Capoeira Wrocław

 

 

   Choć Capoeira z formalnego punktu widzenia jest jedną ze sztuk walki, można o niej spokojnie powiedzieć, że tak naprawdę jest to styl życia. Nie jest to bowiem jedynie walka - integralne elementy Capoeiry to także dedykowana muzyka, figury akrobatyczne i rytmiczne ruchy, wzbudzające w widowni podziw i uznanie. Capoeira jest przy tym przystępna dla każdego: starszych i młodszych, mężczyzn i kobiet, ludzi zaczynających ze sportem jak i starych wyjadaczy, i dla każdej z tej osób będzie to doświadczenie rozwijające fizycznie i duchowo.

Tematy:
 1. Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
 2. Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
 3. Pokazy Capoeira na YouTube
 4. Stopnie Capoeira - pasy
 5. Walka i trening Capoeira – nauka
 6. Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
 7. Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu
 8. Polub i oceń stronę – Capoeira we Wrocławiu
 9. Mapa klubów – Capoeira Wrocław

Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki

   Capoeira wywodzi swe korzenie z Brazylii, dawnej kolonii portugalskiej, gdzie tworzyli ją tamtejsi niewolnicy, manifestując w ten sposób swą odmienność kulturową. Nie dziwi zatem obecność w Capoeirze wpływów afrykańskich jak i portugalskich. Sztuka ta została doceniona przez tamtejsze masy robotnicze i ewoluowała dalej inspirowana Indianami południowoamerykańskimi.

   Z racji takiej mnogości wpływów i inspiracji naturalną rzeczą jest występowanie rozmaitych stylów. Dla przykładu Capoeira Carioca skupia się na brutalności i skuteczności, pomijając elementy muzyki i śpiewu. Jej zupełnym przeciwieństwem jest Capoeira Angola, gdzie główną rolę odgrywają płynne, dynamiczne ruchy, połączone z elementami współpracy i tańca.

  W języku portugalskim Capoeira opisywana jest słowem "jogo" - gra. To chyba najlepiej oddaje jej charakter - jest to bardziej rozgrywka, niż walka.

Capoeira orkiestra (bateria)Capoeira orkiestra (bateria)
Technika Capoeira - nożyce (tesouras)Technika Capoeira - nożyce (tesouras)
Niskie kopnięcia w wykonaniu CapoeiristasNiskie kopnięcia w Capoeira
 

Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty

   Integralną częścią kultury Capoeira jest rytuał zwany roda (z port. - krąg). Dwóch graczy wchodzi do kręgu, gdzie rozgrywają pojedynek symulowany w towarzystwie śpiewu i muzyki granej przez orkiestrę zwaną bateria, a zgromadzeni w kręgu dostarczają graczom atmosferę i energię (axe).

   Muzykę tworzą unikalne instrumenty, z których najważniejszy jest berimbau, wyznaczający rytm gry. Kij, naciągnięta na niego struna, pudło rezonansowe i grzechotki to wszystkie elementy tego afrykańskiego instrumentu. Inne instrumenty używane przez baterię to m.in. agogo (dzwonek), atabaque (bęben) oraz pandeiro (tamburyn). Motywy grane przez baterię są typowo brazylijskie.

   Muzyka ma oczywiście charakter rozrywkowy, jednak przede wszystkim jej zadaniem jest uzupełnianie aspektów fizycznych Capoeiry elementami uniesień duchowych dla Capoeristas, poprzez nawiązywanie pomiędzy nimi więzi. Piosenki często są skonstruowane w formie dialogu pomiędzy cantadorem a chórem, teksty zaś nawiązują do historii mistrzów tej sztuki, uczuć, a nawet bieżących wydarzeń.

   Podstawowym aspektem Capoeiry jest bezustanne pozostawanie w ruchu ginga (z port. - kołysanie się). To właśnie z ginga wykonuje się efektowne akrobacje, uniki i wyprowadza się ciosy. Po opanowaniu ginga uczniowie przechodzą do nauki m.in. bananeira (stanie na rękach), a także au (gwiazda).

Pokazy Capoeira na YouTube

Stopnie Capoeira - pasy

Doświadczenie dorosłego Capoeiristy jest obecnie określane kolorem jego sznura (corda, cordao). Gradacja sznurów prezentuje się następująco:

 1. biało-żółty: 1. stopień uzyskiwany po przyjęciu do grupy, po upływie kilku miesięcy treningów
 2. żółty: dowodzi rozwoju podstawowych umiejętności i zainteresowania kulturą i historią Capoeira, wymaga kilkunastu miesięcy treningów
 3. żółto-pomarańczowy: przeznaczony dla posiadacza podstawowej wiedzy o historii Capoeira, kulturze Brazylii oraz użytkownika instrumentów (ponad 2 lata regularnych treningów)
 4. biało-pomarańczowy: 1. dla samodzielnego prowadzącego kręgu i części treningu, grającego dobrze na instrumentach (ponad 3 lata treningu)
 5. pomarańczowy: dla adepta Capoeira, samodzielnie prowadzącego treningi i krąg, bardzo dobrze grającego na instrumentach, znajęcego rytmy i udzielającego się w środowisku Capoeira (ponad 5 lat treningów).

   W przypadku dzieci gradacja sznurów wygląda następująco: biało-czerwony, biało-brązowy, biało-fioletowy, biało-zielony i biało-niebieski.

   Oczywiście narodziny nowego adepta Capoeira są jedynie przyczynkiem do dalszego rozwoju w tej dziedzinie. Po wielu latach treningów i rozwoju osobistego można ubiegać się o stopnie instruktorskie, których najwyższym etapem jest Mestre, ze sznurem czerwonym.

Walka i trening Capoeira – nauka

   Każdy trening skupia się na nauczaniu umiejętności, które finalnie będą zastosowane w kręgu. Na początkowych etapach nauki akrobacje i uderzenia są symulowane i służą szlifowaniu techniki ucznia.

   Niemniej Capoeira to sztuka walki, są w niej zatem obecne uderzenia i kopnięcia, m.in.:

 • uderzenie otwartą dłonią (escalada)
 • kopnięcia frontalne i obrotowe (rabo de Arraiamartelo, chapa, gancho)
 • uderzenia kolanami (joelhada)
 • ciosy łokciem (cotovelada)
 • podcięcie stopy (banda)
 • nożyce (tesouras)

 

   Pomimo tych technik trenujący muszą pamiętać, że istotą Capoeiry nie jest szybkie pokonanie przeciwnika, a raczej nabywanie umiejętności fizycznych przy równoczesnym rozwoju psychicznym i obcowaniu z kulturą brazylijską.

Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira

   Przyjmuje się, że strój do Capoeiry składa się z:

 • Abady - spodnie, zazwyczaj białe o rozszerzanych nogawkach
 • Camisa - koszulka, najczęściej z krótkim rękawem, biała z logo szkoły
 • Cordao - sznur o kolorze korespondującym ze stopniem wtajemniczenia.

   Warto nadmienić, że biały kolor nie jest tu przypadkowy - u zarania tej sztuki walki biel stroju potwierdzała umiejętności gracza, ponieważ czysty strój po akrobacji świadczył o nienagannej technice wykonania.

Capoeira trening dzieciCapoeira trening dzieci
Stopnie Capoeira - kolorowe pasyStopnie Capoeira - kolorowe pasy
Dorośli trening CapoeiraDorośli trening Capoeira
 

Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu

   Capoeira to sztuka walki dla każdego kto ma dobre nastawienie i chęć do samodoskonalenia. Treningi rozpoczynają się rozgrzewką (dla dzieci w formie zabawy), co przygotowuje mięśnie, ścięgna i stawy do do wymagających figur i akrobacji. Elementami które wyróżniają Capoeirę na tle innych sztuk walki jest śpiew i muzyka, które za każdym razem wyzwalają w uczestnikach radość, a także pozwalają przetrwać najtrudniejsze wyzwania. W przypadku treningu dzieci warto zwrócić uwagę na przesłanie wychowawcze Capoeiry, która promuje samodoskonalenie, szacunek dla przeciwnika i znakomicie buduje poczucie własnej wartości.

Polub i oceń stronę – Capoeira we Wrocławiu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna