Boks Wrocław – treningi i kluby bokserskie we Wrocławiu

 

    Wrocław jest dynamicznym miastem, które nieustannie się rozwija i oferuje swoim mieszkańcom wiele rozmaitych możliwości. Jedną z nich jest dostęp do sportowych aktywności różnego rodzaju, między innymi do sportów i sztuk walki. We Wrocławiu znajduje się sporo klubów, w których można ćwiczyć boks. Zastanawiasz się, czy to coś dla Ciebie? Zapoznaj się z informacjami na temat tej dyscypliny i sam podejmij decyzję, czy chcesz dołączyć do emocjonującego świata tych rozgrywek!

Tematy:
  1. Boks – informacje historyczne
  2. Boks zawodowy i amatorski
  3. Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie
  4. Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt
  5. Treningi i kluby bokserskie we Wrocławiu – baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – Boks Wrocław
  7. Mapa klubów - Boks we Wrocławiu

Boks – informacje historyczne

    Początki boksu, jako sportu w którym zawodnicy walczą ze sobą tylko przy użyciu pięści datuje się już na czasy antycznej Grecji i Rzymu. Był on wtedy znacznie bardziej brutalny i nierzadko kończył się śmiercią. Formę przypominającą tę obecną, boks ukształtował dopiero w 1719 roku, gdy pierwszy mistrz bokserski Anglii, James Figg, założył własną szkołę w Londynie. Podstawowe zasady tego sportu wprowadził jego następca, Jack Broughton, który dokonał swoistej kodyfikacji reguł tej dyscypliny. Wprowadzone przez niego przykazania funkcjonowały do połowy XIX wieku. Wtedy ich miejsce zajęły London Prize Ring Rulet. Współczesny boks bazuje na zasadach Queensberry Rules, które weszły w życie w 1867 roku. Wtedy to nałożono na zawodników obowiązek zakładania rękawic bokserskich. Stopniowo modyfikowano także liczbę rund w walce, ograniczając ją do dwunastu.

Pierwsze pojedynki bokserskiePierwsze pojedynki bokserskie
Rękawice bokserskieRękawice bokserskie
Boks - walka treningowaBoks - walka treningowa
 

Boks zawodowy i amatorski

    Największym zainteresowaniem cieszy się boks zawodowy. Potyczki największych gwiazd tego sportu przykuwają uwagę niemal całego świata. Celem zawodników jest znokautowanie przeciwnika, które ma się odbyć w jednej z dziesięciu lub dwunastu rund. Jeśli to nie nastąpi, o zwycięstwie zdecydują punkty przyznawane przez sędziów. Cztery najprężniej działające federacje to: WBC, WBO, WBA oraz IBF. Każda z nich organizuje własne walki i prowadzi swój ranking uczestników.

    Boks amatorski rządzi się innymi prawami dotyczącymi ubioru i kategorii wagowych. Może go uprawiać niemal każdy zainteresowany. Podstawową różnicą między boksem zawodowym a amatorskim jest ilość rund. W tym przypadku są to tylko cztery rundy. Zawodnikom zależy na zdobyciu jak największej ilości punktów, a nie na znokautowaniu przeciwnika. Te przyznaje się za technikę trafianych i wyprowadzanych uderzeń. Kluczowe są precyzja i szybkość, siła schodzi na dalszy plan. Warto podkreślić, że boks amatorski może być drogą do olimpijskiego złota!

Walka bokserska - film YouTube

Tytuł/źródło: Deji VS. Jake Paul - FULL FIGHT #KSIvsLogan; Autor: KSIvsLogan; Licencja: CC BY

Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie

    Co warto wiedzieć na temat federacji związanych z boksem zawodowym? WBA, czyli World Boxing Association została założona w 1962 r. Następnie powstały: World Boeing Council i International Boxing Federation. Najkrócej działającą, bo od 1988 r. jest World Boxing Organization. Walki prowadzi się w 17 kategoriach wagowych, a każda federacja posiada swój pas i przyznaje nagrody. W meczach mogą brać wyłącznie bokserzy zajmujący któreś z pierwszych piętnastu miejsc w rankingu. Nazwa federacji dodawana jest do tytułu mistrza. Interesującym faktem jest to, że niewielu zawodników potrafi zwyciężyć w kilku federacjach. Dotychczas udało się to tylko paru gwiazdom, takim jak Wołodymyr Kliczko czy Mike Tyson.

    WW Polsce pierwsza profesjonalna organizacja tego typu powstała w 1923 r. Wykształcił się Polski Związek Bokserski, który skupiał polskich zawodników i trenerów. PZB jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego. Największe sławy krajowego boksu to: Andrzej Gołota, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski oraz Zbigniew Pietrzykowski.

Bokserzy przed walkąBokserzy przed walką
Pojedynek w boksie zawodowymPojedynek w boksie zawodowym
Pas mistrzowski w boksie zawodowymPas mistrzowski w boksie zawodowym
 

Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt

    Podstawowa technika walki opiera się na ciosach bokserskich zadawanych przednią częścią zamkniętej rękawicy. Wymierza się je w boczną i przednią część głowy, z boku do linii opuszczonych ramion oraz z przodu ponad pasem. Uderzenia dzieli się ze względu na ich zasięg, cel, a także rękę, która je zadaje. Najskuteczniejszą techniką jest zadawanie ciosów sierpowych, które są szybkie i efektywne. Równie dobrze działają ciosy z dołu. Bronić można się przy pomocy odskoku poprzez odbicie dwóch nóg, gardę, zakrok oraz odchylenie poprzez cofnięcie wyłącznie tułowia.

    Na charakterystyczny strój boksera składają się przede wszystkim skórzane rękawice o wyściółce wysokiej jakości, specjalne bandaże zakładane pod nie oraz spodenki do połowy uda, które posiadają gumowy pasek w odmiennym kolorze. Zawodnicy nie noszą koszulek ani bluz, a ich obuwie sięga do połowy kostek, jest sznurowane i ma cienkie, nieusztywniane podeszwy. Dużą rolę odgrywa kask ochronny, jednak odchodzi się od jego noszenia. Obowiązkowe są ochraniacze warg, zębów i podbrzusza.

Sala do boksu - worki bokserskieSala do boksu - worki bokserskie
Trening bokserski na tarczachTrening bokserski na tarczach
Sprzęt do boksu - gruszka bokserskaSprzęt do boksu - gruszka bokserska
 

Treningi i kluby bokserskie we Wrocławiu – baza klubów PRIME

Boks to niezwykle popularny sport, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tylko od nas zależy, czy będziemy biernymi fanami, czy wkroczymy do tego emocjonującego świata i rozpoczniemy treningi walk bokserskich. Obecnie mamy do wyboru wiele profesjonalnych klubów z niezbędnym sprzętem i opieką trenerską. Nasza strona została stworzona z myślą o miłośnikach sztuk i sportów walki. Jeśli jest to dla Ciebie interesujące, warto zapoznać się z ofertą klubów bokserskich, których we Wrocławiu jest sporo. Zapoznaj się z naszą bazą i znajdź miejsce dopasowane do Twoich potrzeb. Udanej zabawy!

 

Polub i oceń stronę – Boks Wrocław

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna