Ju Jitsu Kraków
- treningi Ju Jitsu w Krakowie

 

   W Krakowie, ku zadowoleniu mieszkańców miasta i okolic, w temacie sztuk walki dzieje się całkiem sporo. Ju jitsu (ju jutsu) to tylko jedna z wielu dyscyplin, jakie można tutaj trenować pod okiem profesjonalistów. Dowiedz się, jak wygląda historia ju jitsu, czym różni się wersja tradycyjna od wersji modern, jakie techniki są charakterystyczne dla tej dyscypliny oraz co warto wiedzieć o pasach i kimonach zakładanych przez zawodników. Jeśli zainteresuje Cię ta sztuka walki, koniecznie sprawdź, w których miejscach możesz rozpocząć treningi ju jitsu. Kraków oferuje sporo klubów, w których można podszkolić swoje umiejętności albo zacząć zupełnie od zera – przekonaj się sam!

Tematy:
  1. Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern
  2. Ju Jitsu – charakterystyczne techniki
  3. Film - pokazy technik Ju Jitsu
  4. Stopnie w Ju Jitsu – pasy
  5. Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu
  6. Zajęcia Ju Jitsu Kraków – kluby i treningi
  7. Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Krakowie
  8. Mapa klubów – Ju Jitsu w Krakowie

Historia sztuki walki Ju Jitsu – wersja tradycyjna i wersja modern

   Ju Jitsu oznacza dosłownie sztukę ustępliwości, łagodności i miękkości. To tradycyjna sztuka walki, która wywodzi się z Japonii, niektórzy twierdzą że z Chin, jeszcze inni, że dyscyplina ta powstała przez wymieszanie technik sprowadzonych z Chin z tymi rdzennie japońskimi i właśnie ta wersja wydaje się najbardziej prawdopodobna. W Japonii rozwinęły się liczne systemy walki wręcz i z wykorzystaniem broni, które wywodziły się przede wszystkim z tradycji samurajskich. Oficjalną nazwę ju jitsu sztuka walki przyjęła dopiero w XVII wieku – najprawdopodobniej to japoński lekarz Akiyama Shirobel Yoshitoki wprowadził ją dla swojej szkoły Yosin-Ryu.

   Ju jitsu to walka bez broni lub z małym orężem, stosowana zarówno w ataku, jak i w obronie. Jej wyjątkowość polega właśnie na łagodności – chodzi o to, żeby zminimalizować przewagę siłową przeciwnika, wykorzystując do tego nie brutalność, ale ustępliwość, cierpliwość, a nawet... uległość. Jak głosi jedna z głównych zasad ju jitsu, „ustępliwość pokonuje siłę”. Czasem trzeba dać się przytrzymać lub popchnąć, a tym samym zdezorientować przeciwnika i zdobyć nad nim przewagę. Wystarczy chwila dekoncentracji, żeby dobrze wyprowadzić cios i trafić w czuły punkt. Minimum wysiłku i maksimum skuteczności – dzięki ju jitsu nawet słabsi fizycznie zawodnicy mogą pokonać swoich przeciwników, rozładowując ich siłę.

   Warto dodać, że początkowo ju jitsu wcale nie było sztuką łagodną, jak jest to obecnie. Wręcz przeciwnie – miało ono umożliwić złamanie kości, a nawet zabicie przeciwnika przy walce wręcz w chwili pozbawienia broni. W tradycyjnym ju jitsu nie było zakazanych technik, a walka obejmowała chwyty, rzuty, trzymania, dźwignie, duszenia, kopnięcia, uderzenia i ataki na punkty witalne.

   Prawdziwy rozkwit ju jitsu w szkołach przypadł na XIX wiek. Powstało wówczas bardzo wiele szkół, które wciąż kładły nacisk na pokonanie przeciwnika, ale już nie poprzez zabicie, ale poprzez unieszkodliwienie. Jiu jitsu w wersji modern skupia się przede wszystkim na samoobronie oraz obejmuje również filozoficzną sztukę myślową. Z dziedzictwa ju jitsu czerpią inne nowoczesne sztuki walki – w tym judo, karate czy aikido.

Rzut podstawowa technika w Ju JitsuRzut podstawowa technika w Ju Jitsu
Ju Jitsu - walka w parterzeJu Jitsu - walka w parterze
Dźwignia w parterze - balachaDźwignia w parterze - balacha
 

Ju Jitsu – charakterystyczne techniki

   Ju jitsu wykorzystuje przede wszystkim zwinność, szybkość oraz skuteczność ruchów; siła mięśni schodzi tutaj na dalszy plan. Do podstawowych technik ju jitsu zalicza się duszenia (shime), które mają za zadanie obezwładnić przeciwnika poprzez zatamowanie dopływu tlenu wskutek ucisku na naczynia krwionośne lub narządy oddechowe. Poza tym wyróżnia się rozmaite rzuty (nage), dźwignie – chwyty transportowe (kansetsu) praz blokowanie ciosów. Zawodnicy wykorzystują też tak zwane szybkie kontrataki – ciosy i uciski, które kierują na czułe punkty ciała przeciwnika.

   Ju jitsu wykorzystuje nie tylko techniki walki, ale tez siłę psychiczną. Żeby czerpać moc umysłu, treningi odbywają się przy wzmożonej koncentracji. Kluczowe są tutaj ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne, a także medytacja – wszystko to ma rozwijać siłę duchową (chi).

 

Film - pokazy technik Ju Jitsu

Tytuł/źródło: Demonstration Jiu Jitsu; Autor: Eightyone Videography; Licencja: CC BY

Stopnie w Ju Jitsu – pasy

   W ju jitsu pasy są szczególnie istotne – w tej dyscyplinie jest ich wyjątkowo dużo. Mamy klasyczny podział na kolory, ale oprócz tego istotne są także pagony, czyli czarne lub złote wstawki.

   Uczniowie mogą zdobyć pasy w sześciu kolorach. Nowicjuszom przysługuje pas biały, a później przyznaje się kolory żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski i brązowy. Początkowo pas jest pozbawiony pagonów, a na kolejnych, wybranych etapach (przy 7 kyu i 5 kyu) otrzymuje się kolorowe pagony.

   Mistrzowskie pasy w ju jitsu mają trzy kolory: czarny, biało-czerwony oraz czerwony. Pas czarny ma kolejno jeden, dwa, trzy, a nawet cztery pagony o złotej barwie. Dopiero po osiągnięciu ostatniego etapu mistrz zostaje nominowany do przywdziania biało-czerwonego pasa z pięcioma pagonami, co oznacza uzyskanie stopnia 5 dan. Później są już tylko stopnie honorowe. Po uzyskaniu ośmiu (!) pagonów przy pasie biało-czerwonym przychodzi pora na ostatnie i najwyższe odznaczenie, czyli pas czerwony. Może on mieć maksymalnie 10 złotych pagonów – taki pas może założyć jedynie 10 dan.

Stopnie w Ju Jitsu – pasyStopnie w Ju Jitsu – pasy
Dzieci w strojach / kimonach Ju JitsuDzieci w strojach / kimonach Ju Jitsu
Próba podcięcia - technika Jiu JitsuPróba podcięcia - technika Ju Jitsu
 

Strój Ju Jitsu – kimono Ju Jitsu

   W przypadku ju jitsu strój do walki jest bardzo charakterystyczny. Kimona do ju jitsu mają rękawy o długości 3/4 i skrócone nogawki. Zwykle są niebieskie albo białe. Wykonuje się je z pojedynczych lub podwójnych splotów; takie same kimona zakłada się przy treningach judo.

   Jeśli zdecydujesz się zapisać na treningi i podejdziesz do sprawy poważnie, to z pewnością przyda Ci się kimono do ju jitsu dobrej jakości. Ćwiczenia są bowiem bardzo wyczerpujące, a materiał szybko przesiąka potem. Rozmiar kimona dobierz do swojego wzrostu i wagi, a przy zakupie koniecznie zwróć uwagę na szwy (najlepsze będą te potrójne, użyte także w spodniach). Góra powinna mieć wzmocniony kołnierz – bawełniany lub z gumową wkładką, która szybciej schnie, a przy okazji ogranicza rozwój bakterii.

Zajęcia Ju Jitsu Kraków – kluby i treningi

   Baza klubów sportowych Prime powstała z myślą o mieszkańcach Krakowa i okolic, którzy chcą się zorientować, gdzie można trenować poszczególne sztuki walki. W naszej bazie nie brakuje także klubów z treningami ju jitsu. Zobacz, gdzie możesz zapisać się na zajęcia!

 

Polub i oceń stronę – Ju Jitsu w Krakowie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna