BJJ Kraków
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Krakowie)

 

   W Krakowie można trenować niemal każdy sport walki – oferta tutejszych klubów jest na tyle szeroka i zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje również miejsc, w których można poznać tajniki BJJ – Kraków stwarza możliwości treningu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. BJJ to brazylijska sztuka walki, która posiada wiekową historię i koncentruje się na walce w parterze. Dowiedz się, na czym dokładnie polega brazylijskie jiu-jitsu – Kraków i miejscowe kluby stoją przed Tobą otworem i tylko czekają, aż stawisz się na swój pierwszy trening!

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
  3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ w Krakowie
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Krakowie
  7. Mapa klubów – BJJ w Krakowie

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   BJJ (brazylijskie jiu-jitsu, Gracie Jiu-Jitsu) to brazylijska sztuka walki, która wywodzi się od japońskiego jiu-jitsu, judo oraz zapasów. Wszystko zaczęło się od tego, że w 1914 roku judoka Mitsuyo Maeda przeniósł się z Japonii do Brazylii i poznał tam Gustao Graciego, brazylijskiego polityka. W zamian za okazaną mu pomoc Maeda został trenerem syna Graciego, Carlosa, który ćwiczył już wtedy boks i zapasy. Carlos walczył na brazylijskich ulicach i pokonywał każdego przeciwnika; był przy tym swego rodzaju pionierem w tworzeniu diet dedykowanym sportowcom. W 1925 założył w Rio de Janeiro własną szkołę jiu-jitsu; przekazał też tajniki walki czterem młodszym braciom. Z czasem bracia i potomkowie rodu zaczęli wprowadzać modyfikacje do technik Maedy, zmieniając niektóre elementy albo włączając nowe (przykładowo Rolls, syn Carlosa, położył spory nacisk na trening przekrojowy). Odrzucono japońskie techniki medytacyjne, a dodano elementy charakterystyczne dla Brazylii, np. naszywki z symbolami narodowymi czy tatuaże. Wykształcono też filozofię opartą na trójkącie Gracie: efektywności, cierpliwości oraz kontroli. W rezultacie narodził się system Gracie jiu-jitsu, znany także jako brazylijskie jiu-jitsu, wypromowany w USA na przełomie lat 70. i 80. przez potomków rodu.

   BJJ koncentruje się na walce z jednym nieuzbrojonym przeciwnikiem i opiera się na wykorzystywaniu chwytów. Nie wykorzystuje się uderzeń, a jedynie zadaje kontrolowany ból poprzez dźwignie oraz grozi utratą przytomności poprzez duszenia. Bardzo charakterystycznym chwytem jest garda – objęcie nogami (z pozycji leżącej) przeciwnika, który stoi lub klęczy. Inny popularny element to dosiad (siedzenie okrakiem na przeciwniku, który leży). Walka odbywa w stójce, w zwarciu, a przede wszystkim w parterze; przeciwnik jest do niego sprowadzany np. poprzez rzuty.

   System walki opracowany przez rodzinę Graciech wciąż się rozwija – brane są przy tym pod uwagę współczesne zagrożenia. Za sukces brazylijskiego jiu-jitsu odpowiadają w dużej mierze występy utalentowanych zawodników podczas gal MMA takich organizacji jak KSW, UFC czy Pride; największe nazwiska to oczywiście Gracie, Silva czy Aldo.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   Dwie podstawowe formy BJJ to walka w GI (specjalnym kimonie) oraz bez GI (no-GI, submission fighting), podczas której zawodnik ma na sobie rashguard oraz spodenki. Obie te formy wzajemnie się uzupełniają, dlatego żeby doskonalić i poszerzać swoje umiejętności, warto praktykować i jedną, i drugą.

   W walkach GI zawodnicy mają znacznie więcej możliwości chwytania – właśnie dzięki temu, że można łapać także za GI, co pozwala lepiej kontrolować przeciwnika. Kimona nieco spowalniają zawodników i sprawiają, że ich ruchy są mniej dynamiczne. Spowolniony trening wymusza bardziej metodyczne podejście i wymaga od zawodników wykorzystania jak największej liczby technik. Inna ważna zaleta dotyczy faktu, że górna część ciała trenujących w GI staje się silniejsza (ciągłe chwytanie za rękawy, kołnierz lub spodnie wzmacnia ścięgna i mięśnie, zwłaszcza przedramion).

   Walki No-GI nakazują skupić się na chwytach z wykorzystaniem ciała – brak kimona sprawia, że przeciwnik łatwiej wymyka się spod kontroli. Niezwykle ważna okazuje się szybkość – formuła bez GI jest bardziej dynamiczna i nastawiona na ciągły ruch. Tym samym zawodnicy muszą więcej pracować nad kondycją i osiągają w tym zakresie lepsze wyniki. Ponadto bez kimon dużo trudniej obronić się przed dźwigniami – jeśli więc wypracuje się odpowiednie techniki w trakcie treningów No-GI, można później jeszcze skuteczniej walczyć w kimonach.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

   W brazylijskim jiu-jitsu obowiązuje podział na pięć pasów. Są to kolejno pasy: biały, niebieski, purpurowy, brązowy oraz czarny. Część szkół stosuje oprócz kolorów dodatkowy, pomocniczy podział pod postacią belek.

   Pierwszym pasem jest pas biały, który symbolizuje etap odkrywania i przeżywania. Na tym etapie najważniejsze jest wykształcanie w sobie prawidłowych odruchów w różnych pozycjach, a także uważne uczenie się, drillowanie najważniejszych technik (zwłaszcza ucieczek i przetrwania z dołu). Na początku złożoność BJJ ekscytuje, ale też przytłacza – na szczęście z czasem wszystko zaczyna przychodzić coraz łatwiej.

   Niebieski pas bywa nazywany pasem eksperymentów. Jego właściciel powinien już mieć opanowane podstawowe techniki oraz pozycje i ćwiczyć te bardziej zaawansowane, takie jak rozmaite gardy. Na tym etapie najważniejsza jest stopniowa specjalizacja – poszukiwanie i wypróbowywanie elementów gry, które będą najlepiej pasowały do indywidualnego stylu zawodnika.

   Purpurowy pas – pas rozwoju – widział już komplet technik i zna swoją grę; stara się pogłębiać swoją wiedzę na temat poszczególnych pozycji i kombinacji i ćwiczyć ich różne konfiguracje. To okres dalszej specjalizacji z tendencją do pomijania niewygodnych technik i szlifowania tych najmocniejszych.

   Brązowy pas – pas wyrafinowania – to najłatwiejsi uczniowie do wytrenowania. Chłoną wiedzę jak gąbki i są w stanie niemal perfekcyjnie powtarzać pokazane im techniki, bo ich ruchy są już zautomatyzowane i bardzo płynne. Tacy uczniowie dopieszczają wszystkie znane im techniki - zarówno te podstawowe i ulubione, jak i te, które do tej pory były słabiej dopracowane.

   Z kolei czarny pas to pas mistrzostwa. Jego właściciel posiada dogłębną wiedzę na temat podstawowych i zaawansowanych technik BJJ i potrafi zaprezentować ją w praktyce.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Krakowie

   Baza klubów PRIME powstała w odpowiedzi na potrzeby osób z Krakowa i okolic, które są zainteresowane konkretnymi sportami i sztukami walki. Oprócz tego, że zbieramy informacje na temat poszczególnych dyscyplin, podpowiadamy też, gdzie w Krakowie można uprawiać treningi. Oferta tutejszych klubów jest naprawdę szeroka – pośród rozmaitych sportów walki nie brakuje także brazylijskiego jiu-jitsu. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą na bieżąco aktualizowaną bazą!

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna