Aikido Kraków

 

 

  Mieszkańcy Krakowa i okolic mają ten komfort, że niezależnie od tego, w jakiej pasji chcieliby się rozwijać, z pewnością znajdą miejsca, które im to umożliwią. Nie inaczej jest w przypadku sportów i sztuk walki, w tym japońskiej sztuki aikido. Klubów oferujących treningi jest tak dużo, że postanowiliśmy ułatwić zainteresowanym zadanie i stworzyć ich obszerną bazę. Zanim wybierzesz się na zajęcia, dowiedz się więcej na temat aikido. Co oznacza to słowo i jaka jest historia tego stylu? Czym walczą aikidocy i jakie techniki stosują? Wreszcie: o co chodzi ze słynnymi pasami, które zdobywa się, osiągając kolejny stopień wtajemniczenia?

Tematy:
  1. Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba
  2. Co to jest aikido? Techniki charakterystyczne
  3. Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto
  4. Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido w Krakowie
  7. Polub i oceń stronę - Aikido w Krakowie
  8. Mapa klubów - Aikido Kraków

Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba

    Za stworzenie tej unikalnej sztuki walki odpowiada Morihei Ueshiba – Japończyk tytułowany jako „o-sensei”, czyli wielki, szacowny mistrz. Stworzył on aikido w oparciu o swoje doświadczenia z walką przy pomocy włóczni yari, kija jo, a przede wszystkim katany, czyli japońskiego miecza. Nie bez powodu aikidocy poruszają się tak, jakby uprawiali szermierkę, tyle że bez miecza (co ciekawe, niektóre szkoły zupełnie nie praktykują ćwiczeń z bronią). Warto dodać, że aikido nigdy by nie powstało, gdyby nie silne zakorzenienie mistrza w tradycyjnej szkole Daitō-ryū.

    Jak głosi legenda, przełom w życiu mistrza nastąpił w 1925 roku. Morihei Ueshiba miał wówczas zostać wezwany przez oficera marynarki, po czym pokonać go absolutnie bez walki. Podobno mistrz przeczuwał, gdzie padnie uderzenie, zanim oficer wykonał jakikolwiek ruch. Ueshiba doświadczył zespolenia Ciała i Ducha, zupełnej jedności z Wszechświatem, na której ufundował całą filozofię aikido, po czym poświęcił rozwojowi tej sztuki większość swojego życia. Nauczał samodzielnie opracowanego stylu „aiki-bujutsu”, a później „aiki-budo” w latach 20. i 30.; nazwa „aikido” została ustalona dopiero w latach 40.

    Słowo „aikidō” jest w rzeczywistości zbitką trzech japońskich sylab, które niosą za sobą bardzo konkretne znaczenie. „Ai” oznacza zjednoczenie i połączenie, „ki” - ducha i energię, natomiast „dō” - pewną metodę, sposób nauczania, drogę do celu. Wszystkie trzy słowa świetnie oddają charakter owej japońskiej sztuki walki. Techniki aikido opierają się bowiem na ruchu (zwykle kołowym lub po łuku) i energii, która pozwala zmienić kierunek ataku, zneutralizować go lub przejąć kontrolę nad atakującym.

    Aikido dotarło na Zachód w połowie XX wieku. W Polsce pierwsza sekcja aikido została założona w 1976 roku. Dziś szkoły walki funkcjonują na całym świecie. Na współczesną sztukę walki składa się kilkanaście nurtów – niektóre o mniej, a inne o bardziej praktycznym nastawieniu.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Co to jest aikido? Techniki charakterystyczne

    Techniki aikido opierają się przede wszystkim na umiejętnych unikach, a także na wykonywaniu zasłon, rzutów czy dźwigni (zwłaszcza na małe stawy, łokcie i nadgarstki). Najważniejsze są płynność, precyzja oraz skuteczność prezentowanych ruchów, dzięki czemu aikidoka potrafi poradzić sobie nawet z paroma przeciwnikami.

    Podstawa obrony to zejście z linii ataku, najczęściej przez zwrot lub obrót ciała. Zamiast przeciwstawiać się ciosom, warto ich uniknąć i wykorzystać ich siłę, pozbawiając przeciwnika przewagi, a nawet go obezwładniając. Należy wykorzystać brak stabilności rywala i wytrącić go równowagi. Podstawowe techniki ataku to rzuty, dźwignie, uchwyty, obroty i uderzenia (tzw. atemi). Ważne, żeby uderzać zdecydowanie albo trzymać neutralny chwyt; w walce nie wykorzystuje się ciągnięcia ani pchania. Cała motoryka zaczyna się z ruchu bioder. Aikidocy powinni wykorzystywać ciężar ciała, a nie siłę rąk, kontrolując tzw. linię centralną i starając się zlikwidować napięcie mięśni. Podobno w najbardziej rozbudowanych systemach aikido można wyróżnić ponad dwa tysiące technik i kombinacji technicznych.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto

    Obok walki wręcz, aikido może wykorzystywać elementy walki bronią. Bronie, których najczęściej używa się do ćwiczeń, to jo (krótki kij), bokken (drewniany miecz) i tanto (nóż). Do nauki poszczególnych technik wykorzystuje się kata (wysoce sformalizowane ćwiczenia); nacisk kładzie się na metody odbierania broni i powstrzymywanie uzbrojonego przeciwnika. Aikidocy trenują z bronią, żeby poprawić koordynację ciała i polepszyć wyczucie dystansu.

    Jak wspomnieliśmy, niektóre szkoły zupełnie rezygnują z ćwiczeń z bronią; inne ochoczo z niej korzystają, opierając się na metodach różnych nauczycieli. Jeden z najpopularniejszych systemów stworzył Morihiro Saito – mowa tu o aiki-jo oraz aiki-ken. Obejmują one kata z jo dla jednej osoby oraz z jo i bokkenem dla dwóch przeciwników.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór

    Właściciele stopni uczniowskich – kyu – noszą pas biały, zaś stopni mistrzowskich – dan – czarny. Na początku nie posiada się żadnego stopnia. Po około pół roku treningów można uzyskać najniższy stopień, czyli 12 kyu, a po każdym następnym egzaminie, na który czeka się kilka miesięcy, można wznieść się o stopień wyżej. Oprócz egzaminów praktycznego czasami trzeba zdawać także teoretyczny. Najniższy stopień mistrzowski to 1 dan. Powyżej stopnia 3 dan coraz ważniejszy wpływ na dalszy rozwój mają wyniki w nauczaniu oraz propagowaniu sztuki aikido; od poziomu 5 dan są to kwestie decydujące i nie przeprowadza się już egzaminów praktycznych.

    Sztuki aikido uczy się w keikogi, czyli tradycyjnym kimonie, na który składa się bluza, spodnia i pas. Mistrzowie noszą dodatkowo szerokie, plsowane spodnie nazywane hakama. Zwykle są one czarne lub granatowe, a zaczerpnięto je prosto z tradycji samurajskiej. To, kto może je założyć, zależy od wymogów danej federacji, akademii czy organizacji. W Polskiej Unii Aikido spodnie hakama można założyć od stopnia 1 dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Krakowie

  Nasza baza klubów powstała z myślą o osobach, które chcą dowiedzieć się nieco więcej o konkretnych sztukach walki oraz rozważają rozpoczęcie profesjonalnych treningów. Sprawdź, które szkoły w Krakowie oferują naukę aikido od podstaw!

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Krakowie

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna