Boks Warszawa- treningi i kluby bokserskie w Warszawie

 

    Warszawa jest miastem, które zamieszkują setki tysięcy mieszkańców. To wiąże się z dużą ilością siłowni, klubów fitness, czy klubów bokserskich. Chcesz trenować boks, ale nie wiesz, który klub wybrać? Dowiedz się więcej o samej historii boksu i zdecyduj, czy to jest sport przeznaczony właśnie dla Ciebie. Poniżej przedstawione zostały informacje, które powinien znać każdy początkujący bokser: techniki walki, zasady sportu, czy niezbędne akcesoria do treningów. Sprawdź i zdecyduj sam!

Tematy:
  1. Boks – informacje historyczne
  2. Boks zawodowy i amatorski
  3. Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie
  4. Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt
  5. Treningi i kluby bokserskie w Warszawie – baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – Boks w Warszawie
  7. Mapa klubów - Boks Warszawa

Boks – informacje historyczne

    Boks jest jednym z najstarszych sportów, w których dwoje zawodników walczy przeciwko sobie bez użycia jakiejkolwiek broni. Tym przypadku bronią są własne pięści. Już w starożytności, na igrzyskach olimpijskich, miała miejsce ta dyscyplina. Warto jednak podkreślić, że w tamtych czasach ta dyscyplina sportowa była uważana za bardzo brutalną, ponieważ brak reguł często powodował śmierć jednego z zawodników.

    Pierwsza, prawdziwa szkoła boksu powstała w Londynie, w 1719 roku, przez pierwszego bokserskiego mistrza Anglii- Jamesa Figga. W jego szkole podczas walki również nie zakładano na dłonie rękawic, więc walka toczyła się, aż zawodnicy opadną z sił, lub jeśli nastąpił nokaut. Następca wcześniej wspomnianego mistrza Anglii, Jack Broughton, wprowadził konkretne zasady do tej dyscypliny sportu. Stało się to przez zdarzenie, które miało miejsce na ringu, kiedy to jeden z jego rywali umarł podczas walki. Reguły Broughtona, zwane inaczej Broughton’s Rules, były przestrzegane aż do połowy XIX wieku, wtedy zostały one zastąpione nowymi, tzw. London Prize Ring Rules.

    Obecny boks zawodowy, który możemy śledzić na ringu, prowadzony jest według zasad Queensberry Rules. Te zasady z kolei, zostały wprowadzone w 1867 roku, również w Wielkiej Brytanii. Wielkim przełomem tej dyscypliny sportu było wymaganie korzystanie z rękawic. W roku 1916 wprowadzono ograniczenie w walkach o tytuł mistrza świata, rundy trwały 3 minuty, a było ich aż piętnaście. Dzieliły je tylko minutowe przerwy. Te zasady ograniczono w latach 80’, z powodu śmierci jednego z zawodników- Kim Duk-koo, wówczas zmniejszono ilość rund do dwunastu.

Pierwsze pojedynki bokserskiePierwsze pojedynki bokserskie
Rękawice bokserskieRękawice bokserskie
Boks - walka treningowaBoks - walka treningowa
 

Boks zawodowy i amatorski

    O wiele bardziej popularny współcześnie jest boks zawodowy. Każdy z nas zna chociażby trzy nazwiska sławnych bokserów. Walki często kończą się nokautem. Jeśli do niego nie dojdzie w ciągu od 10 do 12 rund, walka zostaje rozstrzygnięta przez sędziów, którzy przyznają punkty. W boksie zawodowym możemy wyróżnić cztery federacje: WBO, IBF, WBC i WBA. Każda z nich ma własny system punktowy i prowadzi swoje walki, oraz ranking zawodników. Wszystkie federacje organizują również walki o tytuł mistrza federacji. Tytuł ten zawodnik może zdobyć we wszystkich federacjach, w odpowiedniej kategorii wagowej.

    Czym jest boks amatorski? Jak sama nazwa wskazuje, tą dyscypliną zajmują się amatorzy. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkich różnica polega na kategoriach wagowych, a nawet w ubiorze zawodników. Zawodnicy dodatkowo na głowę musieli zakładać kask, który miał chronić głowę przed urazami. Od boksu zawodowego różni się także tym, że ma tylko 4 rundy, a walka nie trwa aż do nokautu przeciwnika. Zwycięstwo zależy od punktów, które zawodnicy zdobywają podczas walki. Tutaj liczy się technika, precyzja i szybkość zawodnika. W boksie amatorskim jest możliwość rywalizacji o złoto olimpijskie.

Walka bokserska - film YouTube

Tytuł/źródło: Deji VS. Jake Paul - FULL FIGHT #KSIvsLogan; Autor: KSIvsLogan; Licencja: CC BY

 

Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie

    Najstarszą federacją jest WBA, czyli World Boxing Association, która została założona w roku 1962. Zaraz po niej, bo tylko rok później narodziła się WBC, czyli World Boxing Council. Kolejna federacja, jaką jest IBF- International Boxing Federation, powstała w 1983 roku. Najmłodszą ze wszystkich jest federacja WBO, o pełnej nazwie World Boxing Organization. Ta z kolei powstała w wyniku rozłamu WBO w 1988 roku.

    Warto podkreślić, że walki bokserskie są prowadzone aż w 17 kategoriach wagowych. Tylko pierwsza piętnastka zawodników z rankingu dopuszczana jest do walk. Każda federacja posiada swoje nagrody i specjalny pas dla zwycięzcy. Niewielu udało się zwyciężyć w kilku federacjach, ale warto wspomnieć dwa najsłynniejsze nazwiska: Wołodymyr Kliczko i równie znany na świecie Mike Tyson.

    W Polsce pierwsza organizacja powstała w 1923 roku, a nazywała się ona PZB, czyli Polski Związek Bokserski. Obecnie ta organizacja jest częścią AIBA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego. Bez problemu możemy wymienić gwiazdy polskiego boksu, są to m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Dariusz Michalczewski, Andrzej Gołota, oraz najlepszy polski bokser- Tomasz Adamek.

Bokserzy przed walkąBokserzy przed walką
Pojedynek w boksie zawodowymPojedynek w boksie zawodowym
Pas mistrzowski w boksie zawodowymPas mistrzowski w boksie zawodowym
 
 

Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt

    Ciosy możemy podzielić na trzy kategorie: 1) cel (tułów, głowa), 2)zasięg (długie, krótkie), 3) ręka, którą zadawany jest cios

    Technika dzieli się na: 1) ciosy sierpowe (boczne), 2) ciosy proste, 3) ciosy z dołu (haki)

    Wyróżniamy pozycje obronne: odskok poprzez odbicie obu nóg / odchylenie tułowia / garda (odpowiednie ustawienie rękawic) / zakrok (cofnięcie nogi)

    Każdy z bokserów posiada charakterystyczny strój. Rękawice posiadają wysokiej jakości wyściółkę, pod rękawicami znajdują się specjalne bandaże. Zawodnicy występują jedynie w spodenkach do połowy uda, oraz w sznurowanym obuwiu z cienką podeszwą. Każdy zawodnik wyposażony jest w ochraniacze podbrzusza, a także w gumowe szczęki, które chronią wargi i zęby.

    Boks cieszy się ogromną popularnością pośród sportów światowych. Gale boksu są transmitowane na żywo i za każdym razem zrzeszają jeszcze większą liczbę kibiców.

Sala do boksu - worki bokserskieSala do boksu - worki bokserskie
Trening bokserski na tarczachTrening bokserski na tarczach
Sprzęt do boksu - gruszka bokserskaSprzęt do boksu - gruszka bokserska
 

Treningi i kluby bokserskie w Warszawie – baza klubów PRIME

   Warszawa to miejsce, gdzie znajdziesz wiele obiektów, w których zostaniesz profesjonalnie wprowadzony w świat sztuki boksu. Od Ciebie zależy, do którego klubu postanowisz zajrzeć. Baza klubów PRIME to miejsce, w którym z łatwością znajdziesz coś dla siebie. Bez problemu zlokalizujesz klub, który czeka właśnie na Ciebie.

Polub i oceń stronę – Boks w Warszawie

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna