BJJ Gdańsk
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Gdańsku)

 

  Obecnie można w Gdańsku trenować niemal każdy sport walki. Oferta klubów Trójmiasta jest tak zróżnicowana, że każdy znajdzie coś dla siebie, także miłośnicy Brazylisjkiego Jiu-Jitsu znajdą dla siebie miejsca, w których będą mogli poznać tajniki tej sztuki walki. Zarówno zresztą początkujący, jak i zaawansowani. BJJ to sztuka walki pochodząca z Brazylii, która łączy w sobie wiekową tradycję jiu-jitsu, judo z zapasami koncentrując się na walce w parterze. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, z czym to się je – Gdańsk i tutejsze kluby zapraszają czekając, aż stawisz się na pierwszy trening!

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuły walki – no Gi-BJJ i BJJ w kimonach
  3. Barwy pasów brazylijskiego jiu-jitsu
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ w Gdańsku
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Gdańsku
  7. Mapa klubów – BJJ w Gdańsku

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   Brazylijskie jiu-jitsu znane też jako Gracie Jiu-Jitsu lub po prostu BJJ to sztuka walki stworzona w Brazylii łącząca elementy tradycyjnego japońskiego jiu-jitsu i judo oraz zapasów. Jego początki sięgają 1914 roku, kiedy Maeda Mitsuyo, mistrz 5 dan w judo, wcześniej startujący w profesjonalnych turniejach zapaśniczych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Meksyku, osiedlił się w Brazylii. Tam zaprzyjaźnił się z brazylijskim politykiem Gustao Graciego, a w zamian za okazaną mu pomoc został trenerem syna Graciego, Carlosa. Maeda uczył 17-letniego Brazylijczyka Carlosa Gracie mieszanki judo Kodokan i amerykańskich zapasów – wolnej amerykanki. Carlos walczył w ulicznych meczach i pokonywał każdego przeciwnika. W 1925 założył w Belem, a następnie w Rio de Janeiro własną komercyjną akademię jiu-jitsu; trenując czterech młodszych braci, wśród nich Helio Gracie, który do połowy lat 50 był znanym brazylijskim zapaśnikiem zawodowym. Z czasem bracia i potomkowie rodu modyfikowali techniki mistrza Maedy, m.in. włączając nowe elementy do treningu. BJJ wykształciło własną tradycję, odrzucając tradycyjne japońskie techniki medytacyjne, dodając zaś elementy charakterystyczne dla kultury Brazylii, np. naszywki z symbolami narodowymi czy tatuaże, które są częścią lokalnej, tradycyjnej religijności. Zamiast ćwiczyć w tradycyjnym stroju do jiu-jitsu część treningów prowadzona jest w spodenkach i koszulce. BJJ wykształciło też filozofię opartą na trójkącie Gracie, na który składają się: efektywność, cierpliwość oraz kontrola. Tak powstał system Gracie jiu-jitsu, znany także jako brazylijskie jiu-jitsu. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku potomkowie rodu Gracie wypromowali tę sztukę walki w USA.

   Brazylijskie jiu-jitsu koncentruje się na walce z pojedynczym, nieuzbrojonym przeciwnikiem. Jest przeznaczone do walki z przeciwnikiem, którego chcemy unieruchomić i pokonać, bez wyrządzenia mu poważnego uszczerbku na zdrowiu – dlatego najważniejszą rolę odgrywają w nim chwyty. W brazylijskim jiu-jitsu nie ma elementów uderzenia, a jedynie zadaje kontrolowany ból za pomocą dźwigni czy duszenia prowadzące do utraty przytomności przez przeciwnika. Charakterystycznym chwytem BJJ jest garda polegająca na objęciu nogami z pozycji leżącej przeciwnika, który stoi lub klęczy. Walka odbywa w stójce, w zwarciu, a przede wszystkim w parterze – do którego przeciwnik jest sprowadzany poprzez rzuty.

   BJJ wciąż się rozwija i dostosowuje do współczesnych zagrożeń. System opracowany przez rodzinę Gracie powstał z myślą o samoobronie na brazylijskich ulicach. Nie ogranicza się jedynie do chwytów i dźwigni w parterze, ale również przygotowuje do obrony przeciwko atakom ostrym narzędziem. Swą popularność w dużej mierze odpowiadają udane występy zawodników BJJ podczas gal MMA takich organizacji jak KSW, UFC czy Pride.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuły walki – no Gi-BJJ i BJJ w kimonach

   Dwie podstawowe formy walki w brytyjskim jiu jitsu to walka w Gi (specjalnym kimonie) oraz bez niego (no-Gi, określana także mianem submission fighting), podczas której zawodnik ma na sobie jedynie ochraniacz (rashguard) oraz spodenki. Obie te formy uzupełniają się, dlatego warto praktykować i jedną i drugą celem poszerzania umiejętności i doskonalenia techniki.

   Walki w tradycyjnych kimonach Gi dają zawodnikom więcej możliwości chwytania, bowiem można łapać za kimono, co pozwala łatwiej kontrolować przeciwnika. Gi nieco spowalnia zawodników sprawiając, że tempo walki jest mniej dynamiczne. Wolniejszy trening wymusza metodyczne podejście przez co zawodnicy są zmuszeni do wykorzystania większej liczby różnorodnych technik. Ważną zaletą walk w Gi jest trening wytrzymałościowy górnych części ciała zawodników wynikający z ciągłego chwytania za rękawy, kołnierz lub spodnie, które wzmacniają ścięgna i mięśnie przedramion.

   Walki bez kimona (No-Gi) wymagają użycia chwytów z wykorzystaniem ciała. Przeciwnik bez kimona łatwiej wyślizguje się spod kontroli. W tych walkach niezwykle ważna jest szybkość – formuła No-Gi jest znacznie bardziej dynamiczna i nastawiona na ciągły ruch zawodników. Oznacza to, że zawodnicy muszą pracować nad kondycją. Ponadto brak kimona utrudnia obronę przed dźwigniami. Wypracowanie odpowiednich technik w trakcie treningów No-Gi umożliwia skuteczniejszą walkę w kimonach.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Barwy pasów brazylijskiego jiu-jitsu

   W odróżnieniu do tradycyjnego, japońskiego jiu-jitsu w brazylijskim jiu-jitsu obowiązuje podział na pięć pasów. Kolejno zdobywane pasy kyu (uczniowskie) biały, niebieski, purpurowy, brązowy prowadzą do poziomu mistrzowskiego dan, który tradycyjnie oznaczany jest czarnym pasem. W niektórych szkołach oprócz kolorów stosuje się dodatkowy podział pod postacią belek.

   • Początkujący zawodnicy otrzymują biały pas, symbolizujący etap odkrywania i przeżywania. Na tym etapie treningu najważniejsze jest wyrobienie przez zawodnika właściwych odruchów w różnych pozycjach, a także uważne uczenie się i wielokrotne powtarzanie najważniejszych technik, zwłaszcza tych dotyczących ucieczek i przetrwania. Złożoność BJJ technik ekscytuje, ale też często przytłacza nowicjuszy – wraz z kolejnymi treningami jednak wszystko zaczyna przychodzić łatwiej.

   • Kolejny pas – niebieski – bywa określany pasem eksperymentów. Zawodnik na tym poziomie ma już opanowane podstawowe techniki oraz pozycje i rozpoczyna ćwiczenie bardziej zaawansowanych technik obejmujących rozmaite gardy. Na tym etapie najważniejsza jest specjalizacja – odkrywanie, poszukiwanie i wypróbowywanie tych elementów walki, które stworzą indywidualny styl zawodnika dostosowany do jego możliwości.

   • Zawodnik noszący pas purpurowy, określany pasem rozwoju – poznał już komplet technik i spośród nich wybrał te najlepsze dla siebie. Pogłębia swoją wiedzę na temat poszczególnych kombinacji i ćwiczyć ich rozmaite konfiguracje. Jest to także czas dalszej specjalizacji, podczas której pomija te techniki, które nie pasują do jego stylu i szlifuje te, w których jest najmocniejszy.

   • Brązowy pas określany pasem wyrafinowania noszą uczniowie najlepiej nadający się do trenowania. Chłoną wiedzę i technikę jak gąbki umiejąc niemal natychmiast perfekcyjnie powtarzać pokazane im techniki. Na tym etapie treningu ich ruchy są zautomatyzowane i płynne. Zawodnicy z brązowym pasem dopieszczają znane im techniki – zarówno te ulubione, jak i te, które do tej pory były słabiej dopracowane.

   • Ostatnią barwę pasa – czarną – noszą mistrzowie brazylijskiego jiu-jitsu, posiadający dogłębną wiedzę na temat zarówno podstawowych jak i zaawansowanych technik BJJ i umiejący wykorzystać je w praktyce.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ w Gdańsku

   Baza klubów PRIME to nasza odpowiedź na potrzeby klientów z Gdańska i okolic, zainteresowanych trenowaniem konkretnych sztuk walki czy uprawianiem wybranych sportów. Nie tylko zbieramy informacje o poszczególnych sztukach walki czy dyscyplinach – podpowiadamy także, gdzie w Gdańsku można je trenować. Oferta gdańskich klubów jest niezwykle zróżnicowana – wśród innych dziedzin można tu także trenować brazylijskie jiu-jitsu. Zachęcamy do regularnego śledzenia naszej na bieżąco aktualizowanej bazy danych o klubach sportowych.

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Gdańsku

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna