Capoeira Kraków

 

 

   Capoeira formalnie zaliczana jest do sztuk walki, choć trudno odeprzeć przekonanie, iż jest to cała kultura. Rytmiczne ruchy, akrobatyczne figury i towarzysząca im charakterystyczna muzyka stwarzają dla postronnych obserwatorów imponujące widowisko. Capoeira to nie tylko strój, treningi i walka - to styl życia. Mistrz Mestre Pastinha mawiał, iż ćwiczyć capoeirę mogą wszyscy: kobiety, mężczyźni i dzieci, a jedynym wyjątkiem są osoby, którym się nie chce. Treningi capoeira to rozwój fizyczny i duchowy, a nauka w odpowiednim miejscu zapewni czerpanie satysfakcji z każdych zajęć.

Tematy:
 1. Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki
 2. Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty
 3. Pokazy Capoeira na YouTube
 4. Stopnie Capoeira - pasy
 5. Walka i trening Capoeira – nauka
 6. Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira
 7. Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Krakowie
 8. Polub i oceń stronę – Capoeira w Krakowie
 9. Mapa klubów – Capoeira Kraków

Capoeira – historia brazylijskiej sztuki walki

   Dominacja języka portugalskiego w kulturze Capoeira nie jest przypadkowa. Rzeczona sztuka walki narodziła się w Brazylii, która aż do lat 20. XIX wieku była zamorskim terytorium Portugalii. Prekursorami Capoeiry jeszcze w XVIII wieku byli niewolnicy głównie afrykańscy, zwiezieni tam przez kolonizatorów. Obecność motywów z Czarnego Lądu w kulturze Capoeira nie jest zatem przypadkowa. Dla zniewolonych był to sposób na prezentowanie własnej tożsamości, ale też metoda radzenia sobie z codzienną niedolą, poniżeniem i beznadzieją. Sztuka zyskiwała popularność wśród mas pracujących Brazylii, a rozwijała się również dzięki wpływom Indian południowoamerykańskich.

   Capoeira ewoluuje od samego początku, co znajduje odbicie w licznych stylach, często mocno się różniących między sobą. Przykładowo Capoeira Angola (zapoczątkowana przez Mestre Pastinhe) kładzie główny nacisk na dynamiczne i płynne ruchy, odmiana ta nastawiona jest na współpracę i taniec, zwane też grą. Na drugim biegunie znajdowała się Capoeira Carioca, w której muzyka i śpiewy były nieobecne, a skupiała się ona na efektywności i brutalności sztuki walki samej w sobie.

  Capoeira jest jednocześnie sztuką walki, tańcem, muzyką, elementem kultury brazylijskiej. Opisywana terminem "Jogo" (z portugalskiego - gra) prawdopodobnie najdokładniej oddaje swój charakter. Capoeira to swoista gra, a trenujący w dużo większej mierze są graczami niż wojownikami.

Capoeira orkiestra (bateria)Capoeira orkiestra (bateria)
Technika Capoeira - nożyce (tesouras)Technika Capoeira - nożyce (tesouras)
Niskie kopnięcia w wykonaniu CapoeiristasNiskie kopnięcia w Capoeira
 

Capoeira – nazwy figur, piosenki i instrumenty

   Nieodłącznym elementem kultury Capoeira jest roda (z port. - krąg), który tworzą Capoeiristas. Rytuał polega na wejściu dwóch graczy do środka zamkniętego kręgu w celu odbycie symulowanego pojedynku. Za towarzyszące widowisku śpiewy i muzykę odpowiada bateria (orkiestra). Zgromadzeni w kręgu zapewniają głównym graczom odpowiednią dla Capoeiry atmosferę i energię (axe).

   Bateria dba o właściwą oprawę za pomocą instrumentów muzycznych, z których najistotniejszy to berimbau - jest to instrument pochodzenia afrykańskiego, składający się z kija, naciągniętej na niego jednej struny, małego pudła rezonansowego i grzechotki. Bermbau jest symbolem i nieodłączną częścią rytuału, wyznacza rodzaj i tempo gry prowadzonej w roda. Pozostałymi wykorzystywanymi przez baterię instrumentami są m.in. pandeiro (rodzaj tamburynu), agogo (afrykański dzwonek) czy atabaque (duży bęben na stojaku).

   Motywy wykorzystywane w Capoeirze należą do melodii i rytmów ściśle brazylijskich. Muzyka bynajmniej nie pełni wyłącznie roli rozrywkowej - przede wszystkim ma spajać grupę i nadawać dynamikę graczom. Wiele piosenek ma charakter rozmowy, w czasie której chór odpowiada na zawołania cantadora. Tekst utworów może nawiązywać do historii, mistrzów Capoeira, miłości, a nawet aktualnych wydarzeń w roda. Krąg i wspólny śpiew tworzą więź między Capoeiristas, uzupełniając aktywność fizyczną aspektami przeżyć duchowych.

   Fundamentalną dla Capoeiry sprawą jest ciągłe pozostawanie w ruchu ginga (z port. - kołysanie się). Nabycie tej umiejętności jest podstawą, gdyż z ginga wyprowadza się ciosy, wykonuje akrobacje i uniki. Koordynacja ruchowa ginga jest bazą, która w trakcie pierwszych treningów zostaje obudowana kolejnymi umiejętnościami, jak np. bananeira (stanie na rękach), czy au (gwiazda). Opanowanie elementarnych figur umożliwia dalszy rozwój w technikach Capoeira.

Pokazy Capoeira na YouTube

Stopnie Capoeira - pasy

Współcześnie o poziomie wytrenowania i doświadczenia Capoeiristy świadczy kolor jego sznura (corda, cordao), a ich gradacja dla ćwiczących dorosłych wygląda następująco:

 1. biało-żółty: pierwszy stopień, uzyskiwany po oficjalnym przyjęciu do grupy (najczęściej po kilku miesiącach treningów)
 2. żółty: świadczy o rozwinięciu podstawowych umiejętności, zainteresowaniu historią dyscypliny i muzyką Capoeira (kilkanaście miesięcy treningów)
 3. żółto-pomarańczowy: podstawowa wiedza o historii Capoeira, kulturze brazylijskiej oraz umiejętności posługiwania się instrumentami (powyżej 2 lat regularnych treningów)
 4. biało-pomarańczowy: samodzielne prowadzenie kręgu (roda) oraz części treningu, a także gra na instrumentach w stopniu dobrym (powyżej 3 lat treningów)
 5. pomarańczowy: kolor "słońce", symbolizuje narodziny adepta Capoeira, który potrafi samodzielnie prowadzić treningi i krąg, bardzo dobrze gra na instrumentach, zna rytmy i jest aktywny w środowisku Capoeira, jest wsparcie dla swojego nauczyciela (powyżej 5 lat treningów).

   Gradacja sznurów dla dzieci zaczyna się od najniższego biało-czerwonego, przez biało-brązowy, biało-fioletowy, biało-zielony aż do najwyższego biało-niebieskiego.

   Co oczywiste, rozwój nie kończy się na narodzinach nowego adepta, a można rzecz, że to dopiero wstęp do dalszego doskonalenia i osiągania wyższego poziomu umiejętności związanych z kulturą Capoeira. Szczytem są stopnie instruktorskie, które wymagają wielu lat treningów i osobistego rozwoju. Pierwszym stopniem instruktorskim jest Monitor - corda laranja e azul (sznur pomarańczowo-niebieski), a najwyższy (dziewiąty stopień) to Mestre - corda vermelha (sznur czerwony).

Walka i trening Capoeira – nauka

   Przyswojenie ruchu ginga i podstawowych figur to wstęp do doskonalenia umiejętności. Najważniejszą częścią treningu jest roda i każdy trening służy nabywaniu zdolności, które finalnie będą zaprezentowane w kręgu. Uderzenia i akrobacje na wstępnym etapie uczestnictwa w zajęciach mają charakter symulowany i służą doskonaleniu techniki, stosownie do zaawansowania trenującego.

   Capoeira to jednak również sztuka walki i nieobce są jej uderzenia i kopnięcia. Do podstawowych technik zalicza się:

 • uderzenie otwartą dłonią (escalada)
 • kopnięcia frontalne i obrotowe (rabo de Arraiamartelo, chapa, gancho)
 • uderzenia kolanami (joelhada)
 • ciosy łokciem (cotovelada)
 • podcięcie stopy (banda)
 • nożyce (tesouras)

 

   Zrozumienie czym naprawdę jest Capoeira zajmuje trenującym lata. Priorytetem tej sztuki walki nie jest jak najszybsze jej zakończenie przez pokonanie przeciwnika. Nabycie umiejętności bojowych jest silnie powiązane z rozwojem duchowym i zatopieniem w kulturze brazylijskiej. Atmosfera rywalizacji ustępuje aurze przyjaźni i więzi między Capoeiristas.

Strój - koszulka / sznur / spodnie do Capoeira

   Mimo, iż stroje do uprawiania Capoeiry nie są w żaden sposób ujednolicone, przyjęło się, że strój do Capoeiry składa się z:

 • Abady - spodnie, element podstawowy, zazwyczaj w kolorze białym i z rozszerzonymi nogawkami
 • Camisa - koszulka, najczęściej z krótkim rękawem, przeważnie biała (z logo szkoły walki)
 • Cordao - sznur, znak rozpoznawczy gracza Capoeira, jego kolor świadczy o stopniu zaawansowania.

   Dominująca biel strojów nie jest przypadkowa. W początkach Capoeiry świadczy miała ona o umiejętnościach gracza, gdyż czysty strój po wykonaniu akrobacji potwierdzał, iż techniki wykonane zostały właściwie, bez kontaktu z podłożem.

Capoeira trening dzieciCapoeira trening dzieci
Stopnie Capoeira - kolorowe pasyStopnie Capoeira - kolorowe pasy
Dorośli trening CapoeiraDorośli trening Capoeira
 

Treningi Capoeira dla dzieci i dorosłych w Krakowie

   Capoeira jest dla każdego kto zechce trenować. Bez względu na wiek i płeć. Liczą się chęci i pozytywne nastawienie. Treningi rozpoczyna solidna rozgrzewka, która zabezpiecza przed kontuzjami - w przypadku dzieci rozgrzewka najczęściej ma charakter zabawy z innymi uczestnikami zajęć. Figury i akrobacje są wymagające fizycznie, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozgrzanie mięśni, ścięgien i stawów. Początkujący muszą opanować poruszanie się (ginga). Tym, co odróżnia Capoeirę od innych sztuk walki jest obecność śpiewu i muzyki, która gwarantuje czerpanie radości z każdych zajęć. Atmosfera przyjaźni i współpracy ułatwi zniesienie wymagań nawet najcięższych treningów. Rola wychowawcza jest w przypadku dzieci nie do przecenienia - Capoeira to budowanie właściwych postaw względem drugiego człowieka, doskonalenie charakteru i wzmocnienie poczucia własnej wartości.

Polub i oceń stronę – Capoeira w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna