BJJ Szczecin
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Szczecinie)

 

   Szczecińskie kluby sportowe oferują możliwość treningu niemal każdego sportu walki. Ich oferta jest tak zróżnicowana i bogata w różne ciekawe propozycje, że na pewno każdy miłośnik sportu znajdzie w Szczecinie coś dla siebie. W mieście tym nie braknie również miejsce, gdzie poznać możemy tajniki BJJ, zarówno dla osób na poziomie podstawowym jak i średnio oraz mocno zaawansowanych. BJJ jest to sztuka walki wywodząca się z gorącej Brazylii, posiadająca wiekową już historię. Ten rodzaj walki koncentruje się głównie na starciu w parterze. Jeśli ciekawi cię BJJ i chcesz dowiedzieć się o nim trochę więcej nie zwlekaj! Szczecińskie kluby czekają na twoją gotowość do pierwszego treningu!

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
  3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ w Szczecinie
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Szczecinie
  7. Mapa klubów – BJJ w Szczecinie

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Jak już wiemy, BJJ czyli brazylijskie jiu-jitsu (nazywane również Gracie Jiu-Jitsu) jest brazylijską sztuką walki łączącą w sobie elementy japońskiego jiu-jitsu, zapasów oraz judo. Historia tej pasjonującej dziedziny sportowej rozpoczęła się dosyć niedawno, bo w 1914 roku. Wtedy to japoński judoka Mitsuyo Maeda przeprowadził się ze swojego ojczystego kraju właśnie do Brazylii. Tutaj poznał jednego z ówczesnych brazylijskich polityków Gustao Graciego, który udzielił mu pomocy w początkowych latach życia w nowym kraju. W zamian za okazane wsparcie Maeda został osobistym trenerem Carlosa Graciego, czyli syna polityka, który wcześniej trenował już boks i zapasy. Treningi z japońskim mistrzem przyniosły mu niebywały sukces pozwalając wygrywać w niemal każdej walce ulicznej. Dodatkowo Carlos Gracia został pewnego rodzaju brazylijskim pionierem zajmującym się tworzeniem diet dedykowanych wyłącznie dla sportowców. Kolejnym krokiem w historii brazylijskiego jiu-jitsu był rok 1925 kiedy to Carlos założył własną szkołę sztuki jiu-jitsu a wszystkie swoje tajniki wiedzy przekazał czterem młodszym od siebie braciom. Z ubiegiem czasu bracia oraz ich potomkowie wprowadzali stopniowe modyfikacje do technik japońskiego jiu-jitsu przekazanych im przez Carlosa, zmieniając w ten sposób niektóre jego elementy oraz włączając w nie swoje własne, innowacyjne chwyty. Odrzucili przy tym typowo japońskie techniki skupiające się na medytacji. Skupiono się również na nadaniu tej sztuce walki narodowego brzmienia, dodając elementy typowe dla Brazylii, takie jak tatuaże i naszywki z symbolami kraju. W tym także czasie ukształtowana została filozofia tej sztuki walki oparta na tak zwanym trójkącie Gracie, czyli trzem cechom głównym tej odmiany jui-jitsu: efektywności, cierpliwości i kontroli. Dzięki tym wszystkim zabiegom narodził się system Gracie jiu-jitsu nazywany również brazylijskim jiu-jitsu. Szczególną popularność zyskał on za sprawą potomków rodu w latach 70-tych i 80-tych, głownie w USA.

   Brazylijskie jiu-jitsu skoncentrowane jest na walce z nieuzbrojonym przeciwnikiem i głównie opiera się na wykorzystywaniu różnego rodzaju chwytów, głównie w parterze. BJJ nie zakłada wykorzystywania uderzeń a raczej zadawanie kontrolowanego bólu dzięki dźwiganiu oraz sprowadzenie przeciwnika do utraty przytomności poprzez duszenie go. Charakterystycznym chwytem BJJ garda. Polega ona na objęciu przeciwnika nogami w pozycjach leżącej, klęczącej lub tez na stojąco. Kolejnym elementem popularnym w brazylijskim jiu-jitsu jest dosiad, czyli siedzenie okrakiem na leżącym przeciwniku. Walka odbywa się głównie w parterze, do którego przeciwnik sprowadzany jest na pomocą rzutów.

   System walki wypracowany przez Carlosa Gracie i jego rodzinę cały czas się rozwija, biorąc pod uwagę wszelkie współczesne zagrożenia. Ogromny sukces i popularność BJJ bierze głównie dzięki występom niezwykle utalentowanych zawodników walczących przy pomocy tej sztuki walki w galach MMA organizowanych przez organizacje typu KSW, Pride czy UFC. Najsłynniejsi zawodnicy BJJ to oczywiście Gracie oraz Silva i Aldo.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   Wśród dwóch podstawowych form brazylijskieho jiu-jitsu wyróżniamy walkę w GI, czyli specjalnym kimonie oraz bez tego stroju, czyli no-Gi submission fighting. Podczas walki drugim z tych sposobów zawodnik powinien być ubrany w spodenki oraz rashguard. Te dwie formy BJJ mają swoje charakterystyczne elementy oraz wzajemnie uzupełniają się, dlatego warto jest praktykować je obie. Poszerzy i podszkoli to na pewno nasze umiejętności sportowe.

   Zawodnicy walczący w GI posiadają dużo większe możliwości chwytania przeciwnika, właśnie z uwagi na to, że podczas tego rodzaju starcia można chwytać również za kimono, co pozwoli lepiej kontrolować ruchy przeciwnika. GI spowalniają także zawodników i powodują, że ich ruchy są dużo mniej dynamiczne co wymusza na nich podejście metodyczne do walki i sprzyja bardziej widowiskowym walkom, w których należy użyć sporej liczby technik. Ciekawą zaletą walki w GI jest także stopniowe wzmacnianie górnej części ciała zawodnika trenującego BJJ. Dzieje się tak, ponieważ ciągłe chwytanie za kimono wzmacniają jego mięśnie i ścięgna.

   Walka typu No-GI z kolei skupia się głównie na chwytach wykorzystujących ciało, ponieważ przeciwnik pozbawiony kimona dużo łatwiej może wymknąć się nam spod naszej kontroli. W tej odmianie BJJ najważniejsza jest szybkość, a sama walka staje się bardzo dynamiczna i nastawiona na nieustanny ruch. Zawodnicy zmuszeni są zatem do nieustannej pracy nad swoją kondycją i wydajnością. Bez specjalnego kimona trudno jest także obronić się przed dźwiganiem, dlatego zawodnik stosujący tę formę BJJ z powodzeniem może przejść do walki w GI i być w niej dużo bardziej skuteczny niż zawodnicy trenujący od początku wyłącznie w kimonach.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

Brazylijska sztuka walki podzielona jest na pięć pasów wtajemniczenia: biały, niebieski, purpurowy, brązowy i czarny. Niektóre szkoły stosują jeszcze dodatkowy podział pomocniczy w postaci belek.

   Pierwszy pas koloru białego to etap przeżywania i odkrywania. Najważniejsze jest tu kształtowanie prawidłowych odruchów w poszczególnych pozycjach walki oraz nauka najważniejszych technik tego stylu skupiając się na walce w parterze. Początkowo ta brazylijska sztuka walki może przytłaczać, jednak spokojnie. Z każdym dniem jest łatwiej.

   Kolejny pas ma kolor niebieski i często nazywany test pasem eksperymentów. Osoba posiadająca taki pas powinna znać już podstawowe techniki walki oraz ćwiczyć te o wiele bardziej zaawansowane, w tym rozmaite gardy. Najważniejsza jest tu stopniowa specjalizacja skupiająca się na próbowaniu różnych elementów walki i dopasowywaniu ich do indywidualnych preferencji i stylu danego zawodnika.

   Kolejny pas nazywany pasem rozwoju ma kolor purpurowy. Zawodnik, który jest na tym etapie nauki zna już techniki i wypracował swój styl walki. Powinien teraz pogłębiać swoją wiedzę kierując się tendencją do odpuszczania i pomijania technik niewygodnych dla niego oraz szlifowaniu swoich mocnych stron.

   Przedostatni pas ma kolor brązowy i nazywany jest pasem wyrafinowania. Uczniowie na tym etapie są najłatwiejsi do trenowania ponieważ są w stanie niemal w perfekcyjny sposób odtworzyć demonstrowane im techniki walki. Etap ten polega zatem głównie na dopracowywaniu technik walki i własnego stylu oraz dalszym poznawaniu BJJ.

   Czarny a zarazem ostatni pas w BJJ oznacza mistrzostwo. Osoba, która posiada pas tego koloru zgłębiła wszelkie tajniki tej sztuki walki oraz potrafi je zaprezentować w praktyce.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Szczecinie

   W odpowiedzi na potrzeby osób zainteresowanych konkretnym rodzajem sztuk walki oraz poszczególnymi dziedzinami sportu równocześnie mieszkających w Szczecinie oraz jego okolicach powstała baza klubów PRIME. Dzięki niej poznasz podstawowe informacje dotyczące danej dyscypliny oraz dowiesz się, gdzie w Szczecinie znajdują się miejsca treningowe i kluby oferujące dany rodzaj sztuk walki. Oferty klubów w Szczecinie są naprawdę bardzo urozmaicone. Wśród nich znajdziesz również wiele miejsc oferujących treningi BJJ. Zachęcamy cię więc bardzo serdecznie do zapoznania się z bazą PRIME, która pomoże ci odnaleźć to, czego szukasz.

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Szczecinie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna