Aikido Warszawa

 

 

  Warszawa oferuje możliwość realizacji prawie każdej pasji i hobby – stolica jest wręcz wypełniona różnego rodzaju klubami, obiektami sportowymi i salami treningowymi. Każdy więc swobodnie może znaleźć coś dla siebie. Podobnie jest w kwestii sportów i sztuk walki, w tym pochodzącego z Japonii aikido. W związku z tym, że dostępna oferta jest tak szeroka, aby ułatwić znalezienie tej odpowiedniej stworzyliśmy bazę zawierającą wszystkie potrzebne informacje. Przed samym wyborem klubu i zapisaniem się na zajęcia warto jednak poświęcić chwilę, aby zgłębić informacje na temat tej fascynującej sztuki walki. Jaka jest geneza aikido i co oznacza to określenie? Czym wyróżnia się spośród innych sztuk walki oraz jakie są najbardziej znane techniki używane przez aikidoków? Oczywiście wyjaśnimy również skąd wzięły się legendarne pasy świadczące o stopniu wtajemniczenia adepta ten pięknej sztuki walki.

Tematy:
  1. Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba
  2. Co to jest aikido? Techniki charakterystyczne
  3. Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto
  4. Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido w Warszawie
  7. Polub i oceń stronę - Aikido w Warszawie
  8. Mapa klubów - Aikido Warszawia

Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba

    Za ojca aikido uznaje się Morihei Ueshiba, którego tytułuje się „o-sensei”, czyli wielki, szacowny mistrz. Swoją sztukę walki oparł o tradycyjną szkołę Daitō-ryū i techniki walki kataną, włócznią yari oraz kijem jo. Stąd można zauważyć, że aikidocy poruszają się w podobny sposób jak szermierze.

    Najważniejszą datą w historii aikido jest 1925 r. Rzekomo wtedy Morihei Ueshiba w pojedynku z oficerem marynarki miał pokonać go bez użycia żadnej broni. Mówi się, że Ueshiba wyczuwał, gdzie zaatakuje przeciwnik i uprzedzał jego zamiary. Miał być to efekt zespolenia Ciała i Ducha, jedności z Wszechświatem, której doświadczył mistrz i na czym później oparł filozofię aikido, któremu się całkowicie poświęcił. Aikido swoją dzisiejszą nazwę otrzymało w latach 40-tych, wcześniej było znane jako „aiki-bujutsu” i „aiki-budo”.

    „Aikidō” to połączenie trzech sylab, które odpowiednio oznaczają: zjednoczenie i połączenie (Ai), ducha i energię (ki) oraz szkołę, sposób nauczania (dō). W sumie jest to również definicja tej sztuki walki, ponieważ techniki aikido wykonywane są po łuku lub ruchem kołowym przy wykorzystaniu energii przeciwnika, tak aby móc odwrócić kierunek ataku i pokonać wroga jego własną siłą.

   W Europie i USA aikido pojawiło się po II wojnie światowej (w Polsce od 1976 r.). Współcześnie ta sztuka walki jest popularna na całym świecie i można wyróżnić różne jej odmiany.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Co to jest aikido? Techniki charakterystyczne

    Specyfiką aikido jest to, że prawie nie w nim uderzeń (oprócz tzw. atemi) – chodzi o unikanie ciosów oraz wykonywanie rzutów czy dźwigni przy wykorzystaniu energii przeciwnika, by wytrącić go z równowagi, a następnie obalić go rzutem czy dźwignią. Kluczowa jest tutaj płynność, elegancja i precyzja, które pozwalają aikidoce być skutecznym wojownikiem.

    Takie ABC tej sztuki walki to rzuty, dźwignie, uchwyty, obroty i wspomniane atemi, ale warto wspomnieć, że w aikido jest ponad dwa tysiące technik i ich kombinacji. Co istotne aikidocy w dużej mierze starają się wykorzystywać prawa fizyki – nie pchają ani ciągną na siłę, ale skupiają się na energii włożonej przez przeciwnika, aby obrócić ją przeciwko niemu. Adepci tej sztuki walki ogromną wagę przywiązują do pracy bioder oraz wykorzystania ciężaru ciała, skupiając się na kontroli tzw. centrum ciała.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto

    W ramach treningu aikido zgłębia się również tajniki walki bronią. Klasyczny zestaw to: krótki kij (jo), drewniany miecz (bokken) oraz nóż (tanto). Tym zajęciom towarzyszy również szkolenie z walki z uzbrojonym przeciwnikiem, choć należy wspomnieć, że nie wszystkie wplatają ćwiczenia z bronią w swoim programie szkoleniowym. Podobnie jak w karate, występują tutaj również kata, czyli jasno sprecyzowane układy ćwiczeniowe.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór

    W aikido, podobnie jak w karate, pas będący elementem stroju jest świadectwem stopnia wtajemniczenia danego aikidoki. Posiadacze stopni uczniowskich, tzw. kyu, noszą pasy białe, mistrzowie zaś – czarne. Początkujący swoją przygodę z aikido nie posiadają żadnego stopnia – dopiero po około pół roku treningów można starać się o 12 kyu (czyli najniższy stopień). Każdorazowo starając się uzyskać wyższy stopień należy zdać odpowiedni egzamin. Zwykle potrzeba co najmniej kilku miesięcy treningów, aby móc starać się podnieść swoją rangę. Należy pamiętać, że częścią egzaminu nie jest tylko sprawdzanie znajomości technik i sprawności – mogą na nich wystąpić również elementy teoretyczne. Przechodząc z 1 kyu na 1 dan otrzymuje się stopień mistrzowski. Następnie, powyżej 3 dan na awans mają wpływ przede wszystkim, a nawet wyłącznie aspekty szkoleniowe i trenerskie, a nie sprawdzanie umiejętności kandydata.

    Wspominany pas jest jednym z elementów keikogi, czyli tradycyjnego stroju, w którym uprawia się aikido. Inne elementy to bluza i spodnie (białe, podobne do tych używanych w judo). Po osiągnięciu stopnia mistrzowskiego białe spodnie zamienia się na tzw. hakamę, czyli czarne spodnie z szerokimi, przewiewnymi nogawkami. Ten element nawiązuje do tradycyjnego ubioru samurajów.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Warszawie

  Stworzona przez nas baza klubów ma służyć wszystkim tym, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę o poszczególnych sztukach i sportach walki oraz chcieliby rozpocząć treningi. Warto z niej skorzystać i sprawdzić, gdzie w Warszawie najlepiej zacząć swoją przygodę z aikido!

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Warszawie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna