BJJ Wrocław
(Brazylijskie Jiu-Jitsu we Wrocławiu)

 

   Oferta klubów wrocławskich dotycząca sportów walki jest na tyle szeroka, że można w mieście trenować niemalże każdy jej rodzaj. Ważne jest również i to, że nie brakuje miejsc dla chętnych, w tym dla poznania tajników BJJ, a Wrocław stwarzył możliwości zarówno dla treningu początkującego, jak i zaawansowanego. Brazylijska sztuka walki BJJ, z historią sięgającą wieku, jest stylem koncentrującym się na walce w parterze, a na czym dokładnie polega brazylijskie Jiu-jitsu – dowiecie się z poniższego artykułu.

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
  3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ we Wrocławiu
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu we Wrocławiu
  7. Mapa klubów – BJJ we Wrocławiu

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Brazylijska sztuka walki BJJ (brazylijskie jiu-jitsu, Gracie jiu-jitsu) jest sztuką walki wywodzącą się z jiu-jitsu japońskiego, judo oraz zapasów, a jej początki sięgają roku 1914, gdy emigrant japoński na terenie Brazylii, judoka Mitsuyo Maeda, poznał polityka Gustao Graciego. W wyniku okazania wdzięczności za pomoc, judoka rozpoczął trenowanie Carlosa, syna Graciego, który był już zawodnikiem boksu oraz zapasów i który walczył w brazylijskich walkach ulicznych. Carlos był również pionierem w wymyślaniu oraz stosowaniu diet dedykowanych sportowcom, a w roku 1925 założył własną szkołę jiu-jitsu, przekazując swoje umiejętności walki takze swym czterem młodszym braciom. Po latach bracia oraz potomkowie rodu zaczęli modyfikować techniki wyuczone przez Maedę, zmieniając i modyfikując niektóre elementy stylu albo dodając nowe (jak np. trening przekrojowy wprowadzony przez syna Carlosa, Rollsa, odrzucenie japońskich medytacji, a wprowadzenie tatuaży i naszywek narodowych), a cały styl oparto na filozofii trójkąta Gracie – efektywność, cierpliwość, kontrola. Narodzony nowy styl Gracie jiu-jitsu, znany również jako BJJ został przez potomków rodu wypromowany na przełomie lat 70. i 80. w USA.

   Styl BJJ to koncentracja na walce z niezbrojonym przeciwnikiem z wykorzystaniem chwytów. Nie ma w niej ciosów, ale kontrolowane zadawanie bólu lub pozbawienie przytomności za pomocą dźwigni oraz duszenia. Chwytami charakterystycznymi są garda, czyli objęcie leżąc nogami stojącego lub klęczącego przeciwnika albo dosiad, czyli siedzenie okrakiem na lezącym przeciwniku. Walkę prowadzi się w stójce lub parterze i w zwarciu do sprowadzenia przeciwnika do parteru, np. poprzez rzut.

   BJJ nie stoi w miejscu sztywno, ale ciągle jest rozwijany, biorąc pod uwagę również współczesne zagrożenia. Sukces Grace jiu-jitsu zawdzięcza przede wszystkim MMA, gdzie występują utalentowani zawodnicy z rodu Gracie, czy Silva lub Aldo.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   Walka BJJ zawiera dwie formy – walka w GI (w specjalnym kimonie) oraz bez GI, czyli no-GI, submission fighting, (zawodnik ubiera spodenki oraz rasquard). Żeby dobrze opanować BJJ trzeba trenować obie formy, ponieważ się uzupełniają.

   Walki w GI dają więcej możliwości dla chwytów, gdyż dozwolone jest łapanie za GI, przy czym kimona nieco zawodników krępują, przez co są mniej dynamiczni. Zaletą jest, że taki trening na wolnych obrotach wymusza większą metodykę i wykorzystanie maksymalnej liczby technik. Zaletą jest również nabór siły górnych partii ciała podczas treningów oraz wzmocnienie ścięgien poprzez ciągłe chwytanie za kimono.

   Walki w No-GI to z kolei skupienie się na chwytach ciała, gdyż trudniej utrzymać kontrolę nad przeciwnikiem przy braku kimona. Tutaj większe znaczenie ma szybkość, a cała forma jest nastawiona na dynamikę i ciągły ruch. Trening tej formy wymusza pracę nad kondycją, ale jest ona trudniejsza, gdyż bez kimona trudniej obronić się przed dźwigniami. Dobre opanowanie technik No-GI daje bardzo dobry efekt przy walkach w kimonie.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

   Gracie jiu-jitsu posiada pięć stopni wtajemniczenia, oznaczanych pasami, a także pomocniczo przez część szkół dodatkowymi belkami. Pasy w kolejności: biały, niebieski, purpurowy, brązowy oraz czarny.

   Pas biały jest etapem odkrywania i przeżywania. Najważniejszym aspektem dla adeptów jest nauka technik, przede wszystkim ucieczek oraz przetrwania z dołu oraz wykształcenie w sobie prawidłowych zachowań w różnych pozycjach. Złożoność BJJ ekscytuje, ale może na początku przytłaczać, z biegiem czasu trening staje się coraz łatwiejszy.

   Pas niebieski to czas eksperymentów, gdy adept opanował już podstawowe techniki i pozycje, a ćwiczy już bardziej zaawansowane, jak różne gardy. To etap, gdzie poszukuje się własnej drogi, dokonuje wyborów najlepszych elementów walki dla danego zawodnika.

   Pas purpurowy jest pasem rozwoju, gdzie zawodnik jest już obeznany z kompletem technik i wybrał już swój styl. Tutaj występuje pogłębianie wiedzy, doskonalenie technik wraz z urozmaicaniem ich najróżniejszymi układami oraz odrzucania niewygodnych dla zawodnika pozycji przy koncentracji treningu na technikach wybranych.

   Pas brązowy, wyrafinowanie i najłatwiejsza praca dla trenerów. Posiadacze pasa brązowego są rządni wiedzy, a ze względu na wytrenowanie, potrafią niemalże perfekcyjnie powtarzać zadane techniki. Tutaj mamy do czynienia ze szlifowaniem umiejętności poznanych najlepiej, jak i uzupełnianiem wiedzy o technikach słabiej poznanych.

   Pas czarny, to mistrzowie. Posiadają dogłębną wiedzę na temat BJJ i potrafią ją wykorzystywać podczas walki.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ we Wrocławiu

   Baza klubów PRIME została stworzona ze względu na zainteresowanie sztukami walki mieszkańców Wrocławia i jego okolic. Zbieramy w niej informacje na temat poszczególnych dyscyplin oraz podpowiadamy, gdzie we Wrocławiu można wybraną dyscyplinę trenować. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ciągle aktualizowaną bazą na temat brazylijskiego jiu-jitsu, jak i innych sportów walki!

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu we Wrocławiu

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna