Aikido Bydgoszcz

 

 

  Miasto Bydgoszcz umożliwia swoim mieszkańcom rozwój w wielu dziedzinach sportu. Jeśli będą chcieli spełniać się w swojej pasji, to z pewnością znajdą odpowiednie do tego miejsce. Sztuki walki, w tym japońskie aikido, wliczają się w ofertę miasta Bydgoszcz. Istnieje wiele różnorodnych ofert od klubów, dlatego stworzyliśmy bazę, która pozwala na sprawne przeglądanie wszystkich propozycji. Przed pójściem na pierwszy trening aikido, warto poznać jego historię i dowiedzieć się kluczowych rzeczy: znaczenia słowa aikido, walce zawodników aikido i stosowanych technikach. Pojawiają się również informacje na temat pasów, które zdobywa się wraz z rozwojem.

Tematy:
  1. Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba
  2. Co to jest aikido? Techniki charakterystyczne
  3. Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto
  4. Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido Bydgoszcz
  7. Polub i oceń stronę - Aikido w Bydgoszczy
  8. Mapa klubów - Aikido Bydgoszcz

Twórca aikido – o-sensei Morihei Ueshiba

    Twórcą wyjątkowej sztuki walki aikido jest Morihei Ueshiba. Ten japoński mistrz został tytułowany jako o-sensei, więc jest szanowanym zawodnikiem. Dzięki swoim zdolnościom posługiwania się włócznią yari, kija jo i katany stworzył on swoją unikalną sztukę walki. Sposób poruszania się zawodników w aikido można porównać do zawodników szermierki. Tutaj warto mieć na uwadze, że niektóre szkoły nie używają broni przy wykonywanych ćwiczeniach. Prawdopodobnie aikido nigdy by nie powstało, jeśli Ueshiba nie byłby związany z tradycyjną szkołą Daitō-ryū.

    Według legendy punktem zwrotnym w życiu mistrza był rok 1925. Morihei został wezwany przez oficera marynarki z którym stoczył walkę którą wygrał. O-sensei był tak skupiony, że przewidywał ataki swojego przeciwnika. Jak twierdził Ueshiba, doświadczył on zespolenia Ciała i Ducha, co zjednoczyło go z Wszechświatem. Na tej praktyce stworzył całą filozofię aikido i przez całe dalsze życie ją rozwijał. W latach 20. i 30. nauczał samodzielnie swoich podopiecznych stylów aiki-bujutsu i aiki-budo. Sama nazwa sztuki walki, czyli aikido, zaczęła być używana w latach 40.

    Aikidō to słowo, które składa się z trzech japońskich sylab, a każda z nich niesie pewne znaczenie. Ai jest symbolem zjednoczenia i połączenia, ki oznacza ducha i energię, natomiast dō jest oznaczeniem metody, sposobu nauczania i drogi do celu. Co ważne, każda z tych sylab oznacza jedną z cech sztuki walki aikido. Technika skupia się najczęściej na kołowym ruchu i przewidywaniu ruchów atakującego dzięki energii.

    W połowie XX wieku aikido zaczęło pojawiać się na Zachodzie. W Polsce natomiast w roku 1976 zaczęto ją poznawać. Obecnie aikido znana jest na całym świecie, występuje w odmiennych nurtach, które w różnym stopniu skupiają się na praktycznym nastawieniu.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Co to jest aikido? Techniki charakterystyczne

    Sztuka walki aikido jest skupiona na unikaniu ciosów przeciwnika. Polega także na wykonywaniu rzutów czy dźwigni. Ważne, by ruchy zawodnika były płynne i skuteczne, co przyczynia się do tego, że profesjonalny zawodnik poradzi sobie z kilkoma przeciwnikami.

    Podstawową metodą obrony jest zejście z linii ataku przeciwnika dzięki umiejętnemu obrotowi ciała lub zwrotowi. Nie jest ważne przeciwstawianie się ciosowi, lecz umiejętność jego uniknięcia i siłą przeciwnika obezwładnienie go. Kluczem jest wytrącenie przeciwnika z równowagi. Jeśli chodzi o kwestię wykonywania ataku, to odpowiednie są do tego dźwignie, rzuty czy różne chwyty. Nie dopuszcza się przepychanek, a każdy cios powinien być zdecydowany i bez zawahania. Ruch bioder jest tutaj kluczowym elementem. Zawodnicy powinni wykorzystać swój ciężar ciała i odpowiednio nim balansować zamiast skupiać się na sile rąk. Według różnych źródeł aikido składa się z nawet dwóch tysięcy technik i kombinacji.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto

    Aikido to nie tylko walka wręcz, ponieważ dopuszcza również walkę z bronią. Najczęstszymi elementami w walce są jo, czyli krótki kij, bokken, czyli drewniany miecz oraz tanto, czyli nóż. Każdą technikę szlifuje się za pomocą kata, którym są profesjonalnie przygotowane ćwiczenia. Aikido polega na umiejętności rozbrojenia przeciwnika i powstrzymanie jego ataku. Trening z bronią ma ułatwić poprawę koordynacji ciała i ulepszyć wyczucie dystansu.

    Jak było wyżej wspomniane, część szkół stosuje ćwiczenia z bronią, a część ich unika. Jednym z najpopularniejszych systemów kombinacyjnych jest aiko-jo i aiki-ken, któy został stworzony przez Morihiro Saito.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Sztuki walki aikido – pasy, stopnie, ubiór

    Uczniowie noszą białe pasy (kyu), a mistrzowie zakładają pasy czarne (dan). Początkowi zawodnicy nie posiadają żadnego stopnia. Po najniższy stopień mogą ubiegać się po minięciu pół roku i uzyskać 12 kyu. Każdy kolejny egzamin pozwala wspinać się na następne szczeble. Egzaminy nie składają się tylko z praktyki, czasem występują również egzaminy teoretyczne. Stopień mistrzowski o najniższym szczeblu nazywa się 1 dan. Od 3 dan najważniejsze są kwestie uzyskiwania satysfakcjonujących wyników w nauce oraz propagowanie aikido. Od 5 dan nie występują już żadne egzaminy praktyczne.

    Tradycyjne kimono (keikogi) to ubiór zawodników aikido. Mistrzowie zakładają jeszcze czarne lub granatowe spodnie hakama. Od danej federacji zależy, kto dokładnie może założyć tego typu spodnie - 1 dan to minimum w Polsce.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido Bydgoszcz

  Baza jest dla wszystkich tych, którzy pragną dowiedzieć się więcej o sztukach walki i miejscach, w których można spróbować własnych sił. Dzięki bazie można sprawdzić, która szkoła w Bydgoszczy naucza aikido od podstaw.

 

Polub i oceń stronę - Aikido w Bydgoszczy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna