się prawo do pasa czerwonego, na którym może widnieć maksymalnie 10 pagonów w kolorze złota, a więc 10 dan.

Stopnie w Ju Jitsu – pasyStopnie w Ju Jitsu – pasy
Dzieci w strojach / kimonach Ju JitsuDzieci w strojach / kimonach Ju Jitsu
Próba podcięcia - technika Jiu JitsuPróba podcięcia - technika Ju Jitsu
 

Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu

   Kimona do ju jitsu są dość charakterystyczne i posiadają skrócone nogawki oraz rękawy w 3/4 i długości. Są wykonane z pojedynczych albo podwójnych splotów i są niebieskie lub białe.

   Przy podjęciu decyzji o treningu ju-jitsu trzeba postarać się o kimono dobrej jakości, gdyż treningi naprawdę wyciskają pot i kiepski materiał szybko się zniszczy. Rozmiar kimona dobieraj starannie i zwracaj uwagę na szycie – kup takie z potrójnym szwem, także w spodniach, a góra niech ma wzmocniony kołnierz. Wybór bawełnianego albo z gumową wkładką ograniczy rozwój bakterii i pozwala na szybsze suszenie.

Zajęcia Ju Jitsu Poznań – kluby i treningi

   Baza klubów sportowych Prime założona została dla mieszkańców Poznania oraz okolic, w celu umożliwienia Wam szybszego odnajdywania miejsc treningowym dla poszczególnych sztuki walki, w tym także ju jitsu. Sprawdź, gdzie możesz zapisać się na zajęcia i rozpocząć treningi!

 

Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna