Aikido Łódź

 

 

  Mieszkańcy Łodzi i okolic są w idealnej sytuacji do rozwijania swojej pasji związanej z sztukami walki. Mogą przebierać pośród ofert różnych klubów i sekcji. Każdy z mieszkańców z pewnością znajdzie w ich ofercie coś dla siebie, nawet ten interesujący się sportami i sztukami walki, w tym japońskim aikido. Klubów, gdzie można doskonalić się w tym sporcie, jest tak wiele, że na Państwa potrzeby utworzyliśmy ich bazę, pragniemy również krótko opisać pochodzenie samego terminu “aikido” oraz opisywanej sztuki walki. Do tego przedstawimy krótko bronie używane przez aikidoków oraz omówimy ich pasy i stopnie wtajemniczenia.

Tematy:
  1. Kim był twórca aikido, czyli o-sensei Morihei Ueshiba?
  2. Czym charakteryzuje się aikido?
  3. Czym są bokken, jo i tanto, czyli co nieco o obroni w Aikido
  4. Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido w Łodzi
  7. Polub i oceń stronę - Aikido w Łodzi
  8. Mapa klubów - Aikido Łódź

Kim był twórca aikido, czyli o-sensei Morihei Ueshiba?

    Aikido, jedną z najpopularniejszych sztuk walki, stworzył bardzo utalentowany i utytułowany mieszkaniec Japonii o imieniu Morihei Ueshiba. Określa się go jako “o-sensei”, a znaczy to tyle, co “wielki, szacowny mistrz”. W tworzeniu nowej sztuki walki wykorzystał poprzednie doświadzenia, jakie nabył walcząc wręcz, używając czy to włóczni yari, kija jo, oraz głównie katany. Katan to japoński miecz, dlatego możemy zauważyć, że aikidocy poruszają się właśnie tak, jakby mieli niewidoczny miecz w dłoniach. Co warto podkreślić, w samej walce tego miecza w ogóle nie używają

    Według legendy, młody Ueshiba został w roku 1925 przywołany przez oficera marynarki i wyzwany na pojedynek. Przyszły mistrz tą walkę wygrał, używając między innymi swojego słynnego przeczucia, dzięki któremu potrafił przewidzieć, gdzie padnie kolejne uderzenie przeciwnika. Mówi się, że podczas stracia Ueshiba doświadczył czegoś, co określa się jako zespolenia Ciała i Ducha, całkowitą jedność z Wszechświatem, a na tej właśnie filozofii oparł cała filozofię aikido. Potem poświęcił się jej rozwojowi, ucząc stylu, jaki sam opracował. Z początku nazwał go „aiki-bujutsu”, a potem zmienił nazwę na „aiki-budo”. Sama nazwa “aikido” przyjęta została dopiero w latach czterdziestych.

    Samo to słowo oznacza nic więcej, jak zbitkę trzech słów pochodzących z języka japońskiego, z czego “ai” oznacza zjednoczenie i połączenie, “ki” to duch i energia, a “do” to sposób nauczania, obrania konkretnej drogi do celu. Technika opisywanej sztuki walki dokładnie na tym się opiera – ruch kołowy lub łukowy, energia pozwalająca zmienić kierunek, z jakiego nadchodzi atak oraz możliwość zneutralizowania go i przejęcia kontroli nad atakującym.

    Wspominana sztuka walki dotarła do krajów Zachodu dopiero w połowie dwudziestego wieku, a do Polski w okolicach roku 1976, bo właśnie wtedy założono u nas pierwszą szkołę aikido. W skład polskiej szkoły wchodzi kilka jej nurtów.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Czym charakteryzuje się aikido?

    Aikido to głównie umiejętność unikania ataku oraz wykorzystanie wszelakiego rodzaju zasłon, stosowanie dźwigni ukierunkowanych głównie na łokcie, nadgarstki, czy też małe stawy, a także rzutów. Opiera się ono na dokładności i precyzji, a to pozwala walczącemu pokonać nawet kilku przeciwników równocześnie.

    Głównym założeniem i początkiem samej walki jest próba zejścia z linii ataku, zazwyczaj wykonuje się to poprzez obracanie ciałem, czy też nagły zwrot. Miast odpierać ciosy i ataki lepiej jest po prostu ich uniknąć, a potem wykorzystać siłę takiego ataku przeciwko napastnikowi i nawet go w ten sposób obezwładnić. Aikido kładzie spory nacisk na pozbawienie przeciwnika stabilności, stosując wspominane już powyżej rzuty, uchwyty, obroty oraz dźwignie i uderzenia. Te ostatnie określane są jako atemi. W samym aikido nie korzysta się z pchania, czy też ciągnięcia, raczej preferuje się albo zdecydowane uderzenia, albo trzymanie neutralnego chwytu. Początek walki zazwyczaj rozpoczyna się od ruchu biodrami. Walczący tą sztuką walki stawia raczej na użycie ciężaru własnego ciała, a nie na siłę pięści, zwraca również uwagę na tak zwaną siłę centralną, próbując pozbyć się napięcia mięśni. Najbardziej rozbudowane systemy tej sztuki walki liczą aż dwa tysiące technik oraz kombinacji.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Czym są bokken, jo i tanto, czyli co nieco o obroni w Aikido

    Oczywiście broń jest również dozwolona, a te, których używa się najczęściej, to krótki kij zwany jo, drewniany miecz o nazwie bokken, do tego nóż, czyli tanto. Aby nauczyć się ich posługiwania się, stosuje się tak zwane kata czyli bardzo formalne ćwiczenia. Aikidoka po to używa broni w trakcie treningu, aby lepiej panować nad koordynacją ciała i wyczuciem dystansu.

    Warto jednakże zauważyć, że w niektórych szkołach w ogóle nie stosuje się broni, w innych zaś bardzo chętnie korzysta się w jej usług. Główny system walki bronią w aikido to aiki-jo oraz aiki-ken, stworzony przez Morihiro Saito. To walka z użyciem jo dla jednej osoby oraz z jo i bokkenem dla dwóch osób.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór

    Zapewne każdy miłośnik sztuk walki wie, że spore znaczenie mają pasy. W aikido nie jest inaczej – uczeń nosi biały pas zwany Kyu, mistrz zaś używa pasa czarnego określanego jako Dan. Z początku nie posiada się żadnego stopnia, nawet uczniowskiego, a dopiero po 6 miesiącach można uzyskać 12 kyu. Dopiero po egzaminach można wznieść się o poziom wyżej, często jest to również egzamin teoretyczny. Najniższym stopniem mistrzowskim jest pierwszy Dan. Od stopnia trzeciego liczą się również wyniki w nauczaniu i propagowaniu opisywanej sztuki walki, a po stopniu piątym nie ma już egzaminów teoretycznych.

    Strój, w jakim uczy się aikido, określany jest jako keikogi, czyli zwyczajne, tradycyjne kimono, a w jego skład wchodzi bluza, spodnie oraz pas. W wypadku mistrzów dochodzą do tego jeszcze plisowane spodnie o nazwie hakama. Zazwyczaj mają one kolor granatowy lub czarny, tak samo, jak ich źródło, czyli tradycja samurajska. W Polskiej Unii Aikido spodnie te są dozwolone od pierwszego stopnia dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Łodzi

  Założyliśmy naszą bazę, aby przybliżyć osobą zainteresowanym historię tej sztuki walki i równocześnie przybliżyć sylwetkę jej twórcy. W naszej bazie znajdziesz większość klubów w których nauczane jest w Łodzi Aikido.

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Łodzi

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna