BJJ Łódź
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Łódzi)

 

   W każdym mieście można znaleźć szeroką ofertę wszelakich siłowni, zajęć fitness i klubów sportowych. Oferta jest tak bogata, że każdy może trenować wymarzony sport i znaleźć coś dla siebie. Szeroki wachlarz możliwość oferują również kluby sztuk walk, w tym również brazylijskie Jiu-Jitsu, które w Łodzi umożliwia trenowanie dla każdego poziomu zaawansowania - od początkujących do tych zaawansowanych. BJJ może poszczycić się wyjątkowo historią, przede wszystkim koncentruje się na walce w parterze. Trenowanie brazylijskiego jiu-jitsu porównywalne jest do przeżywania czegoś wyjątkowego, bo i sama technika jest unikatowa. Jeśli chcesz poznać wszystkie tajemnice BJJ- nie czekaj! Łódź i tutejsze kluby czekają właśnie na Ciebie i Twój pierwszy trening.

Tematy:
 1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
 2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
 3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
 4. Zawody BJJ – przykładowy film
 5. Baza klubów PRIME – BJJ w Łodzi
 6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Łodzi
 7. Mapa klubów – BJJ w Łodzi

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Brazylijskie Jiu-Jitsu można określić jako młody sport walki, jego początki datowane są na 1914 rok, kiedy judoka Mitsuyo Maeda przenosił się z Japonii do Brazylii. Nawiązał tam znajomość z brazylijskim politykiem - Gustao Gracia. W podzięce za okazaną pomoc judoka rozpoczął trenowanie syna Gustao - Carlosa. Dzięki wskazówkom Madea Carlos pokonywał każdego przeciwnika w Brazylii, ponadto rozpoczął działania związane z tworzeniem specjalnych diet dla sportowców. Młody zawodnik wyszkolił w BJJ swoich czterech młodszych braci i w 1925 rozpoczął własną działalność - założył szkołę jiu-jitsu w Rio de Janeiro. Jiu-jitsu wywodzi się z zapasów i judo. W szkole dopasowano jiu-jitsu do brazylijskiego stylu bycia - odrzucono japońskie techniki związane z medytacją, a wprowadzono charakterystyczne dla brazylijskiego klimatu - tatuaże oraz naszywki z symbolami narodowymi. Ponadto dopasowano do treningów filozofię opartą na trójkącie Gracie - efektywność, cierpliwość i kontrola, dzięki czemu można uznać, że narodził się system Gacie jiu-jitsu. Kolejnym etapem w rozpowszechnieniu sztuki walki było wypromowanie go w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 70. i 80.

   Brazylijskie jiu-jitsu skoncentrowane jest na walce z nieuzbrojonym przeciwnikiem poprzez stosowanie chwytów. Walki odbywają się w trzech pozycjach: w stójce, w zwarciu i w parterze, do którego przeciwnik jest sprowadzany dzięki rzutom. Nie stosowane są żadne uderzenia, osoby trenujące ten sport walki wyćwiczone są w zakładaniu dźwigni, dzięki której w kontrolowany sposób zadają ból przeciwnikowi i mogą poprzez duszenie spowodować utratę jego przytomności. Są dwa znaki rozpoznawalne BJJ:

 • stosowanie „gardy”, polegające na objęciu nogami (w parterze) stojącego lub klęczącego przeciwnika
 • posługiwanie się „dosiadem”, podczas którego siada się okrakiem na leżącym przeciwniku

 

   Do dzisiaj jest to sport walki, który poszczycić się może swoim szybkim i dynamicznym rozwojem. Bez porównania reklamą popularyzującą ten sport są występy zawodników posługujących się techniką BJJ podczas gal MMA organizacji: KSW, UFC oraz Pride. Nazwiskami zasłużonych w brazylijskim jiu-jitsu są między innymi Gracie, Silva i Aldo.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   W dużej części treningu dwoma podstawowymi formami brazylijskiego jiu-jitsu są walki w GI, czyli specjalnym kimonie oraz bez GI (no GI), podczas tych treningów zawodnik jest ubrany w rashguard - obcisła koszulka z długimi rękawami, która chroni przed obtarciami i spodenki. Obie części treningów dopełniają się, dlatego najlepsze efekty widać po praktykowaniu obu.

   W walkach no-GI zawodnik skupia się na doskonaleniu technik chwytów i szybkości - ta forma jest nastawiona na ciągły ruch i dynamicznie się zmienia. Ważna w tej części treningu jest kondycja walczących. Dodatkowo walcząc bez kimona trudniej jest się obronić przed chwytami, takimi jak dźwignie. Jest to więc świetna okazja do wypracowania technik, które przenieść można na trening w kimonach.

   W walkach GI, mając na sobie kimono można łatwiej kontrolować przeciwnika ze względu na możliwość chwytania za część kimona. W tej formie dynamiczność nie jest tak duża, ponieważ kimona znacznie spowalniają trening. Dlatego ta forma nie jest nastawiona na ciągły ruch, a na metodyczne podejście do wszelkich znanych technik aby pokonać przeciwnika. Zaletą tej formy jest ciągły trening ramion i przedramion spowodowany chwytaniem przeciwnika.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

   W sztuce walki jaką jest brazylijskie jiu-jitsu obowiązuje podział na 5 kategorii zaawansowania, które są odpowiednikami pasów na kimonie. Są to:

 • pas biały - na tym etapie uważnie uczy się i wykształca prawidłowe odruchy w stójce, w zwarciu i parterze. Pas symbolizuje odkrywanie i przeżywanie, ponieważ na początku wszystkie treningi ekscytują.
 • pas niebieski - na tym etapie opanowane są już podstawowe techniki i pozycje. Zawodnik uczy się bardziej zaawansowanych gard i poszukuje własnego, indywidualnego stylu. Pas symbolizuje eksperymentowanie.
 • pas purpurowy - na tym etapie zawodnik po opanowaniu kompletu technik, pogłębia swoją wiedzę dotyczącą pozycji i konfiguracji ćwiczeń. Specjalizuje swój indywidualny styl, szlifując swoje techniki. Pas symbolizuje rozwój.
 • pas brązowy - na tym etapie zawodnik chłonie wiedzę w sposób najszybszy i najdokładniejszy, ich techniki są niemal perfekcyjne, a ruchy płynne i bez udziału woli. Pas symbolizuje wyrafinowanie.
 • pas czarny - na tym etapie zawodnik jest już w stanie zaawansowanym w technikach brazylijskiego jiu-jitsu. Pas symbolizuje Mistrzostwo.

 

   Ponadto, część klubów sportowych związanych z BJJ stosuje dodatki do pasów w postaci belek.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Łodzi

   Baza wszystkich klubów PRIME powstała dla wszystkich chętnych osób z Łodzi i okolic, którzy z zainteresowaniem poszukują informacji o sztukach walki. Bogata oferta pozwala znaleźć informacje na temat wielu dyscyplin i miejsc, gdzie można trenować. Zapraszamy do zapoznania się ze stale dopracowywaną i uaktualnianą bazą.

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna