Aikido Poznań

 

 

  Mieszkańcy Poznania i okolic są w tej doskonałej sytuacji, że bez względu na to, jakie zainteresowania chcieliby rozwijać, z łatwością znajdą szereg miejsc, gdzie mogą to robić. Właśnie tak jest ze sportami i sztukami walki, w tym z wywodzącą się z Japonii sztuką aikido. Lista klubów organizujących treningi jest tak długa, że stworzyliśmy obszerną bazę by ułatwić wybór zainteresowanym. Zanim rozpoczniesz zajęcia, przeczytaj kilka informacji na temat aikido. Co oznacza ta nazwa i jaką historię ma ten styl? Jakimi technikami i bronią posługują się trenujący? I najważniejsze: jakie stopnie wtajemniczenia kryją się za słynnymi pasami, o których zdobyciu marzą aikidocy?

Tematy:
  1. Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba
  2. Techniki charakterystyczne dla aikido
  3. Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto
  4. Ubiór, stopnie i pasy w aikido
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido w Poznaniu
  7. Polub i oceń stronę - Aikido w Poznaniu
  8. Mapa klubów - Aikido Poznań

Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba

    Stworzenie tej wyjątkowej sztuki walki zawdzięczamy Morihei Ueshiba, Japończykowi, który zasłużył na miano „o-sensei”, czyli wielkiego, szacownego mistrza. Aikido powstało na bazie jego doświadczeń z walką kijem jo, włócznią yari oraz w największym stopniu – japońskim mieczem, czyli kataną. Jest to szczególnie widoczne w sposobie poruszania się zawodników, który przypomina ruchy szermierzy, nawet gdy walka odbywa się bez broni. Jako ciekawostkę można dodać, że wiele szkół całkowicie odeszło od treningów z bronią. Należy też dodać, że aikido ma swoje korzenie w tradycji szkoły Daitō-ryū.

    Wedle legendy, przełom w życiu Morihei Ueshiby nastąpił w 1925 roku, gdy został on wyzwany przez oficera marynarki i pokonał go absolutnie bez walki. Mistrz miał przeczuwać uderzenia nim przeciwnik wykonał najmniejszy ruch. Ueshiba twierdził, że doświadczył jedności Ciała i Ducha i całkowitego zespolenia z Wszechświatem. Oparł na tym całą filozofię aikido, której rozwojowi poświęcił większość swojego późniejszego życia. W latach 20. i 30. samodzielnie opracował i nauczał stylu „aiki-bujutsu”, a następnie „aiki-budo”. Nazwę „aikido” przyjęto w latach 40.

    Nazwa „aikidō” to zbitka trzech sylab z języka japońskiego, za którymi kryje się bardzo konkretne znaczenie. „Ai” można przetłumaczyć jako połączenie lub zjednoczenie, „ki” – oznacza ducha i energię, a ostatnia część „dō” – sposób nauczania, metodę, drogę do celu. Całość doskonale oddaje charakter tej wyjątkowej sztuki walki, której techniki opierają się na ruchu (zwykle po kole lub łuku) oraz energii. Dzięki temu możliwa jest zmiana kierunku ataku, zneutralizowanie go, a nawet przejęcie kontroli nad napastnikiem.

    Na zachodzie aikido pojawiło się w połowie poprzedniego stulecia. Pierwszą sekcję w Polsce otwarto w 1976 roku. Obecnie szkoły walki spopularyzowały się na całym świecie. Współczesne aikido to kilkanaście nurtów, pośród których znajdziemy preferujące mniej lub bardziej praktyczne nastawienie.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Techniki charakterystyczne dla aikido

    Technika aikido opiera się przede wszystkim na sprawnych unikach oraz na blokowaniu ciosów, rzutach oraz dźwigniach, w szczególności na łokcie i nadgarstki. Dzięki płynności i precyzji ruchów, aikidoka niejednokrotnie potrafi sobie poradzić nawet z paroma przeciwnikami. Skuteczność obrony polega na schodzeniu z linii ataku, na przykład poprzez obrót ciała lub unik. Zamiast przyjmować ciosy przeciwnika, należy wykorzystać ich siłę, co pozwala uzyskać przewagę, a nawet obezwładnić rywala poprzez umiejętne wykorzystanie jego braku stabilności i równowagi.

    Z kolei w ataku dominują dźwignie, rzuty, obroty i chwyty, a także uderzenia - tzw. atemi. Przy wyprowadzaniu ciosów ważne jest, aby robić to zdecydowanie albo utrzymywać chwyt neutralny. Podczas walki nie stosuje się ciągnięcia lub pchania. Siła pochodzi z ruchu bioder. Aikidocy doskonale wykorzystują ciężar ciała, dzięki czemu siła rąk odgrywa mniejszą rolę, a poprzez kontrolę tzw. linii centralnej zmniejsza się napięcie mięśni. Najbardziej rozbudowane systemy aikido to obecnie ponad dwa tysiące kombinacji i technik.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Bokken, jo i tanto czyli broń w treningu aikido

    Aikido to nie tylko walka wręcz, ale także szereg technik walki z bronią. Najczęściej używa się krótkiego kija, czyli jo, drewnianego miecza zwanego bokken oraz noża, który nazywa się tanto. Nauka poszczególnych technik odbywa się poprzez kata – rodzaj wysoko sformalizowanych ćwiczeń. Bardzo duży nacisk kładzie się na sposoby rozbrajania przeciwnika. Trening z bronią pozwala aikodokom poprawić wyczucie dystansu oraz koordynację ciała.

    Jak wspomniano wcześniej, część szkół rezygnuje z ćwiczeń wykorzystujących broń, ale inne korzystają także z takich technik w oparciu o nauki różnych nauczycieli. Obecnie jednym z najpopularniejszych systemów jest ten stworzony przez Morihiro Saito, czyli aiki-jo a także aiki-ken, systemy obejmujące kata dla jednej osoby z kijem jo oraz dla dwóch rywali z bokkenem.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Ubiór, stopnie i pasy w aikido

    Trenujący posiadający stopnie uczniowskie, czyli kyu, mogą nosić pasy białe. Czarne pasy są zarezerwowane dla zawodników posiadających stopnie mistrzowskie – dan. Na początku nauki nie posiada się żadnego stopnia. Po około 6 miesiącach nauki osiąga się najniższy stopień uczniowski – 12 kyu. Każdy kolejny egzamin (mogą się odbywać co kilka miesięcy) pozwala piąć się w hierarchii. Co istotne, od adeptów wymaga się nie tylko umiejętności praktycznych, ale także znajomości teorii. Pasy mistrzowskie rozpoczynają się od stopnia 1 dan. Po osiągnięciu 3 dan coraz ważniejsze staje się nauczanie i propagowanie sztuki aikido. Od poziomu 5 dan właściwie liczy się już tylko to i praktyczne egzaminy przestają mieć znaczenie.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Poznaniu

  Stworzyliśmy naszą bazę klubów dla osób, które pragną poznać lepiej konkretne sztuki walki i myślą o rozpoczęciu profesjonalnych treningów. Sam zobacz, które szkoły w Poznaniu mają w swojej ofercie nauczanie aikido dla początkujących!

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Poznaniu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna