Boks Łódź– treningi i kluby bokserskie w Łodzi

 

    Łódź, czyli jedno z większych miast Polski stwarza doskonałe warunki do wszelkiej aktywności fizycznej, w tym sportów i sztuk walki. Jedna z dyscyplin tego typu, którą swobodnie trenować w większości łódzkich klubów jest boks. Jeśli interesuje Cię ta tematyka i chcesz pogłębić wiedze na temat boksu, jego historii, odmian i technik walki przeczytaj poniższy tekst i sprawdź czy boks może okazać się sportem idealnie dopasowanym do Twoich możliwości i potrzeb!

Tematy:
  1. Boks – informacje historyczne
  2. Boks zawodowy i amatorski
  3. Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie
  4. Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt
  5. Treningi i kluby bokserskie w Łodzi – baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – Boks Łódź
  7. Mapa klubów - Boks w Łodzi

Boks – informacje historyczne

    Boks nazywany dawniej po prostu walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów walki świata. Był on już popularny w czasach starożytnych, kiedy to zajmował zaszczytne miejsce wśród dyscyplin wchodzących w skład igrzysk olimpijskich. Niestety boks czasów starożytnego Rzymu i Grecji pozbawiony był dokładnych reguł co prowadziło często do niezwykle brutalnych starć kończących się śmiercią jednego z zawodników.

    Boks o kształcie jaki znamy obecnie narodził się wiele setek lat później, w 1719 roku. Ojcem tej sztuki walki został James Figg będący pierwszym mistrzem bokserskim Anglii. Założył on w Londynie swoją szkołę, w której uczył technik bokserskich. Ówczesny boks różnił się od współczesnego tym, że nie używano rękawic a ciosy zadawano do chwili nokautu lub zupełnego wyczerpania sił. Nie był to więc jeszcze tak usystematyzowany sport jak w tej chwili.

   Pierwsze dokładne zasady w boskie wprowadził następca Figga, niejaki Jack Broughton będący mistrzem bokserskim przez równe 18 lat! Powodem dla którego Broughton zdecydował się na spisanie konkretnych reguł walki była tragiczna śmierć jednego z jego rywali podczas pojedynku. Tak powstały Broughton’s Rules, czyli reguły Broughtona, które obowiązywały w boksie aż do połowy XIX wieku, kiedy to zastąpiono je nowymi, nazywanymi London Prize Ring Rules. Współczesny boks zawodowy opiera się na zasadach Queensberry Rules wprowadzonych w Anglii w 1867 roku. Jedną z przełomowych reguł wprowadzonych w tym czasie był wymóg korzystania z rękawic. W 1916 roku wprowadzono ograniczenie w walkach o tytuł mistrza świata do dokładnie 15 3-minutowych rund z przerwami o długości 1 minuty. Czas ten skrócono do 12 rund w latach 80-tych XX wieku po tragicznej śmierci zawodnika Kim Duk-koo.

Pierwsze pojedynki bokserskiePierwsze pojedynki bokserskie
Rękawice bokserskieRękawice bokserskie
Boks - walka treningowaBoks - walka treningowa
 

Boks zawodowy i amatorski

    Boks zawodowy to jedna z najpopularniejszych współcześnie dyscyplin sportowych, w ramach których ścierają się ze sobą największe gwiazdy tego sportu. Walka w boksie zawodowym trwa od 10 do 12 rund i może być zakończona przez nokaut lub zwycięstwo rozstrzygnięte dzięki punktacji sędziów. Główne federacje boksu zawodowego to WBA, WBC, WBO i IBF. Każda z nich posiada własną punktację oraz ranking według, którego organizowane są walki o pas federacji i tytuł mistrza danej kategorii wagowej.

    Boks amatorski różni się od zawodowego innymi kategoriami wagowymi i ubiorem. Różna jest tu również liczba rund, ponieważ amatorzy walczą jedynie przez 4 rundy podczas których starają się zdobyć jak najwięcej punktów lub znokautować rywala. Ciekawostką dla wielu będzie fakt, że to właśnie boks amatorski, nie zawodowy jest dyscyplina olimpijską!

Walka bokserska - film YouTube

Tytuł/źródło: Deji VS. Jake Paul - FULL FIGHT #KSIvsLogan; Autor: KSIvsLogan; Licencja: CC BY

 

Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie

    Najstarsza z wymienionych wcześniej federacji bokserskich, czyli WBA została stworzona w 1962 roku, zaś rok później zaistniała druga z nich, czyli WBC. IBF istnieje od 1983 roku a najmłodsza z federacji, WBO została założona dopiero w 1988 roku. Każda z nich ma swój własny pas i tytuł mistrza, o który walczyć mogą zawodnicy znajdujący się w pierwszej 15-ce rankingów federacji. Oczywiście nie ma ograniczeń co do ilości zdobywanych tytułów, dlatego jeden zawodnik może wygrać pasy wszystkich lub kilku federacji. Taki sukces mają na koncie chociażby Wołodymir Kliczko czy Mike Tyson.

    Polska również może się pochwalić własnymi organizacjami bokserskimi. Pierwsza z nich powstała w 1923 roku pod nazwą PZB, czyli Polski Związek Bokserski. Organizacja ta jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego a wśród najsłynniejszych gwiazd PZB można zaliczyć Zbigniewa Pietrzykowskiego, Jerzego Kuleja, Dariusza Michalczewskiego, Andrzeja Gołotę czy Tomasza Adamka.

Bokserzy przed walkąBokserzy przed walką
Pojedynek w boksie zawodowymPojedynek w boksie zawodowym
Pas mistrzowski w boksie zawodowymPas mistrzowski w boksie zawodowym
 
 

Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt

    Podstawą boksu są oczywiście ciosy zadawane przednia częścią zamkniętej rękawicy. Mogą być one wymierzane zarówno w przednią i boczną część głowy jak i powyżej pasa i boku. Ciosy dzieli się ze względu na zasięg ( długie i krótkie), cel ( w głowę lub tułów) a także rękę ( lewy i prawy). Z kolei wśród technik ciosów możemy wyróżnić sierpowy ( cios boczny), ciosy proste lub z dołu. Pozycjami obronnymi w boksie są odskoki, odchylenia, zakrok oraz garda.

   Strój bokserski składa się ze skórzanych rękawic od którymi zakładane są owijki, czyli specjalne bandaże. Tors zawodnika musi pozostać nagi a resztę odzienia stanowią spodenki sięgające do połowy ud z gumowym paskiem w różnych kolorach. Obuwie musi być sznurowane i sięgać do połowy kostki.

    Jeśli chodzi o kask to jest on wykonany ze skóry i gąbki i ma chronić niedoświadczonych zawodników przed obrażeniami głowy. Do niedawna był on wymogiem podczas walk amatorskich, jednak od 2003 roku nie ma już takiego obowiązku. Niezbędne stały się jednak specjalne ochraniacze podbrzusza oraz gumowe szczęki chroniące zęby i wargi.

Sala do boksu - worki bokserskieSala do boksu - worki bokserskie
Trening bokserski na tarczachTrening bokserski na tarczach
Sprzęt do boksu - gruszka bokserskaSprzęt do boksu - gruszka bokserska
 

Treningi i kluby bokserskie w Łodzi – baza klubów PRIME

    Boks jest jednym z ciekawszych dyscyplin sportowych, których popularność nie gaśnie od wielu lat. Jest to również wspaniały sposób na trening całego ciała lub na odstresowanie się po ciężkim dniu w pracy. Baza klubów PRIME to gotowe kompendium wiedzy o różnych sportach i sztukach walki, która pozwoli Ci wyszukać najlepsze miejsca treningowe w danym mieście. Wybierając boks możesz wyszukać na prawdę sporo łódzkich klubów, które oferują treningi zarówno na początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych. Łódź jest prawdziwym miastem boksu – wejdź na PRIME i przekonaj się o tym już dziś!

Polub i oceń stronę – Boks Łódź

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna