Capoeira Poznań

 

 

   Capoeira, która oficjalnie zaliczana jest do grupy sztuk walki kojarzy się z tańcem i zawiera w sobie techniki kopnięć i uderzeń. Specyfika ruchu i linia melodyczna, tworzą dla widza niepowtarzalne widowisko. Jednak najistotniejszą informacją, jest to, że Capoeiry może się uczyć każdy chętny niezależnie od płci i wieku. Co więc można zyskać po wejściu w ten zadziwiający świat tańca i sztuki walki? Można odnaleźć taką formę ekspresji, która pozwoli uwolnić skumulowane emocje, otworzyć umysł i uzdrowić ciało.

Tematy:
 1. Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
 2. Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
 3. Pokazy Capoeira na YouTube
 4. Stopnie Capoeira - pasy
 5. Walka i trening Capoeira – nauka
 6. Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
 7. Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Poznaniu
 8. Polub i oceń stronę – Capoeira w Poznaniu
 9. Mapa klubów – Capoeira Poznań

Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki

   Narodziny Capoeiry mają miejsce w Brazylii, która była aż do XIX w. pod panowaniem Portugalii. Początki sięgają momentu przybycia niewolników z czarnego lądu, dla których ten szczególny rodzaj ekspresji był formą wyrażenia bólu i rozpaczy. Ciężko pracujący niewolnicy szybko przetransponowali ten taniec w ukrytą formę sztuki walki, która pozwalała na zachowanie sprawności fizycznej i ćwiczyła zdolność szybkiej reakcji w razie ataku.

   Capoeira z wiadomych względów nie posiada jednorodnego oblicza. Rozwijała się równolegle w kilku ośrodkach, dlatego też uzyskała różne wersje. Odmiana Capoeira Angola zapoczątkowana przez Mestre Pastinhe, opiera się na tańcu zwanym grą, dynamicznym układzie i ruchu. Ta forma zakłada współpracę uczestników w rytm śpiewnej muzyki. Zupełnie inna odmiana Capoeira Carioca, zakładała głównie ćwiczenie walki z całą jej brutalnością, bez śpiewu i muzyki.

   Kultura brazylijska określa Capoeirę słowem "Jogo" (z portugalskiego - gra), która opiera się o współpracę tancerzy w rytm muzyki i śpiewomelodii. Konieczność ukrytej formy ćwiczenia walki wytworzyła formę opartą na współpracy a nie walce samej w sobie.

Capoeira orkiestra (bateria)Capoeira orkiestra (bateria)
Technika Capoeira - nożyce (tesouras)Technika Capoeira - nożyce (tesouras)
Niskie kopnięcia w wykonaniu CapoeiristasNiskie kopnięcia w Capoeira
 

Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty

   Podstawową zasadą Capoeiry jest rytuał polegający na wejściu dwóch uczestników gry do kręgu zwanego roda, (z port. - krąg). Symulacja walki odbywa się przy dźwiekach śpiewu i muzyki, za którą odpowiada bateria (orkiestra). Pozostali uczestnicy wytwarzają dodatkową atmosferę i energię (axe).

   Rola Baterii polega na stworzeniu oprawy za pomocą instrumentów muzycznych takich jak berimbau. Jest to instrument pochodzenia afrykańskiego, zbudowany na bazie prostego elementu z jedna struną, pudła rezonansowego i grzechotki. Muzyk grający na berimbau, jest odpowiedzialny za wyznaczanie tempa gry i jego rodzaju. Inne instrumenty biorące udział w grze baterii są m.in. pandeiro (rodzaj tamburynu), agogo (afrykański dzwonek) i atabaque (rodzaj bębna na stojaku).

   Rytmy i melodie, wykorzystane w Capoeirze pełnią rolę spoiwa do budowania atmosfery dla tancerzy. Utwory śpiewane mają charakter dialogu pomiędzy cantadorem a chórem. Caporeitas używają śpiewu i tańca do wytworzenia swoistej więzi, która dopełnia ruch elementami duchowymi.

   Podstawową formą ruchu dla Capoeiry, jest nieprzerwany ruch zwany ginga (z port. - kołysanie się). Jest to pozycja wyjściowa z której wyprowadzane są ciosy, uniki i akrobacje. Ruch ginga jest bazą, który zostaje rozbudowany o kolejne elementy jak np. bananeira (stanie na rękach), czy au (gwiazda). Podstawą treningu jest opanowanie figur w kolejności od najprostszej do najbardziej skomplikowanej.

Pokazy Capoeira na YouTube

Stopnie Capoeira - pasy

   Dzisiejsza Capoeira została sklasyfikowana i podzielona na stopnie zaawansowania Capoeiristy. O jego umiejętnościach świadczą kolory sznura (corda, cordao). Poniższa lista przedstawia kolejność od najniższego stopnia do najwyższego:

 1. biało-żółty: pierwszy stopień, oficjalne przyjęcie do grupy (najczęściej po kilku miesiącach treningów)
 2. żółty: drugi stopień - rozwinięcie podstawowych umiejętności, poznanie historii dyscypliny i muzyki Capoeira (po kilkunastu miesięcy treningów)
 3. żółto-pomarańczowy: trzeci stopień - podstawowa wiedza o historii Capoeira, kulturze brazylijskiej oraz umiejętności posługiwania się instrumentami (powyżej 2 lat regularnych treningów)
 4. biało-pomarańczowy: czwarty stopień - samodzielne prowadzenie kręgu (roda) oraz części treningu, a także gra na instrumentach w stopniu dobrym (powyżej 3 lat treningów)
 5. pomarańczowy: 1. piąty stopień - kolor "słońce", symbolizuje narodziny adepta Capoeira, który potrafi samodzielnie prowadzić treningi i krąg, bardzo dobrze gra na instrumentach, zna rytmy i jest aktywny w środowisku Capoeira, jest pomocnikiem swojego nauczyciela (powyżej 5 lat treningów)

   Stopnie instruktorskie:

 1. Monitor - corda laranja e azul sznur pomarańczowo-niebieski
 2. Mestre - stopień najwyższy - corda vermelha sznur czerwony

  Istnieje również gradacja sznurów dla dzieci. Zaczyna się ona od najniższego biało-czerwonego, przez biało-brązowy, biało-fioletowy, biało-zielony aż do najwyższego biało-niebieskiego.

Walka i trening Capoeira – nauka

   W pierwszej fazie, uczeń zapoznaje się z ruchem ginga i bazą podstawowych figur. Dalsza część polega na doskonaleniu umiejętności, synchronizacji ruchów i uczestnictwa w treningu roda. Symulowanie uderzeń i akrobacji, ma za zadanie powolne wprowadzanie w tajniki ruchu. Uderzenia i kopnięcia posiadają swoje nazewnictwo. Do podstawowych technik należą:

 1. kopnięcia frontalne i obrotowe (rabo de Arraia, martelo, chapa, gancho)
 2. uderzenia kolanami (joelhada)
 3. ciosy łokciem (cotovelada)
 4. podcięcie stopy (banda)
 5. nożyce (tesouras)
 6. uderzenie otwartą dłonią (escalada)

   Capoeira posiada swoistą etykę i zasady, która polegają na rozegraniu walki poprzez pokonanie przeciwnika. Zrozumienie wszystkich aspektów tej walki trwa latami, a nabycie pełnych umiejętności bojowych wymaga przeniknięcia duchem Capoeiry.

Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira

   Do uprawiania Capoeiry przyjęto strój, który składa się z:

 1. Abady - spodnie, element podstawowy, zazwyczaj w kolorze białym i z rozszerzonymi nogawkami
 2. Camisa - koszulka, najczęściej z krótkim rękawem, przeważnie biała (z logo szkoły walki)
 3. Cordao - sznur, znak rozpoznawczy gracza Capoeira, jego kolor świadczy o stopniu zaawansowania.

   Podstawą tradycyjnego stroju Capoeiry jest biel, która świadczy o wyjątkowych umiejętnościach gracza. Jego strój miał być nieskazitelny dzięki umiejętnościom doskonałej techniki i akrobacji.

Capoeira trening dzieciCapoeira trening dzieci
Stopnie Capoeira - kolorowe pasyStopnie Capoeira - kolorowe pasy
Dorośli trening CapoeiraDorośli trening Capoeira
 

Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Poznaniu

   Trening zawsze rozpoczyna energiczna rozgrzewka, która chroni przed wystąpieniem kontuzji i urazów. Uczestnicy treningu powoli opanowują poruszanie się (ginga) i oswajają z muzyką i śpiewem, które stanowią tło każdego spotkania. Dzięki tym elementom uczestnicy czerpią z treningu energię, poczucie radości i siły. Capoeira doskonali charakter, wzmacnia poczucie więzi i własnej wartości. Zalecana jest dla osób w każdym wieku a zwłaszcza dla dzieci, dla których pełni rolę edukacyjną i wychowawczą.

Polub i oceń stronę – Capoeira w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna