Capoeira Łódź

 

 

   Capoeira to jedna z popularnych sztuk walki, jednak część osób wychodzi z założenia, że to coś znacznie więcej. Z tym sportem wiąże się bowiem cała kultura, która bazuje na określonych ruchach, figurach oraz specyficznej muzyce, które tworzą razem unikalne połączenie. Pojedynki capoeiry to nie tylko walka ale prawdziwe widowisko, a jej treningi zapewniają rozwój fizyczny i duchowy zarazem. Przygodę z tą sztuką walki może zacząć każdy, niezależnie od wieku czy płci. Wystarczy jedynie wybrać odpowiednie miejsce!

Tematy:
 1. Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
 2. Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
 3. Pokazy Capoeira na YouTube
 4. Stopnie Capoeira - pasy
 5. Walka i trening Capoeira – nauka
 6. Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
 7. Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Łodzi
 8. Polub i oceń stronę – Capoeira w Łodzi
 9. Mapa klubów – Capoeira Łódź

Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki

   Capoeira pochodzi z Brazylii, a jej genezy można dopatrywać się już w XVIII wieku. To wtedy niewolnicy, przede wszystkim ci z krajów afrykańskich, zapoczątkowali aktywność, która miała im pomóc w znoszeniu trudnych warunków codziennej egzystencji. Capoeira zyskiwała coraz większe zainteresowanie i zaczęła wykraczać poza kręgi swoich prekursorów. Nieocenione dla jej rozwoju stały się także wpływy Indian południowoamerykańskich. Tak wielotorowa ewolucja znalazła odzwierciedlenie w zróżnicowanym charakterze Capoeiry i w licznych stylach, które funkcjonują. Capoeira Carioca bazuje na samej idei walki, która bywa brutalna i bezwzględna. Z kolei Capoeira Angola opiera się nie tylko na dynamicznych ruchach ale też idei tańca i współpracy, co czyni ją znacznie weselszą i widowiskową. Można więc powiedzieć, że to sztuka walki czerpiąca z muzyki i tańca, która stała się jednym z elementów kultury brazylijskiej. Jest również określana mianem gry.

Capoeira orkiestra (bateria)Capoeira orkiestra (bateria)
Technika Capoeira - nożyce (tesouras)Technika Capoeira - nożyce (tesouras)
Niskie kopnięcia w wykonaniu CapoeiristasNiskie kopnięcia w Capoeira
 

Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty

   Capoeiry nie można wyobrazić sobie bez roda, czyli kręgu, tworzonego przez Capoeiristas. Dwójka graczy wchodzi do zamkniętego kręgu aby odbyć zaaranżowany pojedynek. Orkiestra zapewnia oprawę muzyczną w postaci śpiewu, a osoby tworzące krąg dbają o wykreowanie atmosfery i energii zwanej axe. Kluczowe są tu instrumenty muzyczne do których należy berimbau, składający się z kija, jednej struny, która jest na niego naciągnięta oraz grzechotki i niewielkiego pudła rezonansowego. To prawdziwy symbol, który wyznacza tempo i rodzaj gry odbywającej się w kręgu. Pozostałe instrumenty to: agogo, czyli afrykański dzwonek, pandeiro, przypominający tamburyn oraz atabaque – duży bęben umieszczony na stojaku. Capoeira czerpie z motywów należących do brazylijskich melodii i rytmów. Muzyka jest również motywacją do walki. Jej teksty opowiadają o miłości, historii oraz aktualnych wydarzeniach. Zaangażowanie poszczególnych uczestników sprawia, że całe przedsięwzięcie przypomina prawdziwy spektakl. O sukcesie zawodników decyduje między innymi umiejętność ciągłego pozostawania w ruchu ginga.

Pokazy Capoeira na YouTube

Stopnie Capoeira - pasy

   Hierarchia zawodników jest obrazowana przy pomocy kolorów sznura. Biało – żółty symbolizuje pierwszy stopień i można uzyskać go po przyjęciu do grupy, co ma miejsce po kilku miesiącach treningów. Po rozwinięciu umiejętności i wykazaniu zainteresowania Capoeirą, zawodnik zyskuje żółty sznur. Wymaga to kilkunastu miesięcy treningów. Trzeci stopień to sznur żółto – pomarańczowy, na który trzeba pracować regularnie przez ponad 2 lata i udowodnić umiejętność grania na instrumentach. Kolejny etap to sznur biało – pomarańczowy, przeznaczony dla tych, którzy trenują dłużej niż 3 lata i są w stanie samodzielnie prowadzić krąg i część treningu. Najwyższy stopień to pas pomarańczowy. Można go uzyskać trenując przez ponad 5 lat, gdy potrafimy doskonale grać na instrumentach i prowadzić krąg oraz zajęcia. Należy pamiętać, że dalszy rozwój owocuje zdobyciem stopni instruktorskich. Pierwszy z nich to Monitor - corda laranja e azul, który wiąże się z przyznaniem sznura pomarańczowo – niebieskiego, a najwyższy, dziewiąty, to Mestre - corda vermelha, którego zdobywcy posługują się czerwonym sznurem. W przypadku dzieci hierarchia sznurów wygląda następująco:

 1. biało – czerwony
 2. biało – brązowy
 3. biało – fioletowy
 4. biało – zielony
 5. biało – niebieski

Walka i trening Capoeira – nauka

   Nauka rozpoczyna się od opanowania ruchu gringa i podstawowych figur. Zajęcia służą zdobywaniu umiejętności prezentowanych później w kręgu. Nie brakuje kopnięć i uderzeń, a podstawowe techniki obejmują: uderzenie otwartą dłonią (eskalada), kolanem (joelhada), łokciem (cotovelada), czy kopnięcia obrotowe oraz podcięcia stopy (banda). Najważniejsze nie jest jak najszybsze pokonanie przeciwnika ale celebrowanie samego pojedynku i zagłębianie się w kulturę brazylijską

Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira

   Nie istnieje obowiązkowy wzór stroju potrzebnego do trenowania Capoeiry. Najczęściej składa się on jednak z: abady (spodni o rozszerzonych nogawkach), camisa (koszulka z krótkim rękawkiem) i cordao (sznur informujący o stopniu zaawansowania). Jeśli chodzi o odzież, dominuje biel.

Capoeira trening dzieciCapoeira trening dzieci
Stopnie Capoeira - kolorowe pasyStopnie Capoeira - kolorowe pasy
Dorośli trening CapoeiraDorośli trening Capoeira
 

Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Łodzi

   Na treningach Capoeiry mile widziane są osoby w każdym wieku. Wystarczy posiadać zaangażowanie, wolny czas i pozytywne nastawienie. Każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką, która na zajęciach dla dzieci pełni formę zabawy. Nie brakuje muzyki i śpiewu oraz atmosfery zdrowej rywalizacji i przyjaźni. Budowane są więzi i fascynacja kulturą brazylijską. To niezwykle cenne doświadczenie. W Łodzi znajduje się wiele klubów, w których można szkolić się pod okiem profesjonalistów!

Polub i oceń stronę – Capoeira w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna