BJJ Białystok
(Brazylijskie Jiu-Jitsu w Białystoku)

 

   Oferta białostockich klubów dotycząca możliwości trenowania sportów walki jest naprawdę imponująca. Dodatkowo jest ona tak bogata i na tyle zróżnicowana, że każdy zainteresowany znajdzie ofertę treningową dla siebie. Białystok to miasto, gdzie trenować mogą zarówno początkujący jak i osoby zaawansowane. Wśród wielu ofert białostockich klubów może my odnaleźć chociażby jedna z najpopularniejszych sztuk walki, czyli brazylijskie jiu-jtsu. BJJ charakteryzuje się wiekową historią a jej centrum koncentracji jest walka w parterze. Jeśli chcesz przekonać się czy brazylijskie jiu-jitsu jest dla ciebie oraz chcesz poznać ten rodzaj walki trochę lepiej to zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Tematy:
  1. Kilka słów o historii brazylijskiego jiu-jitsu
  2. Dwie formuły walki BJJ (Gi, No Gi)
  3. Stopnie i pasy w BJJ
  4. Zawody BJJ – przykładowy film
  5. Brazylijskie jiu-jitsu w Białymstoku – baza klubów PRIME
  6. Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Białymstoku
  7. Mapa klubów – BJJ Białystok

Kilka słów o historii brazylijskiego jiu-jitsu

   Brazylijskie jiu-jitsu, nazywane inaczej gracie jiu-jitsu lub po prostu BJJ to sztuka walki, która narodziła się w ubiegłym wieku, w Brazylii. Jej podstawy pochodzą natomiast z połączenia jpońskiego jiu-jitsu, zapasów oraz judo. Historia tej sztuki walki ma swój początek dokładnie w 1914 roku. Wtedy to jeden z popularniejszych japońskich judoków Mitsuyo Maeda przeprowadził się z rodzinnej Japoni właśnie do Brazylii. Początki życia w nowym kraju nie były dla Maedy łatwe. Na szczęście w krótkim czasie poznał on brazylijskiego polityka Gustao Gracie, który podał mu pomocną dłoń co pozwoliło mu osiedlić się w Brazylii na przyzwoitych warunkach. W podzięce za okazaną mu pomoc Mitsuyo postanowił zostać trenerem jednego z synów polityka, czyli Carlosa Graciego. Miał on delikatnie ułatwione zadanie bowiem chłopak ćwiczył wtedy zapasy oraz boks. Dzięki treningom z japońskim judoką Carlos Gracie zaczął wygrywać każdą walkę uliczna, którą stoczył. Nowy styl życia spodobał mu się tak bardzo, że został on również pionierem w dziedzinie układania diet dla innych sportowców. Kilka lat później, dokładnie w 1925 roku Carlos postanowił założyć swoją szkołę jiu-jitsu w Rio de Janeiro. Równocześnie uczył on czterech swoich młodszych braci tajników tej sztuki walki wprowadzając swoje udoskonalenia do technik, które przekazał mu Maeda. Wśród zmian jakie wprowadził Gracie było między innymi zrezygnowanie z typowo japońskiej techniki medytacji. Dodano również elementy mające charakteryzować ten rodzaj walki z Brazylią, takie jak tatuaże czy naszywki zawierające symbole narodowe kraju. W krótkim czasie wykształcona została również filozofia nazywana trójkątem Gracie, a opierająca się na efektywności, kontroli oraz cierpliwości. Wszystkie te zmiany spowodowały narodziny nowego systemu zwanego odtąd Gracie jiu – jitsu lub brazylijskim jiu-jitsu. Jego popularność, jaką zdobył w Brazylii spowodowała chęć promocji BJJ poza granicami kraju. W ten sposób potomkowie rodu Gracie udali się w latach 70 do USA, aby tam pokazać swój styl walki.

   Tym co charakteryzuje BJJ jest walka jeden na jeden z nieuzbrojonym przeciwnikiem. Opiera się ona głównie na chwytach, odrzucając jednocześnie zadawanie uderzeń a koncentrując się na zadawaniu bólu dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju dźwigni i duszenia. Bardzo popularnym chwytem w brazylijskim jiu-jitsu jest garda, czyli objęcie nogami przeciwnika w pozycji leżącej. Inny charakterystyczny element to tak zwany dosiad, polegający na siedzeniu okrakiem na leżącym przeciwniku. Walka BJJ odbywa się głównie w parterze, do którego należy sprowadzić przeciwnika za pomocą rzutów czy obaleń.

    BJJ to sztuka walki, która nieustannie się rozwija. Powodem są nieustannie zmieniające się współczesne zagrożenia. Ogromny sukces BJJ ostatnich latach jest zasługą promowania go przez utalentowanych zawodników występujących w przeróżnych galach MMA, takich jak polskie KSW, Pride czy UFC. Najsłynniejsze nazwiska to niezmiennie Gracie oraz Silva czy też Aldo.

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Walka - Gracie vs. Kimura - 1951

Tytuł/źródło: Roots Of Fight - Gracie vs. Kimura - October 23, 1951; Autor: Mika Casey; Licencja: CC BY

Dwie formuły walki BJJ (Gi, No Gi)

   W brazylijskim jiu-jitsu wyróżniamy dwie formy walki. Pierwsza odbywa się w GI, czyli specjalnym kimonie, natomiast w drugiej zawodnik nie nosi GI lecz rashruard i spodenki. Taka forma walki nazywa się no – GI lub też submission fighting. Są to uzupełniające się formy, dlatego warto trenować je obje.

   Walka w GI charakteryzuje się większymi możliwościami chwytu, ponieważ podczas starcia zawodnicy mogą łapać również za GI. Stwarza to duże lepsze możliwości kontroli ruchów przeciwnika. Charakterystyczna jest także mniejsza dynamiczność walki, ponieważ kimona skutecznie spowalniają ruchy. Wymusza to na zawodnikach dużo bardziej taktyczne podejście do walki i użycie jak największej liczby znanych im technik. Dużą zaletą walki w kimonie jest również fakt, iż górna część ciała zawodnika za każdym razem staje się coraz silniejsza, ponieważ chwytanie za materiał wzmacnia jego mięśnie i ścięgna.

   Walka bez użycia kimona wymusza natomiast na zawodniku wykorzystanie swojego ciała i trenowanie szybkości. Przeciwnik pozbawiony GI dużo łatwiej może się wymknąć dlatego ta forma BJJ nastawiona jest na ruch i charakteryzuje się dużą dynamiką. Sytuacja taka wymusza na zawodnikach walczących w formule No GI ciągłą pracę nad swoja kondycją. Dodatkowo bez GI dużo trudniej jest się obronić przed chwytem i dźwiganiem.

Walka o uchwyt - No GiWalka o uchwyt - No Gi
Walka o w Gi / kimonie BJJWalka o w Gi / kimonie BJJ
Duszenie trójkątne nogamiDuszenie trójkątne nogami
 

Stopnie i pasy w BJJ

   Stopnie wtajemniczenia brazylijskiego jiu-jitsu podzielone są na pięć kolorowych pasów. Niektóre szkoły wprowadzają jeszcze dodatkowe podziały z uwzględnieniem belek do tych pasów.

   Pierwszym poziomem wtajemniczenia BJJ jest pas koloru białego. Symbolizuje on odkrywanie oraz przeżywanie. Na etapie ty najważniejszym celem jest nauka prawidłowych odruchów we wszelkich pozycjach oraz nauka najważniejszych i podstawowych technik.

   Kolejny poziom to pas niebieski, czyli ekspercki. Osoba posiadająca taki pas zna podstawowe techniki i pozycje. Uczy się tych zaawansowanych oraz szuka elementów technik, które najlepiej odpowiadają jego możliwościom fizycznym oraz osobistym preferencjom.

   Kolejny pas symbolizuje rozwój i ma kolor purpurowy. Zawodnik, który posiada ten pas zna już kompletne techniki walki, udoskonala je i ćwiczy. Etap ten skupia się na dalszej specjalizacji w technikach najlepszych dla danego zawodnika i rezygnowaniu z ćwiczeń technik najmniej dla niego dogodnych.

   Czwarty poziom to pas koloru brązowego. Symbolizuje on wyrafinowanie a uczniowie, którzy posiadają taki pas nazywani są najłatwiejszymi do trenowania. Są to osoby, które znają perfekcyjnie wręcz opanowały techniki walki a ich ruchy charakteryzują się niebywałą płynnością. Jest to więc czas dopieszczania swojego własnego stylu walki.

   Najwyższy poziom wtajemniczenia reprezentowany jest przez pas czarny. Osoba, która posiądzie taki pas jest mistrzem w technikach brazylijskiego jiu-jitsu.

Purpurowy pas w BJJPurpurowy pas w BJJ
Brazylijskie Jiu-Jitsu walkaBrazylijskie Jiu-Jitsu walka
BJJ - Walka na macie - zawodyBJJ - Walka na macie - zawody
 

 

Zawody BJJ – przykładowy film

Brazylijskie jiu-jitsu w Białymstoku – baza klubów PRIME

   Nasza baza klubów powstała po to, by mieszkańcy Białegostoku, którzy chcą trenować sztuki walki mogli w łatwy sposób odnaleźć klub posiadający interesującą ich ofertę. Baza PRIME to zbiór informacji dotyczących danej sztuki walki oraz podstawowych wiadomości na temat danego klubu sportowego. Jeśli chcesz trenować BJJ w Białymstoku to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej bazy!

 

Polub i oceń stronę – brazylijskie jiu-jitsu w Białymstoku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna