BJJ Lublin
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Lublinie)

 

   W Lublinie istnieje możliwość trenowania praktycznie każdej odmiany sportów walki. Różnorodność funkcjonujących klubów jest ogromna, dzięki czemu każdy znajdzie dyscyplinę dopasowaną idealnie do siebie. Znajdą się tutaj również miejsca, gdzie można od podstaw zaznajomić się z tajnikami BJJ - Lublin daje ogromne możliwości pod względem treningu dla osób początkujących, ale również i zaawansowanych. Z definicji BJJ to sztuka walki, wywodząca się prosto z Brazylii. Posiada ona bogatą oraz długoletnią historię, a opiera się przede wszystkim na walce w parterze. Już teraz wejdź w świat brazylijskiego jiu-jitsu i wybierz odpowiedni klub w Lublinie.

Tematy:
  1. Początki brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. BJJ w dwóch formułach walki - GI BJJ oraz No-GI BJJ
  3. Podział pasów w Brazylijskim Jiu-Jitsu
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ w Lublinie
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Lublinie
  7. Mapa klubów – BJJ Lublin

Początki brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Powyżej wspomniano już, że BJJ to brazylijska sztuka walki, która łączy w sobie japońskie style walki jak jiu-jitsu, judo oraz zapasy. Historię powstania tej odmiany datuje się na rok 1914, kiedy to judoka Mitsuyo Maeda postanowił przenieść się z Japonii do Brazylii. Trafił on tam na brazylijskiego polityka, Gustao Graciego. W pewnym momencie polityk pomógł Mitsuyo a On został trenerem jego syna, Carlosa. Już wtedy wyróżniał on się na tle swoich rywali, a do tego zainicjował w swoim środowisku tworzenie specjalnych diet dla sportowców. Kolejno założył od w 1925 roku własną szkółkę jiu-jitsu, w miejscowości Rio de Janeiro, gdzie przekazał zdobytą dotychczas wiedzę oraz wszelkie tajnik swoim braciom. Młodsi bracia oraz ich synowie zaczęli jednak dostrzegać pewnie niuanse, które mogli poprawić. W ten sposób jiu-jitsu ewoluowało z typowo japońskiego stylu na bardziej brazylijski i odrzucono np. techniki medytacyjne, a skupiono się na tradycyjnych elementach wywodzących się z Brazylii jak np. wszywane narodowe symbole. Oprócz tego wprowadzono znany już na całym świecie trójkąt Gracie. Jest to pewnego rodzaju filozofia oparta na trzech elementach takich jak efektywność, cierpliwość oraz kontrola. W ten sposób narodziła się zupełnie nowa odmiana jiu-jitsu, która początkowo określana była mianem Gracie, natomiast teraz nazywa się ją właśnie brazylijskim jiu-jitsu. Styl ten swoją popularność zyskał dzięki kolejnym potomkom rodu w USA w latach 70. oraz 80.

   Głównym zadaniem BJJ jest obezwładnienie nawet uzbrojonego rywala, poprzez wykorzystanie chwytów. W ramach tej sztuki walki nie używa się żadnych ciosów, a całość opiera się na zadawaniu bólu poprzez użycie dźwigni oraz duszenia. Jednym z najczęściej spotykanych chwytów w BJJ jest tzw. garda, a więc przytrzymanie leżącego rywala, za pomocą nóg z pozycji leżącej. Popularną techniką jest również dosiad, gdzie inicjator akcji po prostu siedzi okrakiem na rywalu.

   Do dzisiaj system walk, którzy został zapoczątkowany przed ród Gracie się rozwija, przede wszystkim w kierunku zneutralizowania współcześnie występujących zagrożeń. Do popularyzacji brazylijskiego jiu-jitsu przyczynili się również największe gwiazdy organizacji MMA takich jakich UFC, Pride czy KSW.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

BJJ w dwóch formułach walki - GI BJJ oraz No-GI BJJ

   W brazylijskim jiu-jitsu wyróżnia się dwie główne formuły walki. Są to walki w formule GI oraz bez GI (No-GI). Elementem, który odróżnia te dwie formuły jest strój zawodnika. Mianowicie w formule GI zawodnicy walczą w specjalnym kimonie, natomiast w formule no GI zawodnicy mają na sobie spodenki oraz rashguard. W BJJ należy trenować równomiernie obydwie formuły, dzięki czemu zawodnik osiągnie doskonały poziom umiejętności. Obydwie formuły mają swoje mocne strony, dzięki czemu znakomicie się uzupełniają.

   Podczas walk w stylu GI istnieje możliwość łapania przeciwnika za kimono, dzięki czemu można łatwiej panować nad przeciwnikiem. Ta formuła jest nieco wolniejsza, ponieważ kimono ograniczają ruchy zawodników pod względem dynamiki oraz szybkości. Jednak posiada ona również niewątpliwe plusy jak np. możliwość wzmocnienia ścięgien oraz mięśni przedramion, poprzez intensywne chwytanie za spodnie, rękawy oraz kołnierz.

   W przypadku walk w stylu No-GI zawodnicy skupiają się na szybkości wykonywania chwytów, wykorzystujących w dużej mierze ciało. Nieodzowną częścią tego stylu jest ciągła poprawa kondycji, co przekłada się na lepszą dynamikę oraz szybkość podczas całej walki. Co więcej skuteczna obrona przed dźwigniami jest tutaj bardzo mocno utrudniona, przez co jest to bardzo dobre uzupełnienie do późniejszych walk w formule GI.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Podział pasów w Brazylijskim Jiu-Jitsu

   W brazylijskim jiu-jitsu wyróżniamy pięć głównych pasów, natomiast często spotykanym zabiegiem przez szkółki jest również dodatkowy podział z wykorzystaniem belek. Wyróżnia się pasy:

   Biały - początkowy pas, symbolizujący odkrywanie oraz przeżywanie. Początki każdego zawodnika BJJ skupiają się na wykształceniu odpowiednich nawyków oraz najważniejszych technik w różnych pozycjach np. ucieczki z dołu.

   Niebieski - potocznie określany jako pas eksperymentów. Tutaj zawodnik skupia się na doskonaleniu bardziej zaawansowanych technik oraz dostosowywaniu tych najbardziej pasujących do swojego indywidualnego stylu.

   Purpurowy - nazwany pasem rozwoju. Zawodnik zna już swój styl oraz skupia się na swoich mocnych stronach, unikając przy tym wchodzenia w swoje mniej preferowane techniki.

   Brązowy - określany również jako pas wyrafinowania. Są to zawodnicy, którym z łatwością przychodzi przyswajanie wszelkich technik i są oni w stanie odwzorowywać je w praktycznie w nienaruszonym stylu. Na tym etapie zawodni oprócz skupiania się na znanych oraz lubianych technikach, polepsza również te mniej preferowane.

   Czarny - po prostu pas mistrzostwa. Zawodnik posiadający taki pas zdecydowanie wyróżnia się ekspercką wiedzą oraz wykorzystuje w praktyce najbardziej zaawansowane techniki BJJ.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Lublinie

   Prezentowana tutaj baza klubów PRIME jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych osób brazylijskim jiu-jitsu w Lublinie. Jako pasjonaci sztuk walki nie tylko tworzymy wartościowe treści na tematy dotyczące danych dyscyplin, ale również informujemy o ewentualnych miejscach, gdzie można uczęszczać na sale treningowe w Lublinie. Jako, że oferta miejscowych klubów jest naprawdę szeroka, to specjalnie dla Państwa na bieżąco aktualizujemy naszą bazę danych dotyczącą brazylijskiego jiu-jitsu, a przy okazji serdecznie zapraszamy na treningi.

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Lublinie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna