Ju Jitsu Łódź
- treningi Ju Jitsu w Łodzi

 

   Mieszkańcy Łodzi oraz okolic nie mają powodów do narzekań w aspekcie sztuk walki, gdyż jest w czym wybierać. Profesjonalni trenerzy czekają z zapoznaniem adeptów z wieloma dyscyplinami, m.in. z ju jitsu (ju jutsu). Poniższe treści zawierają garść informacji o historii ju jitsu i różnicach pomiędzy wersją tradycyjną a modern, o wyjątkowych technikach w niej występujących, a także o tradycyjnych strojach (kimonach) oraz pasach, którzy ubierają zawodnicy do treningów i walk. Jeżeli ta sztuka walki wzbudzi przy tym Twoje zainteresowanie, wówczas nie zwlekaj ze sprawdzeniem miejsc, gdzie możesz rozpocząć treningi ju jitsu. Łódź dysponuje sporą ilością klubów, gdzie będziesz mógł zapoznać się z ju jitsu od podstaw albo już poznaną sztukę pogłębić. Sprawdź, a przekonasz się sam!

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern
  2. Ju Jitsu – charakterystyczne techniki
  3. Film - pokazy technik Ju Jitsu
  4. Stopnie w Ju Jitsu – pasy
  5. Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu
  6. Zajęcia Ju Jitsu Łódź – kluby i treningi
  7. Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Łodzi
  8. Mapa klubów – Ju Jitsu w Łodzi

Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern

   Sztuka ju jitsu oznacza dosłownie ustępliwość, łagodność oraz miękkość, a w zależności od wersji przekazu wywodzi się z Japonii albo z Chin. Można sądzić, że najprawdopodobniej jest to mieszanina importu technik chińskich z rodzimymi japońskimi, gdzie przez wzgląd na na tradycję samurajską w powstało wiele sztuk walki wręcz oraz z użyciem broni. Ju-jitsu jest tutaj młodą sztuką, zaistniałą w XVII wieku, a wprowadził ją do swojej szkoły Yosin-Ryu lekarz japoński Akiyama Shirobel Yoshitoki.

   Ju jitsu to walka z małym orężem lub bez w ataku i w obronie. Wyjątkowość ju-jitsu powstaje z łagodności, cechy minimalizowania przewagi siły u przeciwnika. Wykorzystuje się ustępliwość, cierpliwość i pozorną uległość, a wyklucza brutalność. „Ustępliwość pokonuje siłę” – to jedna z głównych zasad ju jitsu. Dla zdobycia przewagi nad przeciwnikiem, dezorientuje się go i można w tym celu pozwolić nawet na przytrzymanie lub popchnięcie. Taka chwila dekoncentracji i pozornej przewagi, może pozwolić na wyprowadzenie ciosu z trafieniem w czuły punkt. Minimalny wysiłek dla maksymalnej skuteczności sprawiają, że dzięki rozładowaniu siły napastnika ju jitsu umożliwia słabszemu fizycznie zawodnikowi pokonanie mocniejszego przeciwnika.

   Początki jednak były inne, a wręcz krwawe. Ju jitsu było brutalne i nastawione na łamanie przeciwnikom kości, czy zabijanie w momentach utraty broni w walce. W tradycyjnym ju jitsu nie istniały techniki zakazane, a walka była nastawiona na atakowanie punktów witalnych.

   Ju jitsu rozkwitło w XIX wieku i wtedy powstało najwięcej szkół. Wówczas podejście zaczęło się zmieniać i trenowano unieszkodliwianie przeciwnika, a nie jego zabijanie. Wersja modern ju-jitsu to skupienie się na samoobronie przy wsparciu filozoficznej sztuki myślowej.

Rzut podstawowa technika w Ju JitsuRzut podstawowa technika w Ju Jitsu
Ju Jitsu - walka w parterzeJu Jitsu - walka w parterze
Dźwignia w parterze - balachaDźwignia w parterze - balacha
 

Ju Jitsu – charakterystyczne techniki

   Siłę w Ju jitsu traktuje się drugorzędnie, na pierwszym planie jest szybkość, zwinność i precyzja ruchów. Do technik podstawowych ju jitsu zaliczamy duszenia (shime) – obezwładniające przeciwnika poprzez odcięcie dopływu tlenu; rzuty (nage), dźwignie (kansetsu), nazywane chwytami transportowymi oraz bloki. Oprócz tego wyprowadzane są ciosy oraz uciski nakierowane na najwrażliwsze punkty ciała, nazywane szybkimi kontratakami.

   Duże znaczenie w Ju jitsu ma wykorzystanie siły psychicznej. Dlatego treningi prowadzone są z naciskiem na koncentrację. Dla wyćwiczenia czerpania z mocy umysłu stosowana jest medytacja wraz z ćwiczeniami oddechowymi oraz relaksacyjnymi. Wszystko dla rozwijania siły duchowej (chi).

 

Film - pokazy technik Ju Jitsu

Tytuł/źródło: Demonstration Jiu Jitsu; Autor: Eightyone Videography; Licencja: CC BY

Stopnie w Ju Jitsu – pasy

   Pasy w ju jitsu są ważne i mamy ich całą gamę kolorystyczną. Oprócz nich funkcjonuje również podziała na pagony, czyli czarne lub złote wstawki.

   Uczniowie mogą zdobywać pasy w sześciu kolorach. Na start pas biały i kolejno do zdobycia pas żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski oraz brązowy. Kolorowe pagony mogą się na nich pojawić na wybranych etapach przy 7 kyu i 5 kyu.

   Mistrzowie w ju jitsu noszą w zależności od rangi pas czarny, biało-czerwony i najwyższy czerwony. Pas czarny może zdobić do czterech złotych pagonów. Później jest już nominacja na piąty dan i przewiązanie się pasem biało-czerwonym z pięcioma pagonami. Kolejne dany są już wyłącznie stopniami honorowymi za zasługi dla dyscypliny, a po uzyskaniu 8 danów, uzyskuje się prawo do noszenia pasa czerwonego. Na tym pasie może widnieć oznaczenie 10 dan, czyli maksymalny poziom 10 złotych pagonów.

Stopnie w Ju Jitsu – pasyStopnie w Ju Jitsu – pasy
Dzieci w strojach / kimonach Ju JitsuDzieci w strojach / kimonach Ju Jitsu
Próba podcięcia - technika Jiu JitsuPróba podcięcia - technika Ju Jitsu
 

Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu

   Kimona do ju jitsu wykonuje się z pojedynczych lub podwójnych splotów w kolorze niebieskim lub białym, a ich cechą charakterystyczną są skrócone w 3/4 nogawki oraz rękawy.

   Po postanowieniu o trenowaniu ju-jitsu trzeba zadbać o zakup kimona dobrej jakości. Trening ju jitsu jest wyczerpujący, a kimona przesiąkają potem szybko niszcząc kiepski materiał. Rozmiar należy dobrać starannie, zwracając uwagę na szycie – kup kimono z potrójnym szwem, w tym w spodniach, a górę wyposażoną we wzmocniony kołnierz. Może być bawełniany albo z gumową wkładką, wywczas szybciej schnie, a także ogranicza rozwój bakterii.

Zajęcia Ju Jitsu Łódź – kluby i treningi

   Baza klubów sportowych Prime powstała m.in. z myślą o mieszkańcach Łodzi i jej okolic, dla umożliwienia Wam łatwego znalezienia miejsc treningowych zróżnicowanych sztuk walki, w tym również ju jitsu. Sprawdź, gdzie możesz rozpocząć teningi!

 

Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna