Aikido Wrocław

 

 

  Mieszkańcy dużego miasta Wrocław są w o tyle komfortowej sytuacji, że mają wiele możliwości do rozwijania swoich pasji. We Wrocławiu jest wiele takich miejsc, gdzie można znaleźć coś dla siebie, co będzie nas rozwijało i da nam radość. Jedną z propozycji do wyboru są sporty i sztuki walki Wschodu, w tym japońskie aikido. Klubów, które oferują tego rodzaju treningi, jest wiele we Wrocławiu. Ułatwiamy zainteresowanym poszukiwania i przedstawiamy obszerną bazę informacji na ten temat. Warto przed wyborem tego typu zajęć dowiedzieć się czegoś więcej o nich. Jakie jest znaczenie słowa „aikido” i jaką historię ma ten styl walki? Przy pomocy jakich przedmiotów walczą aikidowcy i jakimi technikami się posługują? Jak zdobyć pas aikido?

Tematy:
  1. Twórcą aikido jest o-sensei Morihei Ueshiba
  2. Co to jest aikido? Charakterystyczne techniki
  3. Broń w treningu aikido: bokken, jo oraz tanto
  4. Sztuki walki aikido – pasy, stopnie i ubiór
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido we Wrocławiu
  7. Polub i oceń stronę - Aikido we Wrocławiu
  8. Mapa klubów - Aikido Wrocław

Twórcą aikido jest o-sensei Morihei Ueshiba

    Tę unikalną technikę walki stworzył Japończyk Morihei Ueshiba, którego tytułuje się „o-sensei” (wielki i szacowny mistrz walki). W stworzeniu tego stylu wykorzystał on swoje doświadczenie walki przy użyciu włóczni yari, kija jo oraz katany - japońskiego miecza. Styl poruszania się aikidowców przypomina zawodników szermierski, ale bez miecza. Ten styl walki nie powstałby nigdy, gdyby nie doświadczenie mistrza wyniesione ze szkoły Daitō-ryū.

    Według legendy przełom w życiu mistrza miał miejsce w 1925 roku. W tym czasie Morihei Ueshiba wezwany przez oficera marynarki przekonał go bez walki. Wcześniej jednak wyczuł, gdzie może paść uderzenie oficera, zanim ten zrobił pierwszy ruch. Ueshiba wypracował w sobie zespolenie Ciała i Ducha, zapewniające mu jedność ze Wszechświatem. To był początek jego filozofii aikido, rozwojowi której poświęcił dalsze swoje życie. Sam zajął się opracowaniem i nauczaniem stylu „aiki-bujutsu”, a następnie „aiki-budo” w latach 20. i 30. XX w. Znana do dziś nazwa „aikido” przyjęta została w następnej dekadzie – w latach 40.

    „Aikidō” to zbitka trzech sylab japońskich, mających konkretne znaczenie. „Ai” to zjednoczenie i połączenie, „ki” - duch oraz energia, natomiast „dō” oznacza pewną metodę, sposób, w jaki się naucza oraz drogę wiodącą do celu. W tych trzech słowach zamyka się rozumienie tej sztuki walki. Opiera się ona na ruchu kołowym albo po łuku oraz energii, pozwalającej zmienić kierunek ataku przeciwnika, co umożliwia przejęcie kontroli nad nim.

   Na Zachód „Aikidō” dotarło w połowie XX wieku. W Polsce pierwsza sekcja tej sztuki walki pojawiła się w 1976 roku. Obecnie szkoły tego stylu znajdują się na całym świecie. Szkoła ma kilkanaście nurtów. Jedne z nich są o mniej, inne o bardziej praktycznym podejściu.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Co to jest aikido? Charakterystyczne techniki

    Techniki aikido sprowadzają się do umiejętności unikania (uników) ciosów napastnika, tworzenie zasłon obronnych, rzutów oraz dźwigni stosowanych na stawy łokci i nadgarstków. W tej sztuce walki najważniejsza jest płynność i precyzja ruchów oraz ich skuteczność. Dzięki temu osoba walcząca w tym stylu może poradzić sobie z kilkoma przeciwnikami.

    Przyjęcie postawy obronnej polega na zejściu z linii ataku przy pomocy zwrotu lub obrotu ciała. Zamiast tracić energię na przeciwstawianie się ciosom przeciwnika, lepiej jest ich unikać, co daje aikidoce przewagę i pozwala obezwładnić napastnika. Brak stabilności atakującego należy wykorzystać i jeszcze wytrącić go z równowagi, uzyskując przez to dodatkową przewagę. Technikami ataku aikido są rzuty, różne dźwignie i uchwyty, także obroty i uderzenia (określane jako atemi). W walce ważne jest, aby uderzenia były zdecydowane, chwyt neutralny. Aikido wyklucza w walce ciągnięcie oraz pchanie przeciwnika. Motoryka w aikido rozpoczyna się od ruchu bioder. Należy wykorzystywać naturalny ciężar ciała, a nie siłę rąk. To pozwala kontrolować linię centralną i likwiduje napięcie układu mięśniowego. W rozbudowanych systemach tego stylu walki istnieje ponad 2 tys. różnych technik i kombinacji.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Broń w treningu aikido: bokken, jo oraz tanto

    W aikido oprócz walki wręcz wykorzystuje się również elementy walki bronią. Do ćwiczeń wykorzystuje się jo (krótki kij), bokken (drewniany miecz) i tanto, czyli nóż. Korzysta się również z kata, kładąc nacisk na metody odbierania broni uzbrojonemu przeciwnikowi. Aikido wymaga udziału broni w ćwiczeniach dla poprawy koordynacji ciała i nauczenia się dystansu w walce. Jednak pewne szkoły rezygnują z wykorzystania broni, inne z kolei chętnie się nią posługują. Popularny system stworzony przez Morihiro Saito to aiki-jo oraz aiki-ken. Bazują one na kata z jo dla jednej osoby oraz z jo i bokkenem dla dwóch osób.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Sztuki walki aikido – pasy, stopnie i ubiór

    Posiadacze stopni uczniowskich – kyu – noszą pas biały, zaś ci, którzy posiadają już stopień mistrzowski mają dan – czyli pas czarny. Osoby początkujące w aikido nie posiadają jeszcze żadnego stopnia. Dopiero po ok. półrocznym treningu uzyskuje się najniższy stopień - 12 kyu. Każdy następny egzamin, który jest co kilka miesięcy, daje szansę na awans o jeden stopień wyżej. Egzaminy są zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. 1 dan – to najniższy ze stopni mistrzowskich. Jeżeli mistrz ma stopień powyżej 3 dan, to na dalszy jego rozwój większy wpływ mają nie tyle dalsze ćwiczenia, co wyniki w nauczaniu oraz popularyzowaniu i propagowaniu aikido. Od 5 dan nie przeprowadza się już egzaminów praktycznych.

    Japońskiej sztuki aikido uczy się w kei kogi (to tradycyjne kimono, składające się z bluzy, spodni oraz pasa). Mistrzowie noszą jeszcze szerokie spodnie, które nazywa się hakama. Zazwyczaj są one koloru czarnego albo granatowego i wywodzą się z tradycji samurajskiej. Ich noszenie zależne jest od decyzji federacji, akademii czy organizacji. U naszym kraju takie spodnie może założyć mistrz posiadający co najmniej 1 dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido we Wrocławiu

  Baza klubów aikido, którą stworzyliśmy we Wrocławiu, powstała z myślą o tych z Was, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę o sztukach walki Wschodu i myślą o rozpoczęciu treningów. Możecie sprawdzić, które szkoły we Wrocławiu oferują naukę aikido. To niezwykle interesująca szuka walki, w którą warto się zaangażować!

 

Polub i oceń stronę - Aikido we Wrocławiu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna