Capoeira Poznań
Capoeira, która oficjalnie zaliczana jest do grupy sztuk walki kojarzy się z tańcem i zawiera w sobie techniki kopnięć i uderzeń. Specyfika ruchu i linia melodyczna, tworzą dla widza niepowtarzalne widowisko. Jednak najistotniejszą informacją, jest to, że Capoeiry może się uczyć każdy chętny niezależnie od płci i wieku. Co więc można zyskać po wejściu w ten zadziwiający świat tańca i sztuki walki? Można odnaleźć taką formę ekspresji, która pozwoli uwolnić skumulowane emocje, otworzyć umysł i uzdrowić ciało.
- Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
- Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
- Pokazy Capoeira na YouTube
- Stopnie Capoeira - pasy
- Walka i trening Capoeira – nauka
- Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
- Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Poznaniu
- Polub i oceń stronę – Capoeira w Poznaniu
- Mapa klubów – Capoeira Poznań
Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
Narodziny Capoeiry mają miejsce w Brazylii, która była aż do XIX w. pod panowaniem Portugalii. Początki sięgają momentu przybycia niewolników z czarnego lądu, dla których ten szczególny rodzaj ekspresji był formą wyrażenia bólu i rozpaczy. Ciężko pracujący niewolnicy szybko przetransponowali ten taniec w ukrytą formę sztuki walki, która pozwalała na zachowanie sprawności fizycznej i ćwiczyła zdolność szybkiej reakcji w razie ataku.
Capoeira z wiadomych względów nie posiada jednorodnego oblicza. Rozwijała się równolegle w kilku ośrodkach, dlatego też uzyskała różne wersje. Odmiana Capoeira Angola zapoczątkowana przez Mestre Pastinhe, opiera się na tańcu zwanym grą, dynamicznym układzie i ruchu. Ta forma zakłada współpracę uczestników w rytm śpiewnej muzyki. Zupełnie inna odmiana Capoeira Carioca, zakładała głównie ćwiczenie walki z całą jej brutalnością, bez śpiewu i muzyki.
Kultura brazylijska określa Capoeirę słowem "Jogo" (z portugalskiego - gra), która opiera się o współpracę tancerzy w rytm muzyki i śpiewomelodii. Konieczność ukrytej formy ćwiczenia walki wytworzyła formę opartą na współpracy a nie walce samej w sobie.



Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
Podstawową zasadą Capoeiry jest rytuał polegający na wejściu dwóch uczestników gry do kręgu zwanego roda, (z port. - krąg). Symulacja walki odbywa się przy dźwiekach śpiewu i muzyki, za którą odpowiada bateria (orkiestra). Pozostali uczestnicy wytwarzają dodatkową atmosferę i energię (axe).
Rola Baterii polega na stworzeniu oprawy za pomocą instrumentów muzycznych takich jak berimbau. Jest to instrument pochodzenia afrykańskiego, zbudowany na bazie prostego elementu z jedna struną, pudła rezonansowego i grzechotki. Muzyk grający na berimbau, jest odpowiedzialny za wyznaczanie tempa gry i jego rodzaju. Inne instrumenty biorące udział w grze baterii są m.in. pandeiro (rodzaj tamburynu), agogo (afrykański dzwonek) i atabaque (rodzaj bębna na stojaku).
Rytmy i melodie, wykorzystane w Capoeirze pełnią rolę spoiwa do budowania atmosfery dla tancerzy. Utwory śpiewane mają charakter dialogu pomiędzy cantadorem a chórem. Caporeitas używają śpiewu i tańca do wytworzenia swoistej więzi, która dopełnia ruch elementami duchowymi.
Podstawową formą ruchu dla Capoeiry, jest nieprzerwany ruch zwany ginga (z port. - kołysanie się). Jest to pozycja wyjściowa z której wyprowadzane są ciosy, uniki i akrobacje. Ruch ginga jest bazą, który zostaje rozbudowany o kolejne elementy jak np. bananeira (stanie na rękach), czy au (gwiazda). Podstawą treningu jest opanowanie figur w kolejności od najprostszej do najbardziej skomplikowanej.
Pokazy Capoeira na YouTube
Tytuł/źródło: Workshop International Capoeira Raiz 2018 (4K 60fps); Autor: UNICAR Capoeira Regional; Licencja: CC BY
Stopnie Capoeira - pasy
Dzisiejsza Capoeira została sklasyfikowana i podzielona na stopnie zaawansowania Capoeiristy. O jego umiejętnościach świadczą kolory sznura (corda, cordao). Poniższa lista przedstawia kolejność od najniższego stopnia do najwyższego:
- biało-żółty: pierwszy stopień, oficjalne przyjęcie do grupy (najczęściej po kilku miesiącach treningów)
- żółty: drugi stopień - rozwinięcie podstawowych umiejętności, poznanie historii dyscypliny i muzyki Capoeira (po kilkunastu miesięcy treningów)
- żółto-pomarańczowy: trzeci stopień - podstawowa wiedza o historii Capoeira, kulturze brazylijskiej oraz umiejętności posługiwania się instrumentami (powyżej 2 lat regularnych treningów)
- biało-pomarańczowy: czwarty stopień - samodzielne prowadzenie kręgu (roda) oraz części treningu, a także gra na instrumentach w stopniu dobrym (powyżej 3 lat treningów)
- pomarańczowy: 1. piąty stopień - kolor "słońce", symbolizuje narodziny adepta Capoeira, który potrafi samodzielnie prowadzić treningi i krąg, bardzo dobrze gra na instrumentach, zna rytmy i jest aktywny w środowisku Capoeira, jest pomocnikiem swojego nauczyciela (powyżej 5 lat treningów)
Stopnie instruktorskie:
- Monitor - corda laranja e azul sznur pomarańczowo-niebieski
- Mestre - stopień najwyższy - corda vermelha sznur czerwony
Istnieje również gradacja sznurów dla dzieci. Zaczyna się ona od najniższego biało-czerwonego, przez biało-brązowy, biało-fioletowy, biało-zielony aż do najwyższego biało-niebieskiego.
Walka i trening Capoeira – nauka
W pierwszej fazie, uczeń zapoznaje się z ruchem ginga i bazą podstawowych figur. Dalsza część polega na doskonaleniu umiejętności, synchronizacji ruchów i uczestnictwa w treningu roda. Symulowanie uderzeń i akrobacji, ma za zadanie powolne wprowadzanie w tajniki ruchu. Uderzenia i kopnięcia posiadają swoje nazewnictwo. Do podstawowych technik należą:
- kopnięcia frontalne i obrotowe (rabo de Arraia, martelo, chapa, gancho)
- uderzenia kolanami (joelhada)
- ciosy łokciem (cotovelada)
- podcięcie stopy (banda)
- nożyce (tesouras)
- uderzenie otwartą dłonią (escalada)
Capoeira posiada swoistą etykę i zasady, która polegają na rozegraniu walki poprzez pokonanie przeciwnika. Zrozumienie wszystkich aspektów tej walki trwa latami, a nabycie pełnych umiejętności bojowych wymaga przeniknięcia duchem Capoeiry.
Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
Do uprawiania Capoeiry przyjęto strój, który składa się z:
- Abady - spodnie, element podstawowy, zazwyczaj w kolorze białym i z rozszerzonymi nogawkami
- Camisa - koszulka, najczęściej z krótkim rękawem, przeważnie biała (z logo szkoły walki)
- Cordao - sznur, znak rozpoznawczy gracza Capoeira, jego kolor świadczy o stopniu zaawansowania.
Podstawą tradycyjnego stroju Capoeiry jest biel, która świadczy o wyjątkowych umiejętnościach gracza. Jego strój miał być nieskazitelny dzięki umiejętnościom doskonałej techniki i akrobacji.



Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Poznaniu
Trening zawsze rozpoczyna energiczna rozgrzewka, która chroni przed wystąpieniem kontuzji i urazów. Uczestnicy treningu powoli opanowują poruszanie się (ginga) i oswajają z muzyką i śpiewem, które stanowią tło każdego spotkania. Dzięki tym elementom uczestnicy czerpią z treningu energię, poczucie radości i siły. Capoeira doskonali charakter, wzmacnia poczucie więzi i własnej wartości. Zalecana jest dla osób w każdym wieku a zwłaszcza dla dzieci, dla których pełni rolę edukacyjną i wychowawczą.