Capoeira Warszawa

 

 

   Capoeira w formalnym odbiorze zalicza się do sztuk walki, jednak z pewnością można stwierdzić, że jest to cała kultura. Jest niezwykle widowiskowa, dzięki rytmicznym ruchom oraz licznym akrobatycznym figurą. Całość dopełnia charakterystyczna muzyka. Można również stwierdzić, iż Capoeira jest również stylem życia. Zdaniem mistrza Mestre Pastinha jest to dyscyplina dla każdego. Jedynym wyjątkiem są osoby, którym się nie chce. Treningi są rozwojem fizycznym, jak i duchowym, a wybór odpowiedniego miejsca do nauki będzie gwarancją czerpania z tego dużej satysfakcji.

Tematy:
 1. Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
 2. Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
 3. Pokazy Capoeira na YouTube
 4. Stopnie Capoeira - pasy
 5. Walka i trening Capoeira – nauka
 6. Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
 7. Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Warszawie
 8. Polub i oceń stronę – Capoeira w Warszawie
 9. Mapa klubów – Capoeira Warszawa

Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki

   W kulturze Capoeiry występuje dominacja języka portugalskiego, jest to spowodowane tym, iż narodziła się ona właśnie w Brazylii, będącej do lat 20 XIX w. zamorskim terytorium Portugalii. Prekursorami tej sztuki walki w XVIII w. byli afrykańscy niewolnicy, przebywający na terenach Brazylii. Dzięki temu w Capoeiry występują motywy z Czarnego Lądu. Był to dla nich wówczas sposób reprezentowania swojej tożsamości oraz metoda na radzenie sobie z cierpieniem, nadzieją i męką niewolnictwa. Kultura zaczęła rozwijać się wśród mas pracujących w Brazylii. W późniejszym czasie zyskała również na popularności dzięki wpływom Indian z południa Ameryki.

   Capoeira przez liczne ewolucje jest praktykowana w różnych stylach, różniących się od siebie. Na przykład Capoeira Angola, którą zapoczątkował Mestre Pastinha, jest zwana grą, przez nastawienie głównie na współpracę i taniec oraz szczególny nakład na dynamiczne i płynne ruchy. W Capoeiry Carioca muzyka nie występuje w ogóle, skupia się jedynie na efektywności i brutalności walki.

   Capoeirę określa się również mianem “Jogo”, czyli z portugalskiego gra. Idealnie oddaje to charakter tych sztuk walki. Jest to połączenie walki, tańca i muzyki wraz z elementami brazylijskiej kultury. Trenujący staje się bardziej graczem niż wojownikiem.

Capoeira orkiestra (bateria)Capoeira orkiestra (bateria)
Technika Capoeira - nożyce (tesouras)Technika Capoeira - nożyce (tesouras)
Niskie kopnięcia w wykonaniu CapoeiristasNiskie kopnięcia w Capoeira
 

Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty

   Capoeiristas tworzą krąg, zwany roda. Ten nieodłączny rytuał polega na wejściu 2 przeciwników do zamkniętego kręgu, gdzie odbywają symulowany pojedynek. Całe widowisko dopełnia orkiestra, czyli bateria. Dba ona o odpowiednią oprawę muzyczną, dzięki grze na instrumentach./ Najważniejszym z nich jest berimbau, pochodzący z Afryki, składający się z kija, na którym jest naciągnięta struna, grzechotki oraz pudła rezonansowego. Jest to nieodłączna część rytuału. Wprowadza tempo i rodzaj walki. Pozostałe instrumenty to m.in. atabaque, agogo i pandeiro. Osoby w okręgu odpowiadająca za atmosferę i energię, czyli axe. Podstawową dla Capoeiry są nieustanne ruchy ginga, czyli kołysanie się. Jest to podstawową umiejętność. Właśnie z tego ruchu wyprowadza się ciosy oraz wykonuje się uniki i akrobacje. Podczas dalszych treningów rozszerza się tę umiejętność o dalsze czynności ruchowe m.in. gwiazdy i stanie na rękach. Opanowanie tych figur jest konieczne do dalszego rozwoju. Motywy są ściśle brazylijskie. Muzyka spaja grupę i nadaje dynamikę uczestnikom. Może mieć to również styl rozmowy, która opowiada cantador. Może być nawiązaniem do mistrzów, historii, miłości oraz aktualnych wydarzeń. Całość tworzy więź i uzupełnia pod względem duchowym.

Pokazy Capoeira na YouTube

Stopnie Capoeira - pasy

   Stopnie dla zdobywane są podstawie opanowaniu odpowiednich umiejętności:

 1. pierwszy: pas biało żółty, uzyskany po przyjęciu (po kilku miesiącach treningu)
 2. drugi: żółty, posiadanie podstawowych umiejętności, zainteresowanie muzyką, dyscypliną i historią (kilkanaście miesięcy)
 3. trzeci: żółto-pomarańczowy, podstawowa wiedza o historii i kulturze, umiejętność posługiwania się instrumentami (ponad 2 lata)
 4. czwarty: biało-pomarańczowy, samodzielne prowadzenie kręgu i części treningu, dobra gra na instrumentach (ponad 3 lata)
 5. piąty: pomarańczowy, kolor “słońce”, symbolika narodzin adepta, umiejącego samodzielnie prowadzić trening i krąg, bardzo dobrze grającego na instrumentach, znającego rytm i aktywnie działające, będącego wsparciem dla nauczyciela (ponad 5 lat).

   Dla dzieci rozwija się to w kolejności biało: -czerwony, -brązowy, -fioletowy, -zielony i -niebieski.

   Rozwój nie kończy się jednak na nowym adepcie, jest to jedynie wstęp do samodoskonalenia i nabywania umiejętności. Największym osiągnięciem są stopnie instruktora, zdobywane po latach. Pierwszym z nich jest monitor, a najwyższym Meste.

Walka i trening Capoeira – nauka

   Wstępem jest przyswojenie podstawowych figur i ruchu ginga, a najważniejszą część stanowi roda i nabywanie umiejętności następnie reprezentowanych w kręgu. Symulowane uderzenia i akrobacje są symulowane i służą do doskonalenia techniki. Nieodłącznym jednak jej sensie, jakoś sztuki walki są uderzenia i kopnięcia. Podstawowymi technikami są: nożyce, uderzenia kolanami i otwartą dłonią, podcięcia stopy, kopnięcia obrotowe i frontalne oraz ciosy łokciem.

   Dopiero po latach można zrozumieć, czym jest ona naprawdę. Najważniejsze nie jest szybkie pokonanie przeciwnika. Atmosfera jest przyjazna i widać więzi między Capoeiristas. Umiejętności, jakie się nabywa, są powiązane z kulturą i rozwojem duchowym.

Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira

   Stroje nie są kwestią ujednoliconą, jednak przyjęło się, iż składają się z abady (białe spodnie, z szeroki nogawki), camisa (biała koszula, z krótkim rękawem, z logo szkoły walki) oraz z cordao (pas świadczący o poziomie zaawansowania). Dominacja bieli, przyjęła się już na początku kształtowania tej sztuki walki. Zachowanie białego odcieniu świadczyło o prawidłowych technikami, bez kontaktu z podłożem.

Capoeira trening dzieciCapoeira trening dzieci
Stopnie Capoeira - kolorowe pasyStopnie Capoeira - kolorowe pasy
Dorośli trening CapoeiraDorośli trening Capoeira
 

Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Warszawie

   Capoeira może trenować każdy. Jedynie potrzebne są chęci i zaangażowanie. Trening rozpoczyna się z rozgrzewką. Dla dzieci najczęściej jest to w formie zabawy. Obecna muzyka, śpiew oraz przyjazna atmosfera przynosi dużą radość z każdych zajęć. Jest to dla dzieci doskonała forma na budowanie poczucia własnej wartości i charakter.

Polub i oceń stronę – Capoeira w Warszawie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna