BJJ Poznań
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Poznaniu)

 

   W Poznaniu występuje szeroka oferta kursów sztuk walki - nie ma problemu, by każdy zainteresowany tym sportem znalazł odpowiednią dla siebie dyscyplinę. Jest wiele miejsc, w których można zacząć trenować i poznawać tajniki BJJ - Poznań to miejsce zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych zawodników. BJJ jest sztuką walki, która wywodzi się z Brazylii. Jej cechą jest walka w parterze. To wiekowa sztuka walki, która posiada niesamowitą historię. Warto zapoznać się z nią i znaleźć miejsca w Poznaniu, by wybrać się na swój pierwszy trening.

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
  3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ w Poznaniu
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Poznaniu
  7. Mapa klubów – BJJ w Poznaniu

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Brazylijska sztuka walki jiu-jitsu (BJJ) wywodzi się od kilku japońskich dyscyplin: jiu-jitsu, zapasów i judo. Historia prezentuje się tak, że judoka Mitsuyo Maeda przeniósł się w 1914 roku z Japonii do Ameryki Południowej i został trenerem Carlosa, syna Gustao Graciegio - brazylisjkiego polityka. Carlos był już bokserem i zapaśnikiem i wygrywał uliczne walki z każdym przeciwnikiem. W 1925 powstała szkoła jiu-jitsu, w której naukę pobierała także część rodziny Carlosa. Spowodowało to wiele modyfikacji w nauce Maeda, co zrodziło w efekcie sztukę walki Gracie jiu-jitsu, promowaną w latach 70. i 80. w Stanach Zjednoczonych.

   BJJ polega na walce z jednym przeciwnikiem, który jest nieuzbrojony. Kluczem do sukcesu jest opanowanie chwytów. Nie polega na wykorzystywaniu uderzeń, lecz na kontrolowanym zadawaniu bólu np. dzięki wykorzystaniu dźwigni. Często wykorzystywanym chwytem jest garda, która polega na kontroli leżącego przeciwnika będąc samemu na klęczkach pomiędzy jego nogami. Znany jest również dosiad, czyli siedzenie na przeciwniku. Najczęściej walczy się w parterze, ale dopuszcza się też walkę w stójce lub w zwarciu.

   Warto mieć na uwadze, że system Gracie wciąż się rozwija i jest dostosowywany do współczesności. BJJ popularność zdobyła na różnego typu galach MMA, na których zawodnicy wykorzystują całą gamę technik.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   Istnieją dwie podstawowe formy walki - GI, czyli walka w specjalnym kimonie oraz bez GI, czyli walka, w której zawodnicy mają na sobie spodenki i rashguard. Na uwadze należy mieć fakt, że dwie wspomniane formuły dopełniają się, zatem warto trenować i szkolić się w każdej z nich.

   GI pozwala na zdecydowanie więcej chwytów. Można chwytać zawodnika za kimono, co pozwala lepiej go kontrolować. Kimona jednak działają spowalniająco na zawodników, co sprawia, że są oni bardziej statyczni. Z mniejszą dynamiką wiąże się potrzeba wykorzystania w większym stopniu techniki. Walka w kimonie sprawia, że górna część ciała zawodnika staje się bardziej wytrenowana - wzmacniają się mięśnie przedramion.

   Walka bez kimona pozwala zaangażować całe ciało. Trudniej jest opanować przeciwnika, nie ma bowiem za co go złapać i przytrzymać. W tej formule liczy się szybkość zawodnika, ważna jest dynamika ruchów. Warto budować kondycję, ponieważ ciągły ruch wymaga sporo wysiłku. Bez założonego kimona trudno jest bronić się przed dźwigniami, dlatego wypracowanie odpowiedniej techniki w tej formule przełoży się później na tę z kimonem.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

   W BJJ jest pięć pasów. Wszystko zaczyna się od pasa białego, a w następnej kolejności są pasy niebieski, purpurowy, brązowy, kończąc na czarnym. Niektóre szkoły wykorzystują dodatkowy podział (belki).

   Pas, który zdobywa się jako pierwszy, jest biały. Oznacza on odkrywanie i przeżywanie. Zawodnik na tym etapie powinien wypracować odpowiednie reakcje w danych pozycjach, w których się znajdzie. Powinien on uważnie się uczyć, drillować najważniejsze techniki. Wielu zawodników na początku swojej nauki jest przytłoczona nadmiarem, ale z każdym kolejnym treningiem złożoność ta przychodzi coraz łatwiej.

   Kolejny pas jest niebieski. Często jest utożsamiany z eksperymentowaniem. Mając ten pas, zawodnik powinien doskonale znać podstawową technikę i wkraczać w zaawansowane rejony. Na tym etapie rozpoczyna się szukanie swojego indywidualnego stylu, w którym zawodnik będzie się czuł najlepiej.

   Następny jest pas purpurowy, który nazywany jest również pasem rozwoju. Zawodnik ma wypracowaną technikę i wykształcił swój styl walki. Na tym etapie następuje pogłębianie zdobytej wiedzy i ćwiczenie różnych kombinacji. To czas na szlifowanie zdobytych umiejętności i dalsze poznawanie mocniejszej techniki.

   Brązowy pas jest pasem wyrafinowania. To pas dla wszystkich zawodników, którzy potrafią bardzo sprawnie powtarzać pokazywane im ćwiczenia i zapamiętywać bardzo szybko przedstawianą im wiedzę. Na tym etapie zawodnicy szlifują wszystkie znane im ćwiczenia i poprawiają te mniej dopracowane.

   Czarny pas jest pasem mistrzowskim. Należy się on tylko tym zawodnikom, którzy opanowali wszystkie podstawowe i zaawansowane techniki sztuki walki BBJ. Potrafią oni prezentować swoją wiedzę w praktyce.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Poznaniu

   Jest to baza dla wszystkich osób z Poznania i okolic. Dzięki niej można dowiedzieć się o dostępnych szkołach sztuk walki i miejscach, w których się one znajdują. W bazie widoczna jest oferta różnych szkół, która aktualizowana jest na bieżąco.

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna