Aikido Gdańsk

 

 

  Mieszkając w Gdańsku oraz okolicach Trójmiasta każdy ma ogromne możliwości, jeżeli chodzi o realizację swoich pasji. Znajdą tutaj coś dla siebie również miłośnicy sztuk walki, w szczególności tej pochodzącej z Japonii, czyli aikido. Klubów, które oferują treningi jest bardzo dużo, dlatego też postanowiliśmy stworzyć stosowną bazę, która ułatwi zainteresowanym znalezienie odpowiedniego miejsca. Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z tym stylem walki, to warto by było, żebyś dowiedział się trochę więcej o aikido. Przygotowaliśmy kilka ciekawych informacji na ten temat, z którymi warto się zapoznać.

Tematy:
 1. O-sensei Morihei Ueshiba - twórca aikido
 2. Czym charakteryzuje się aikido?
 3. Bokken, jo i tanto - bronie w treningu aikido
 4. Pasy, stopnie i ubiór obowiązują w aikido
 5. Przykładowe wideo z technikami aikido
 6. Baza klubów Aikido w Gdańsku
 7. Polub i oceń stronę - Aikido w Gdańsku
 8. Mapa klubów - Aikido Gdańsk

O-sensei Morihei Ueshiba - twórca aikido

    Aikido powstało w Japonii, a jego twórcą jest Morihei Ueshiba, który dumnie nosi tytuł "o-sensei" - co oznacza "wielki, szacowny mistrz". Ta sztuka walki została stworzona w oparciu o jego doświadczenie z walką, do której używano włócznię yari, kij jo oraz japońskiego miecza katany. Dlatego też osoby uprawiające aikido poruszają się bardzo podobnie do szermierzy, tylko nie używają przy tym miecza. Genezy powstania aikido można się doszukiwać w silnym zakorzenieniu mistrza w tradycyjnej szkole Daitō-ryū.

    Słowo "aikido" powstało z połączenia trzech japońskich sylab, z których każda z nich ma swoje konkretne znaczenie:

 1. "Ai" = zjednoczenie i połączenie
 2. "ki" = duch i energia
 3. "dō" = metoda, sposób nauczania, droga do celu

    Wszystkie z nich doskonale oddają charakter tej japońskiej sztuki walki. Jej techniki opierają się na ruchu oraz energii, pozwalającej zmienić kierunek ataku, dokonać jego neutralizacji lub przejąć całkowicie kontrolę nad przeciwnikiem.

    Na Zachód aikido dotarło w połowie XX wieku, natomiast w Polsce pierwsza sekcja powstała w 1976 roku. Obecnie szkoły uczące tej sztuki walki z powodzeniem funkcjonują na całym świecie. Na współczesne aikido składa się kilkanaście nurtów - o mniej lub bardziej praktycznym nastawieniu.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Czym charakteryzuje się aikido?

    Cechą charakterystyczną aikido są umiejętne uniki oraz wykonywanie zasłon, rzutów czy dźwigni - przede wszystkim na łokcie i nadgarstki. Najważniejsze, żeby wszystkie ruchy były płynne, precyzyjne oraz skuteczne, dzięki czemu aikidoka jest w stanie poradzić sobie nawet z kilkoma napastnikami.

    Podstawową obroną jest zejście z linii ataku, którego najczęściej dokonuje się poprzez zwrot lub obrót całego ciała. Panuje tutaj zasada, że zamiast przeciwstawiać się ciosom, lepiej ich unikać oraz wykorzystywać ich siłę, pozbawiając przeciwnika przewagi, a nawet doprowadzając do jego obezwładnienia. Należy przy tym wykorzystywać brak stabilności rywala oraz wytrącać go z równowagi. Do podstawowych technik ataku należą:

 1. rzuty
 2. dźwignie
 3. uchwyty
 4. obroty
 5. uderzenia (tzw. atemi)

    Ważne jest to, żeby uderzenia były zdecydowane a chwyt był trzymany neutralnie. W czasie walki nie ciągnie się, ani nie pcha. Cała motoryka oparta jest na odpowiednim ruchu bioder. Ważne jest też wykorzystanie ciężaru własnego ciała, a nie siła rąk. W najbardziej rozbudowanych system aikido wyróżnia się podobno nawet dwa tysiące różnych technik oraz kombinacji technicznych.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Bokken, jo i tanto - bronie w treningu aikido

    Oprócz samej walki wręcz, aikido dopuszcza również możliwość wykorzystania elementów walki z bronią. Do ćwiczeń najczęściej używa się:

 1. jo - krótki kij
 2. bokken - drewniany miecz
 3. tanto - nóż

    Nauka poszczególnych technik oparta jest na kata, czyli wysoce sformalizowanych ćwiczeniach. Główny nacisk kładziony jest na sposoby odebrania broni oraz skuteczne powstrzymanie napastnika. Wielu aikidoków odbywa treningi z bronią, w celu poprawy koordynacji ciała i polepszenia wyczucia dystansu. Tak jak wspominaliśmy istnieją jednak szkoły, które całkowicie zrezygnowały z ćwiczeń z bronią.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Pasy, stopnie i ubiór obowiązują w aikido

    W aikido wyróżniamy dwa rodzaje pasów: biały - przeznaczony dla stopni uczniowskich oraz czarny - zarezerwowany dla stopni mistrzowskich, czyli dan. Na samym początku nie posiada się żadnego stopnia. Wspinaczkę do najwyższego stopnia mistrzowskiego rozpoczyna się od 12 kyu. Żeby wznieść się o poziom wyżej należy zaliczyć egzamin praktyczny, na który czeka się z reguły kilka miesięcy. Najniższym stopniem mistrzowskim jest 1 dan. Powyżej stopnia 3 dan coraz większą uwagę zwraca się na wyniki w nauczaniu oraz propagowaniu aikido. Od stopnia 5 dan ma to już kluczowe znaczenie.

    Aikido trenuje się w tradycyjnym kimonie, które nosi nazwę keikogi. Składa się ono z bluzy, spodni oraz pasa. Mistrzowie ubierają dodatkowo szerokie, plisowane spodnie, zwane hakama. Najczęściej są one czarne lub granatowe, a zapożyczono je z tradycji samurajskich. O tym kto może je założyć decydują wymogi poszczególnych federacji, akademii czy organizacji. W Polskiej Unii Aikido mistrzowskie spodnie hakama mogą założyć dopiero posiadacze stopnia 1 dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Gdańsku

  Stworzyliśmy naszą bazę klubów z myślą o wszystkich tych osobach, które mają chęć dowiedzieć się czegoś konkretnego o sztukach walki oraz planują rozpoczęcie profesjonalnych treningów. Dlatego nie zwlekaj dłużej i już teraz sprawdź, które szkoły w Gdańsku oferują naukę podstaw aikido.

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Gdańsku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna