Aikido Szczecin

 

 

  W Szczecinie i jego okolicach znajdziemy wiele unikalnych miejsc, które pozwolą nam rozwijać swoje pasje, w tym sławną, japońską sztukę walki aikido. W ostatnim czasie na polskim rynku powstało ich tak dużo, że postanowiliśmy stworzyć bazę, która ułatwi zainteresowanym ich znalezienie. Zanim zapiszesz się na zajęcia, dowiedz się więcej na temat aikido. Co oznacza to słowo i jaka jest historia aikido? Jakie bronie i techniki aikido? I w końcu: Na czym polegają słynne pasy wtajemniczenia?

Tematy:
  1. o-sensei Morihei Ueshiba - twórca aikido
  2. Charakterystyczne techniki aikido
  3. Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto
  4. Ubiór i stopnie w aikido – pasy
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido w Szczecinie
  7. Polub i oceń stronę - Aikido w Szczecinie
  8. Mapa klubów - Aikido Szczecin

o-sensei Morihei Ueshiba - twórca aikido

    Za genezą aikido stoi Morihei Ueshiba – Japończyk nazywany „o-sensei” (wielki, szacowny mistrz). Swoje nauki oparł o doświadczenie walki włócznią (yari), kija (yo) oraz kataną oraz nauki w tradycyjnej szkole Daitō-ryū. Aikidocy poruszają się jak szermierze, ale bez miecza. Niektóre szkoły dopuszczają jednak użycie broni, wiele z nich natomiast skupia się tylko na pracy ciała.

    Według legendy, punkt zwrotny w życiu mistrza miał miejsce w 1925 roku. Morihei Ueshibe wyzwał w owym czasie oficer marynarki, którego pokonał bez walki. Rzekomo Ueshiba wiedział, gdzie spodziewać się ciosu zanim padł jakikolwiek ruch. Dlatego walka skończyła się zanim w ogóle się rozpoczęła. Wiedząc skąd nadejdzie cios, mógł wypracować idealny kontratak, który obezwładnił śmiałka. Ueshiba stworzył filozofię aikido osiągnąwszy stan zjednoczenia materii z jego duchem. Dla wielu adeptów sztuk walki stał się ideałem, połączeniem przenikliwego myśliciela z znakomitym wojownikiem. Jako mentor, zaczął nauczać własnego stylu „aiki-bujutsu”, a później „aiki-budo” na przełomie lat 20. i 30., a nazwa „aikido” nadszedł dopiero w latach 40.

    Aikido jest połączeniem trzech sylab, które w języku japońskim niosą ze sobą bardzo konkretne znaczenie. „Ai” oznacza jedność i spójność, „ki” - energię, natomiast „dō” - naukę. Szczególne znaczenie w technice aikido mają energia i ruch, które pozwalają zneutralizować cios wroga lub skierować go przeciw niemu.

    Aikido pojawiło się w zachodniej Europie w XX wieku, a do Polski trafiło pod jego koniec, bo w 1976 roku, kiedy powstała pierwsza polska szkoła aikido. Obecnie na świecie funkcjonuje wiele szkół aikido uczących według różnych tradycji.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Charakterystyczne techniki aikido

    Znacząca ilość technik aikido opiera się na unikach, zasłonach, rzutach czy dźwigniach (zwłaszcza na małe stawy, łokcie i nadgarstki). Precyzja oraz skuteczność prezentowanych ruchów decydują o tym, czy aikidoka poradzi sobie z przeciwnikiem.

    Podstawa obrony to zwrot lub obrót ciała, czyli zejście z linii ataku. Aikido więc nie polega na blokowaniu ciosów, a na użyciu ich siły przeciw wrogowi, wytrącając go z równowagi. Podstawowe techniki ataku to rzuty, dźwignie, uchwyty, obroty i uderzenia (tzw. atemi). Główną rolę odgrywają biodra. Ważne, żeby uderzać zdecydowanie albo trzymać neutralny chwyt; aikido nie wykorzystuje ciągnięcia ani pchania. Cała motoryka zaczyna się z ruchu bioder. Aikidocy wykorzystują ciężar ciała, kontrolując linię centralną i niwelując napięcie mięśni. W najbardziej złożonych systemach aikido wymienia się ponad dwa tysiące kombinacji technicznych i technik.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Broń aikido – bokken, jo i tanto

    Obok walki wręcz, aikido wykorzystuje również walkę bronią. Do ćwiczeń aikidocy używają: jo (krótki kij), bokken (miecz) i tanto (nóż). Do nauki poszczególnych technik wykorzystuje się kata (są to bardzo złożone ćwiczenia), a uwagę przykuwa sposób przechwytywania broni i powstrzymanie przeciwnika. Trening z bronią ma na celu poprawę koordynacji ciała i wyczucia dystansu.

    Niektóre szkoły rezygnują z ćwiczeń z bronią, ale są też takie, które z nich korzystają. Twórcą jednego z najpopularniejszych systemów ćwiczeń jest Morihiro Saito – mowa tu o aiki-jo oraz aiki-ken. Tworzą go kata z jo dla jednej osoby oraz z jo i bokkenem dla dwóch osób.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Ubiór i stopnie w aikido – pasy

    Uczniom aikido (kyu) przypisano białe pasy, mistrzom (dan) - czarne. Początki treningów odbywamy bez pasa. Najniższy stopień (czyli 12 kyu) uzyskujemy po pół roku treningów. Otrzymanie wyższego stopnia umożliwiają nam egzaminy praktyczne, na które czeka się nawet kilka miesięcy, oraz teoretyczne. Najniższy stopień mistrzowski to 1 dan. Mistrzowie powyżej 3 stopnia dan koncentrują się bardziej na nauczaniu i propagowaniu sztuki aikido, a powyżej 5 stopnia dan skupiają się wyłącznie na tym.

    Sztuki aikido uczy się w tradycyjnym kimonie (keikogi) na który składa się pas, spodnie i bluza. Mistrzowie ubierają również szerokie, plisowane spodnie zwane hakama, zazwyczaj są one granatowe lub czarne. Wywodzą się wprost z tradycji samurajskiej średniowiecznej Japonii. Wymogi dla ich założenia tworzą federacje i organizacje aikido. W Polskiej Unii Aikido wymaga się 1 stopnia dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Szczecinie

  Naszą bazę klubów Aikido stworzyliśmy w trosce o tradycję aikido, jak i ze względu na szerokie zainteresowanie tą sztuką w Polsce w ostatnich latach. Pomożemy Ci dowiedzieć się więcej na temat tej sztuki walki i wprowadzimy Cię w świat Aikido. Poznaj kluby Aikido w Szczecinie i w jego okolicach. Nie zwlekaj i zacznij przygodę z aikido z profesjonalistami!

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Szczecinie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna