BJJ Bydgoszcz
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Bydgoszczy)

 

   Bydgoszcz oferuje wiele możliwości trenowania sportów walki. Dzięki temu każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Istnieją także miejsca w których można ćwiczyć BJJ w formie zarówno zaawansowanej, jak i tej dopiero początkującej. BJJ, czyli brazylijskie Jiu-Jitsu, jest sztuką walki wywodzącą się z judo i zapasów. Główny nacisk kładzie się w niej na pojedynek w parterze. Historia tej sztuki walki sięga naprawdę daleko. Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z brazylijskim Jiu-Jitsu - koniecznie przeczytaj ten artykuł, a zdobędziesz bardzo cenne informacje, które pozwolą Ci nabrać pewności siebie przed pójściem na swój pierwszy trening.

Tematy:
  1. Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ
  2. Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ
  3. Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Baza klubów PRIME – BJJ Bydgoszcz
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Bydgoszczy
  7. Mapa klubów – BJJ w Bydgoszczy

Historia brazylijskiego jiu-jitsu – BJJ

   BJJ (Brazylijskie Jiu-Jitsu, Gracie Jiu-Jitsu) - jest sztuką walki która wywodzi się z zapasów, judo oraz japońskiego jiu-jitsu. W roku 1914 japoński judoka - Mitsuyo Maeda przybył do Brazylii z Japonii. Niedługo później poznał tam Gustao Graciego, który był brazylijskim politykiem. Gracie okazał Maedzie pomoc, za co Maeda odwdzięczył mu się trenując jego syna. Carlos - syn Graciego, ćwiczył wcześniej boks i zapasy, staczał uliczne pojedynki i tworzył diety przeznaczone dla osób uprawiających sport. Tajemną wiedzę na temat sztuk walki, którą posiadł, przekazał później swoim czterem młodszym braciom. W 1925 roku Carlos założył swoją własną szkołę jiu-jitsu w Rio de Janeiro. Przez lata sztuka walki - przekazana początkowo przez Maedę - nieco ewoluowała. Potomkowie rodu Gracie, uczący się z pokolenia na pokolenie, nieco modyfikowali pewne elementy. Niektóre z nich zostały całkowicie odrzucone. Była to np. medytacja. Włączono za to inne, takie jak tatuowanie ciała czy charakterystyczne brazylijskie naszywki z symbolami narodowymi. Powstała filozofia oparta na trójkącie Gracie. Wierzchołkami tego trójkąta były: cierpliwość, kontrola oraz efektywność. Dzięki wszystkim tym przekształceniom powstała nowa sztuka walki, czyli właśnie brazylijskie jiu-jitsu. Nazywano je też Gracie jiu-jitsu, od nazwiska potomków rodu, które następnie w latach 70. i 80. wypromowało je na szeroką skalę.

   BJJ to walka bez broni, jeden na jednego. Wykorzystuje charakterystyczne elementy i chwyty. W pojedynku BJJ nie ma uderzeń. Stosuje się dźwignie oraz podduszanie przeciwnika. Garda - bardzo charakterystyczny chwyt w walce BJJ - jest to objęcie nogami klęczącego lub stojącego rywala. Oczywiście uczestnik walki stosujący gardę wykonuje ją z pozycji leżącej. Pojedynek toczy się zarówno w stójce jak i w zwarciu, ale głównie koncentruje się na tym aby sprowadzić przeciwnika do parteru i najważniejsza część walki odbywa się właśnie w parterze.

   Oczywiście styl tej walki cały czas ewoluuje i idzie z duchem czasu, aby sprostać współczesnym zagrożeniom. Dzięki takim nazwiskom jak Silva, Gracie czy Aldo - sport ten zyskał popularność na całym świecie. Przyczynili się do tego także organizatorzy gal MMA, np. KSW, Pride czy UFC.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Formuła walki – no GI BJJ i w kimonach BJJ

   GI jest to specjalne kimono wykorzystywane do uprawiania brazylijskiego jiu-jitsu. Istnieją jednak dwa rodzaje walki - w kimonie jak i bez niego. W walce No-GI, czyli bez kimona, zamiast niego ubiera się spodenki oraz rashguard. Jeżeli chcesz być dobrym zawodnikiem - warto abyś opanował oba rodzaje walki, ponieważ uzupełniają się one wzajemnie.

   Podczas walk w kimonie, czyli w GI, istnieje oczywiście więcej możliwości chwytów. Dzięki możliwości chwytu za samo GI - próba kontrolowanie przeciwnika staje się prostsza. Ruchy zawodników ubranych w GI są oczywiście wolniejsze, ponieważ kimono nieco ogranicza ruchy. Dzięki temu zawodnicy muszą podchodzić do walki bardziej taktycznie. Muszą znaleźć odpowiednią metodę i przemyśleć każdy ruch. To uczy wykorzystywania różnorodnych technik BJJ. Trenowanie w GI wzmacnia także górną część ciała.

   W walce bez kimona, czyli No-GI, o wiele łatwiej jest stracić kontrolę nad przeciwnikiem, ponieważ zwyczajnie - nie ma za co chwycić. Walka taka koncentruje się na wykorzystywaniu chwytów dotyczących ciała. Walka jest szybsza, ponieważ zawodników nie ogranicza kimono. Sportowcy walczący No-GI są więc bardziej wytrzymali, ponieważ ciągle muszą skupiać swoją uwagę na dbaniu o kondycję. W takiej walce dodatkowym utrudnieniem jest to, że ciężej obronić się przed dźwignią. Dzięki temu jednak umiejętność wypracowana w walce bez kimona można perfekcyjnie wykorzystać w walce GI.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Brazylijska sztuka walki – BJJ – pasy

   Brazylijskie jiu-jitsu wyróżnia 6 pasów, podzielonych kolorystycznie. Niektóre szkoły dodają także dodatkowy podział - belki. Jeżeli chodzi o podział kolorystyczny, wygląda on następująco:

   - pas biały - biel symbolizuje początek i odkrywanie. Na etapie pasa białego należy skupić się na uważnej nauce i generowaniu odpowiednich odruchów w różnych pozycjach. Kształtuje się najważniejsze, podstawowe techniki. Dla zawodnika jest to czas poznawania bardzo wielu nowych rzeczy, co niestety może trochę przytłoczyć. Radość z odkrywania gra jednak pierwsze skrzypce.

   - pas niebieski - pas eksperymentów. Na tym etapie uczeń powinien mieć już opanowane podstawy i zaczynać ćwiczyć bardziej zaawansowane elementy. Są to na przykład gardy i inne ponadpodstawowe techniki. Zawodnik szuka własnego stylu, próbuje różnych elementów, eksperymentuje.

   - pas purpurowy - nazywany też pasem rozwoju, ponieważ na tym etapie zawodnik zna już techniki i wybrał te najbardziej odpowiednie dla siebie. Na tym etapie koncentruje się już na ćwiczeniu wszelakich konfiguracji tych technik i cały czas ulepsza i rozwija swoją taktykę. W tym miejscu uczeń często pomija wykorzystywanie technik, których nie lubi, i szlifuje te które najbardziej mu odpowiadają. Indywidualny styl walki na tym etapie wyostrza się.

   - pas brązowy - nazywany też pasem wyrafinowania. Na tym etapie wiedza i nowe umiejętności przychodzą uczniowi najłatwiej. Ruchy przyszłych zawodników stają się płynne i działają oni jak z automatu, mają już bowiem wyćwiczone wszelakie kombinacje ruchów i chwytów. W tym czasie szlifuje się wszystkie poznane dotąd elementy walki. Dopieszcza się najlepsze umiejętności a precyzuje te najsłabsze.

   - pas czarny - mistrzowski. Jak sama nazwa wskazuje - zawodnik posiada całe spektrum umiejętności, od podstaw po najbardziej zaawansowane. Posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale potrafi wykorzystać ją w praktyce podczas prawdziwej walki.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Baza klubów PRIME – BJJ Bydgoszcz

   Baza klubów PRIME postanowiła sprostać oczekiwaniom ludzi poszukujących idealnej dyscypliny dla siebie. Nie tylko zbieramy informacje na temat sportów walki ale też informujemy gdzie w Bydgoszczy można się ich uczyć. W różnorodnej ofercie nie brakuje także Gracie Jiu-Jitsu.

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Bydgoszczy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna