Aikido Lublin

 

 

  Osoby zamieszkujące Lublin i okolice mają spore szczęście, bo niezależnie od tego, jaką pasję chcieliby mocniej zgłębiać to bez problemu znajdą odpowiednie miejsca, które dadzą im taką możliwość. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sportu i sztuk walki, w tym japońskiej odmiany sztuk - aikido. Klubów, w których można ją trenować jest wiele i dlatego chcemy ułatwić wszystkim zainteresowanym to zadanie tworząc bazę z takimi miejscami. Zanim udasz się na pierwszy trening, sprawdź dokładnie, czym jest aikido i dowiedz się wszystkich najważniejszych kwestii. Co oznacza główny zwrot i jaką ten styl posiada historię? Jak walczą aikidocy i jakie są najpopularniejsze techniki? I w końcu: o co chodzi z popularnymi pasami, które zawodnik zdobywa w sytuacji osiągnięcia kolejnego stopnia wtajemniczenia?

Tematy:
  1. Założyciel aikido – o-sensei Morihei Ueshiba
  2. Aikido - co to takiego? Najbardziej popularne i znane techniki
  3. Tanto, bokken i jo, czyli wykorzystywana podczas treningu aikido broń
  4. Pasy, stopnie, ubiór w aikido
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Aikido w Lublinie - baza klubów
  7. Polub i oceń stronę - Aikido Lublin
  8. Mapa klubów - Aikido Lublin

Założyciel aikido – o-sensei Morihei Ueshiba

    Tę unikalną japońską sztukę walki stworzył Morihei Ueshiba - Japończyk, którego tytułuje się mianem „o-sensei", co oznacza wielkiego i szacownego mistrza. Jego inspiracją do stworzenia tej sztuki walki było własne życiowe doświadczenie związane z bataliami przy pomocy kija jo i włóczni yari, jednak w całym tym rytuale najważniejsza była katana, czyli japoński miecz. Nie ma przypadku w tym, że aikidocy poruszają się właśnie tak, jakby zajmowali się uprawianiem szermierkę, jednak nie mają ze sobą miecza. Warto wspomnieć, że niektóre szkoły nie prowadzą zajęć z bronią. Należy podkreślić, że aikido mogłoby nigdy nie powstać, udało się to głównie dzięki silnemu zakorzenieniu i związkom mistrza z tradycyjną szkołą Daitō-ryū.

    Słynna legenda głosi, że duże znaczenie i przełom nastąpił w roku 1925. Morihei Ueshiba miał zostać wtedy wezwany do głównego oficera marynarki, gdzie pokonał go bez żadnej walki. Mówi się, że mistrz miał podejrzenia co do tego, gdzie zostanie zadane uderzenie jeszcze przed tym, gdy oficer wykonał jakikolwiek ruch. Doszło do tego, że Ueshiba doświadczył znaczącego zespolenia Ciała i Ducha i całkowitej jedności ze Wszechświatem. Na tym doświadczeniu oparł całą filozofię aikido, a potem większość swojego życia skupił się na tym, aby ta sztuka walki mogła się rozwijać. Wdrażał do nauki samodzielnie wypracowany styl „aiki-bujutsu”, a w dalszej kolejności „aiki-budo” w 20. i 30. latach XX wieku. Jednak wiodąca nazwa „aikido" zaczęła oficjalnie funkcjonować dopiero w latach 40.

    Zwrot „aikidō” to tak naprawdę złożenie trzech sylab japońskich, które mają bardzo konkretne przesłanie. „Ai" to inaczej zjednoczenie i połączenie, „ki" oznacza ducha i energię, a „dō” to pewien sposób nauczania, metoda, dotarcie do celu. Wszystkie te znaczenia, połączone w jedno, doskonale oddają charakter tej konkretnej sztuki walki. Różne techniki aikido dotyczą ruchu (najczęściej kołowy, rzadziej po łuku) oraz energii, dzięki której zawodnik może zmienić kierunek, w którym atakuje, przejąć pełną kontrolę nad przeciwnikiem lub zminimalizować siłę atakującego.

    Dopiero w połowie XX wieku aikido zaczęło być popularne na Zachodzie. W kraju nad Wisłą pierwsza profesjonalna sekcja tej sztuki walki zaczęła działać w roku 1976. Obecnie szkoły uczące tej sztuki są obecne na całym świecie. Na aktualny sposób walk aikido składa się kilkanaście nurtów - jedne z nich są bardziej użyteczne i niezawodne, inne mniej.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Aikido - co to takiego? Najbardziej popularne i znane techniki

    Sposób sztuki walki aikido dotyczy głównie umiejętnych i inteligentnych uników oraz wykonywaniu zasłon, dźwigni (w szczególności na niewielkie stawy, nadgarstki i łokcie) oraz rzutów. Kluczowe są: skuteczność wykonywanych ruchów (ich umiejętne stosowanie pozwoli na pokonanie kilku zawodników jednocześnie), płynność oraz precyzja.

    W przypadku obrony, klucze jest zejście z linii ataku. Najczęściej dzieje się to za pomocą zwrotu lub obrotu ciała. Zamiast przyjmować na swoje ciało ciosy, powinno się ich unikać i wykorzystywać ich siłę przeciwko swojemu konkurentowi, pozbawiając go przewagi, a w niektórych przypadkach nawet obezwładniać. Bardzo ważne jest to, aby wytrącić rywala z równowagi i zachwiać jego stabilność. Do podstawowych technik ataku należy zaliczyć: rzuty, uchwyty, dźwignie, uderzenia (tzw. atemi) i obroty. Istotne jest, aby uderzenia były zdecydowane lub powinniśmy utrzymywać neutralny uchwyt: w walce nie ma możliwości stosowania ciągnięcia lub pchania. Najważniejsze w motoryce są ruchy bioder. Istotne dla aikidoków jest wykorzystywanie ciężaru swojego ciała, a nie siły w rękach i jednocześnie kontrolowanie tzw. linii centralnej oraz próby likwidowania napięcia mięśni. W niektórych źródłach podaje się, że w najmocniej rozbudowanych systemach aikido, można wskazać więcej niż dwa tysiące kombinacji technicznych i technik.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Tanto, bokken i jo, czyli wykorzystywana podczas treningu aikido broń

    W aikido można wykorzystywać nie tylko walkę wręcz. Stosuje się również broń. Do najpopularniejszych należą: tanto (nóż), bokken (drewniany miecz) i jo (krótki kij). Aby poznać dokładnie i nauczyć się poszczególnych technik, stosuje się kata (dokładnie spersonalizowane ćwiczenia). Przykłada się dużą uwagę do tego, aby dobrze nauczyć się metod odbierania broni i powstrzymywania napastnika, który jest uzbrojony. Jednym z powodów, dla którego aikidocy trenują z bronią jest to, aby poprawić kondycję ciała i doprecyzować lepsze wyczucie dystansu.

    Zdarza się, że niektóre szkoły nie prowadzą ćwiczeń z bronią w porównaniu do pozostałych, które wdrażają techniki swoich najlepszych nauczycieli. Twórcą jednego z najpopularniejszych systemów, jest Morihiro Saito - dokładniej chodzi o aiki-jo, a także aiki-ken. Dotyczą one kata z jo dla jednego sportowca, a także jo i bokkenem dla dwóch zawodników.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Pasy, stopnie, ubiór w aikido

    Osoby posiadające stopnie uczniowskie - kyu - noszą biały pas, z kolei stopniom mistrzowskim - dan - przysługuje pas czarny. Rozpoczynając przygodę z aikido nie ma się żadnego stopnia. Po upływie około sześciu miesięcy treningów, możemy zdawać na najniższy stopień, czyli 12 kyu, a po każdym kolejnym egzaminie istnieje możliwość, aby uzyskać poziom o jeden wyższy. Na egzaminy czeka się kilka miesięcy. Zdarza się, że razem z egzaminem praktycznym należy zdać teoretyczny. Najniższym stopniem mistrzowski określa się 1 dan. Stopnień 3 dan to pewnego rodzaju granica - powyżej niego coraz istotniejszy wpływ na kolejny rozwój zaczynają mieć wyniki w nauce, a także propagowaniu aikido. Od poziomu 5 dan te kwestie są już najważniejsze i w dalszej kolejności nie przeprowadzane są już kolejne egzaminy praktyczne.

    Tajniki aikido zawodnicy poznają w keikogi. Jest to tradycyjne kimono, w którego skład wchodzą bluza, pas i spodnie. Mistrzowie dodatkowo mogą także założyć hakama, czyli szerokie, plisowane spodnie. Zazwyczaj są koloru czarnego lub granatowego, a pomysł ten wywodzi się z tradycji samurajskiej. Konkretna federacja, organizacja czy akademia decyduje o tym, kto może je na siebie założyć. W przypadku Polskiej Unii Aikido hakama mogą nosić zawodnicy od stopnia 1 dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Aikido w Lublinie - baza klubów

  Specjalna baza klubów została stworzona mając na uwadze osoby, które mocniej chciałyby zgłębić wiedzę i poznać szczegóły na temat konkretnych sztuk walki, a także myślą o rozpoczęciu profesjonalnych treningów. Zobacz, w jakich szkołach w Lublinie nauczysz się sztuki aikido od podstaw!

 

Polub i oceń stronę - Aikido Lublin

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna