Boks Poznań
kluby bokserskie oraz treningi na terenie Poznania

 

    Poznań jest miastem, w którym nie brakuje rozrywki. Miasto w swojej ofercie kusi wszechstronnością aktywności. Jeśli jesteś miłośnikiem sportów i sztuk walki to koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Dowiesz się z niego o narodzinach boksu, różnicach między boksem zawodowym a amatorskim a także jak wyglądają walki i jaki sprzęt będzie Ci potrzebny jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z tym sportem.

Tematy:
  1. Boks – informacje historyczne
  2. Boks zawodowy i amatorski
  3. Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie
  4. Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt
  5. Treningi i kluby bokserskie w Poznaniu – baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – Boks Poznań
  7. Mapa klubów - Boks w Poznań

Boks – informacje historyczne

    Walki na pięści pojawiały się już w antycznej Grecji oraz Rzymie gdzie szokowały swoją brutalnością. Czasem zdarzało się, że takie pojedynki kończyły się śmiercią. Mimo tego sport ten był częścią igrzysk olimpijskich.

    Z chwilą założenia szkoły przez Jamesa Figga w 1719 roku narodził się prawdziwy boks. Nadal jednak nie było konkretnych zasad co do pojedynków, ciosy zadawano aż do utraty sił lub nokautu a w trakcie nie używano rękawic bokserskich. Wkrótce pojawił się zastępca Figga - angielski mistrz Jack Broughton, który wprowadził w tamtejszy świat boksu konkretne reguły zwane regułami Broughtona. Te zostały wyparte w połowie XIX wieku przez London Prize Ring Rules.

    W obecnym boksie możemy śledzić zasady Queensberry (Queensberry Rules) wprowadzone w 1867 roku w Wielkiej Brytanii. Wtedy też nastąpił przełom. Zaczęto stosować rękawice, bowiem stało się to wymogiem. Przerażające może być to, że walki o tytuł mistrza świata trwały wtedy aż piętnaście rund, każda po trzy minuty z minutowymi przerwami! Jednakże to też zostało wprowadzone dopiero w 1916 roku. Śmierć jednego z zawodników, która miała miejsce w latach 80, niosła ze sobą dalsze ograniczenia a co za tym idzie skrócenie walki do max. dwunastu rund.

Pierwsze pojedynki bokserskiePierwsze pojedynki bokserskie
Rękawice bokserskieRękawice bokserskie
Boks - walka treningowaBoks - walka treningowa
 

Boks zawodowy i amatorski

    Boks zawodowy skupia się wokół największych sław tego sportu. Walka trwa od 10 do 12 rund i jest rozstrzygana przez nokaut lub w oparciu o przyznawane punkty sędziowskie, jeśli do nokautu nie dojdzie. Zawodnicy mogą walczyć w czterech federacjach: WBA, WBC, IBF oraz WBO, gdzie każda z nich organizuje własne walki w oparciu o swój system punktowy. Najlepsi w rankingu walczą o tytuł mistrza federacji w swojej kategorii wagowej.

    Boks amatorski składa się z amatorów sztuk walk. Pojedynki w tej dyscyplinie znacznie się różnią, zawodnicy jeszcze do niedawna musieli zakładać kask w celu ochrony głowy. Walki podzielone są jedynie na cztery rundy, w których nie liczy się znokautowanie przeciwnika a zdobycie jak największej liczby punktów, poprzez zadawanie jak najlepszych ciosów pod względem technicznym. Ciekawe jest to, że to właśnie boks amatorski gości na igrzyskach olimpijskich.

Walka bokserska - film YouTube

Tytuł/źródło: Deji VS. Jake Paul - FULL FIGHT #KSIvsLogan; Autor: KSIvsLogan; Licencja: CC BY

 

Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie

    Wcześniej wymieniliśmy cztery federacje, w których toczyły się walki bokserskie. Najstarszą z nich jest WBA (World Boxing Association) założona w 1962 roku. Tuż po niej w 1963 roku powstała WBC (World Boxing Council). Następnie w 1983 roku do życia powołana została IBF (International Boxing Federation). Najmłodsza jest federacja WBO (World Boxing Organization), którą założono w wyniku rozłamu WBA w 1988 roku.

    Jak wiadomo każda z tych federacji ma własny pas i własne nagrody. Zawodnicy podzieleni są na 17 kategorii wagowych. W walkach uczestniczą bokserzy z pierwszej piętnastki w rankingu, a kiedy ktoś zwycięży w tytułu dopisywana jest nazwa Federacji.

    W Polsce pierwsza poważna organizacja powstała w grudniu 1923 roku. Polski Związek Bokserski, bo taką nazwę nosiła zrzeszała rodzimych zawodników i trenerów. PZB jest członkiem AIBA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego). Obecnie najlepszym polskim bokserem jest Tomasz Adamek.

Bokserzy przed walkąBokserzy przed walką
Pojedynek w boksie zawodowymPojedynek w boksie zawodowym
Pas mistrzowski w boksie zawodowymPas mistrzowski w boksie zawodowym
 
 

Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt

    Do podstaw należą ciosy zadawane przednią częścią zamkniętej rękawicy czyli tak zwane ciosy bokserskie. Celem tych ciosów może być przednia lub boczna część głowy, przód ciała powyżej pasa oraz bok do linii opuszczonych ramion. Ciosy te mogą być krótkie czy długie i mogą być zadawane każdą z rąk. Wyróżniamy ciosy sierpowe, proste oraz ciosy z dołu. Najważniejszą pozycją obronną jest garda, chroniąca twarz i głowę zawodnika. Oprócz tego stosowany jest również odskok lub odchylenie tułowia. To tyle jeśli chodzi o technikę.

    Każdy z zawodników zakłada na dłonie specjalne bandaże a na nie rękawice bokserskie. Tors pozostaje nagi, zakładają jedynie spodenki z gumowym paskiem w innym kolorze. Obuwie jest sznurowane, ma cienką podeszwę i nie jest usztywniane. Do sprzętu ochronnego zalicza się kask, lecz w zawodach międzynarodowych nie jest on używany. Obowiązkowe są natomiast ochraniacze podbrzusza oraz gumowe szczęki, chroniące zęby i wargi.

    Boks jest sportem, który przez cały czas skupia wobec siebie coraz większą rzeszę fanów. Obecne czasy stwarzają wiele możliwości na to, żeby ten sport poznać i pokochać.

Sala do boksu - worki bokserskieSala do boksu - worki bokserskie
Trening bokserski na tarczachTrening bokserski na tarczach
Sprzęt do boksu - gruszka bokserskaSprzęt do boksu - gruszka bokserska
 

Treningi i kluby bokserskie w Poznaniu – baza klubów PRIME

    Portal skierowany jest do pasjonatów sztuk walki oraz sportu. Umożliwia sprawne wyszukiwanie miejsc do ćwiczeń a także klubów z ofertą treningów bokserskich. Nie zwlekaj i zapoznaj się bazą klubów Prime!

Polub i oceń stronę – Boks w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna