Boks Kraków – treningi i kluby bokserskie w Krakowie

 

    Kraków to na tyle rozwinięte i wszechstronne miasto, że można tutaj uprawiać niemal każdą aktywność. Nie inaczej jest w przypadku sportów i sztuk walki. Klubów, w których można ćwiczyć boks w Krakowie, jest pod dostatkiem. Dowiedz się więcej na temat tej wyjątkowej dyscypliny i zadecyduj, czy chciałbyś się w niej szkolić. Jak narodził się boks? Jaka jest różnica pomiędzy boksem zawodowym a amatorskim? Jak wyglądają walki i jaki sprzęt będzie Ci potrzebny? Poznaj zasady tego sportu i charakterystyczne dla niego techniki, a łatwiej podejmiesz decyzję, czy jest to coś dla Ciebie!

Tematy:
  1. Boks – informacje historyczne
  2. Boks zawodowy i amatorski
  3. Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie
  4. Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt
  5. Treningi i kluby bokserskie w Krakowie – baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – Boks w Krakowie
  7. Mapa klubów - Boks w Krakowie

Boks – informacje historyczne

    Sport, w którym dwóch zawodników walczy ze sobą wyłącznie za pomocą pięści, to jeden z najstarszych sportów walki na świecie – włączono go nawet w ramy starożytnych igrzysk olimpijskich. Walki na pięści uprawiane w antycznej Grecji i Rzymie były bardzo brutalne; ze względu na brak wprowadzanych później reguł zdarzało się, że kończyły się śmiercią.

Prawdziwy boks narodził się o wiele później, bo dopiero w 1719 roku. Wtedy to James Figg, pierwszy mistrz bokserski Anglii, założył szkołę tego sportu walki w Londynie. W tamtych czasach nie zakładało się rękawic, a ciosy zadawano aż do nokautu lub zupełnego braku sił. Pierwszą osobą, która wprowadziła w życie konkretne zasady dotyczące boksu, był następca Figga – Jack Broughton (utrzymał on tytuł mistrza przez okrągłe 18 lat!). Do kodyfikacji reguł skłoniło go tragiczne wydarzenie, a mianowicie śmierć na ringu jednego z rywali. Tak zwane reguły Broughtona (Broughton's Rules) zostały wyparte dopiero w połowie XIX wieku – zastąpiły je wtedy London Prize Ring Rules.

    Boks zawodowy, który śledzimy współcześnie, rządzi się zasadami Queensberry Rules. Wprowadzono je w 1867 roku, także w Wielkiej Brytanii. Największym przełomem był wymóg stosowania rękawic. Ograniczenie walk o tytuł mistrza świata do piętnastu 3-minutowych rund z 1-minutowymi przerwami wprowadzono dopiero w 1916 roku. Tragiczne wydarzenie z lat 80., które doprowadziło do śmierci Kim Duk-koo, spowodowało dalsze ograniczenie walk, tym razem do max. dwunastu rund. .

Pierwsze pojedynki bokserskiePierwsze pojedynki bokserskie
Rękawice bokserskieRękawice bokserskie
Boks - walka treningowaBoks - walka treningowa
 

Boks zawodowy i amatorski

    Zdecydowanie bardziej znany jest boks zawodowy – to w ramach niego ścierają się ze sobą największe sławy tego sportu. Zawodnicy próbują się znokautować w trakcie walki, która trwa od 10 do 12 rund. Gdy do nokautu nie dojdzie, zwycięstwo rozstrzygane jest w oparciu o przyznawane przez sędziów punkty. Walki rozgrywane są głównie w czterech federacjach: WBA, WBC, IBF oraz WBO. Każda z nich organizuje swoje walki i prowadzi własny system punktowy, wedle którego przyznaje się zawodnikom miejsca w rankingu. Następnie organizowane są walki o tytuł mistrza federacji. Teoretycznie we wszystkich federacjach może go zdobyć jeden zawodnik (oczywiście w swojej wadze).

    Boks amatorski – jak wynika z samej nazwy – przeznaczony jest dla amatorów tego sportu. W tej dyscyplinie obowiązują inne kategorie wagowe, a nawet inny ubiór. Oprócz rękawic bokserskich jeszcze do niedawna należało zakładać kask, który zapewniał ochronę głowy. Różna jest także liczba rund: amatorzy walczą jedynie w czterech rundach. Dążą wówczas do tego, aby zdobyć jak najwięcej punktów, a nie – jak w boksie zawodowym – do nokautu rywala. Punkty otrzymuje się za technikę wyprowadzanych i trafianych ciosów. Liczą się przede wszystkim szybkość i precyzja; siła ma tutaj drugorzędne znaczenie. Co ciekawe, to właśnie w boksie amatorskim można rywalizować o olimpijskie złoto! .

Walka bokserska - film YouTube

Tytuł/źródło: Deji VS. Jake Paul - FULL FIGHT #KSIvsLogan; Autor: KSIvsLogan; Licencja: CC BY

 

Boks zawodowy i amatorski w Polsce i na świecie

    Przyjrzyjmy się bliżej federacjom, o których wspomnieliśmy przy okazji boksu zawodowego. WBA (World Boxing Association) została założona już w 1962 r. Rok później powołano do życia WBC (World Boxing Council), natomiast w 1983 r. - IBF (International Boxing Federation). Czwartą, najmłodszą i nieco mniej prestiżową od wielkiej trójki federacją jest WBO (World Boxing Organization), którą założono w 1988 r. w wyniku rozłamu WBA.

    Walki bokserskie prowadzone są w 17 kategoriach wagowych. Każda federacja ma własny pas i przyznaje swoje nagrody. Do meczów dopuszczani są bokserzy z pierwszej piętnastki w rankingu. Gdy bokser zdobywa mistrzostwo, w tytule dodawana jest nazwa federacji. Mało kto potrafi zwyciężyć w kilku federacjach – udało się to m.in. takim gwiazdom, jak Mike Tyson czy Wołodymyr Kliczko.

    Jeśli chodzi o polskie podwórko, utworzenie pierwszej poważnej organizacji datuje się na grudzień 1923 roku. Właśnie wtedy powstały struktury Polskiego Związku Bokserskiego (PZB), zrzeszającego rodzimych zawodników oraz trenerów. PZB jest członkiem AIBA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Boksu Amatorskiego. Do legend polskiego boksu należą takie sławy, jak Zbigniew Pietrzykowski, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski czy Andrzej Gołota. Obecnie najlepszym polskim bokserem jest Tomasz Adamek. .

Bokserzy przed walkąBokserzy przed walką
Pojedynek w boksie zawodowymPojedynek w boksie zawodowym
Pas mistrzowski w boksie zawodowymPas mistrzowski w boksie zawodowym
 
 

Walki bokserskie – zasady, ciosy, pozycje, sprzęt

    Podstawową techniką walki są oczywiście ciosy bokserskie, które zadaje się przednią częścią zamkniętej rękawicy. Można je wymierzać w przednią i boczną część głowy, z przodu powyżej pasa i z boku do linii opuszczonych ramion. Ciosy można podzielić ze względu na cel (w głowę, w tułów), zasięg (krótkie, długie) oraz rękę, która je zadaje (prawe, lewe). Jeśli chodzi o technikę, wyróżniamy ciosy sierpowe (boczne), bardzo skuteczne i szybkie ciosy proste oraz ciosy z dołu (tzw. haki). Do pozycji obronnych należą takie techniki, jak odskok przez odbicie obu nóg, odchylenie poprzez cofnięcie samego tułowia, garda (ochrona przy pomocy odpowiedniego ustawienia rękawic) czy też zakrok (cofnięcie nogi).

    Strój boksera jest bardzo charakterystyczny. Każdy pięściarz zakłada skórzane rękawice bokserskie z wysokiej jakości wyściółką, natomiast pod rękawice – specjalne bandaże, tzw. owijkę. Tors pozostaje nagi; bokserzy mają na sobie jedynie spodenki do połowy uda z gumowym paskiem w innym kolorze. Obuwie jest sznurowane, z cienką podeszwą i nieusztywniane; sięga ono do połowy kostki.

    Jeśli chodzi o sprzęt ochronny, bardzo ważny jest kask (zwykle ze skóry, w środku wypełniony gąbką). W zawodach międzynarodowych nie używa się go już nawet w boksie amatorskim od 2013 roku. Bokserzy zakładają za to obowiązkowe ochraniacze podbrzusza, a także gumowe szczęki, czyli ochraniacze zębów i warg.

     Boks aktualnie święci triumfy popularności. Zainteresowanie walkami bokserskimi ciągle rośnie, a gale boksu na żywo osiągają ogromną oglądalność. Oczywiście możesz pozostać biernym fanem tej dyscypliny, ale możesz też zaangażować się w ten sport na 100% i sam zacząć trenować walki bokserskie. Dziś nie jest to takie trudne – do Twojej dyspozycji pozostają cały niezbędny sprzęt i opieka trenerów.

Sala do boksu - worki bokserskieSala do boksu - worki bokserskie
Trening bokserski na tarczachTrening bokserski na tarczach
Sprzęt do boksu - gruszka bokserskaSprzęt do boksu - gruszka bokserska
 

Treningi i kluby bokserskie w Krakowie – baza klubów PRIME

Niniejsza strona o boksie stanowi jedynie wycinek bazy klubów Prime. Nasz portal skierowany jest do wszystkich miłośników sportów i sztuk walki, którzy poszukują miejsca do ćwiczeń, w tym klubów umożliwiających treningi bokserskie. Kraków oferuje takich miejsc całkiem sporo. Jeśli interesuje Cię boks dla początkujących, już teraz zapoznaj się z naszą bazą i zlokalizuj najbliższy klub bokserski. Kraków to prawdziwe miasto boksu – przekonaj się sam!

 

Polub i oceń stronę – Boks w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna