BJJ Warszawa
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Warszawie)

 

   Warszawa daje możliwość trenowania prawie każdego sportu walki. Zróżnicowanie zajęć w stołecznych klubach pozwoli każdemu wybrać idealny trening. W wielu z nich prowadzone są również lekcje Brazylijskiego Jiu-Jitsu dla zaawansowanych oraz dopiero rozpoczynających przygodę z tą sztuką walki. Głównym założeniem tradycyjnego BJJ jest walka w parterze – jeśli chcesz poznać ją w praktyce, odwiedź jeden z warszawskich klubów i zapisz się na pierwsze ćwiczenia!

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
  3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ w Warszawie
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Warszawie
  7. Mapa klubów – BJJ w Warszawie

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Brazylijskie jiu-jitsu jest sztuką walki wywodzącą się z połączenia jiu-jitsu japońskiego, zapasów oraz judo. Jego korzenie sięgają roku 1914, kiedy to japoński judoka Mitsuyo Maeda przybył do Brazylii i zaczął trenować Carlosa Graciego, syna znanego polityka. W ulicznych walkach nie miał on sobie równych, a jego dodatkowym zajęciem stało się układanie diet dla sportowców. Carlos w 1925 roku otworzył w Rio de Janeiro ośrodek szkoleniowy jiu-jitsu i wraz z młodszymi braćmi stopniowo modyfikował techniki, których nauczył go Maeda. Niektóre z nich, jak np. techniki medytacji, zostały odrzucone, a w zamian wprowadzono ćwiczenia przekrojowe. Powstała również filozofia trójkąta Gracie: efektywność, cierpliwość i kontrola. W rezultacie powstał całkiem nowy system sztuk walki, nazwany Gracie jiu-jitsu lub brazylijskim jiu-jitsu, którego podstawą jest wykorzystywanie chwytów nieuzbrojonego przeciwnika w walce jeden na jeden. W BJJ stosuje się dźwignie i duszenie, a najpopularniejszymi chwytami są garda oraz dosiad. Zawodnicy walczą w zwarciu głównie w parterze, do którego sprowadzają się wzajemnie m.in. za pomocą rzutów.

   BJJ jest dyscypliną stale rozwijającą się. Za jej powodzenie odpowiedzialni są tak utalentowani zawodnicy jak Gracie, Aldo i Silva, występujący na rożnego rodzaju galach MMA organizowanych przez np. UFC.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   Podstawowymi formami brazylijskiego jiu-jitsu są walki w przystosowanym kimonie (GI) lub bez niego (no-GI). W formule no-GI uczestnik walki ubrany jest w spodenki oraz rashguard. Oba typy BJJ stanowią dla siebie uzupełnienie, dlatego dla doskonalenia umiejętności polecane jest zamienne praktykowanie obu form.

   Podczas walk w kimonie zawodnik ma większą możliwość stosowania chwytów, ponieważ dopuszczone jest również schwycenie GI i w ten sposób przejęcie kontroli nad przeciwnikiem. Ubranie spowalnia uczestników walki i ogranicza dynamikę ich ruchów, co z kolei przekłada się na doskonalenie metodyki i techniki. Dodatkową korzyścią wynikającą ze stosowania tej formy BJJ jest rozwój górnych partii ciała, właśnie dzięki ciągłemu chwytaniu za strój przeciwnika i wzmacnianiu w ten sposób mięśni i ścięgien przedramion.

   Treningi no-GI są dynamiczne i oparte na zwinności, szybkości i ciągłym ruchu. Brak dedykowanego kimona pozwala przeciwnikowi łatwiej wymknąć się z założonego chwytu, przez co z założenia kondycja uczestników tych walk jest lepsza. Co ważne, treningi no-GI są świetnym przygotowaniem do walk w kimonach, dzięki wypracowaniu podczas nich odpowiednich technik i możliwości zastosowania ich w GI.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

   BJJ zakłada podział na pasy w zależności od poziomu wtajemniczenia. Najniższym stopniem jest pas biały, następnie kolejno niebieski, purpurowy, brązowy i czarny.

   Zawodnik noszący biały pas znajduje się na etapie zakładającym odkrywanie i przeżywanie. Kształci prawidłowe odruchy podczas znajdowania się w poszczególnych pozycjach, uważnie uczy się najistotniejszych sposobów walki. Skupia się na ucieczkach oraz przetrwaniu z dołu.

   Na etapie pasa niebieskiego uczestnik eksperymentuje. Podstawy w zakresie pozycji oraz technik są już z założenia opanowane, czas więc na ćwiczenie gard i stopniową specjalizację. Zawodnik poszukuje swojego własnego stylu walki i powoli wdraża jego elementy podczas treningów.

   Purpurowy pas zwany także pasem rozwoju oznacza, że zawodnik poznał zarówno dostępne techniki, jak i swoje mocne strony. Pogłębia tę wiedzę i stosuje ją w różnych konfiguracjach, pomijając metody niewygodne dla siebie, a doskonaląc ulubione.

   Pas brązowy bywa określany również jako pas wyrafinowania. Noszą go uczestnicy walk, którzy działają w sposób zautomatyzowany i płynny, dzięki czemu w prosty sposób są w stanie powtórzyć każdą konfigurację ruchów i techniki pokazywane przez trenera. Dopracowują wszystkie sposoby walki, zarówno te, w których są dobrzy, jak i te mniej lubiane.

   Czarny pas jest atrybutem mistrzów. Osoba, która go zdobędzie, dysponuje pełną wiedzą na temat BJJ i potrafi stosować ją w sposób perfekcyjny.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Warszawie

   Zainteresowanie mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości poszczególnymi sztukami walki doprowadziło do powstania bazy klubów PRIME. Zawiera ona wszelkie istotne informacje odnośnie odrębnych sportów i dyscyplin, a także miejsc w stolicy, w których można je trenować. Jedną ze sztuk walki oferowanych przez stołeczne kluby jest BJJ. Bazę aktualizujemy na bieżąco – zapraszamy do regularnych wizyt na naszej stronie!

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Warszawie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna