Aikido Białystok

 

 

  Osoby mieszkające w Białymstoku i jego okolicach mają to szczęście, że bez względu na to, jaką pasję pragną realizować, na pewno znajdą miejsce, które da im tą możliwość. W przypadku sportów i sztuk walki, w tym również japońskiej sztuki aikido, jest tak samo. Jest tak duży wybór klubów, które oferują treningi, że zdecydowaliśmy się ułatwić osobom zainteresowanym zadanie, tworząc obszerną bazę. Zanim jednak zdecydujesz się na zajęcia, poszerz swoją wiedzę na temat aikido. Jakie jest znaczenie tego słowa? Jaka jest historia tego stylu? Jakie techniki są stosowane oraz czym walczą aikidocy? I wreszcie: Jakie jest znaczenie popularnych pasów, zdobywanych podczas osiągnięcia następnego stopnia wtajemniczenia?

Tematy:
  1. O-sensei Morihei Ueshiba-twórca aikido
  2. Czym jest aikido? Charakterystyczne techniki
  3. Broń w treningu aikido – bokken, jo i tanto
  4. Pasy, ubiór i stopnie w sztuce walki aikido
  5. Przykładowe wideo z technikami aikido
  6. Baza klubów Aikido w Białymstoku
  7. Polub i oceń stronę - Aikido Białystok
  8. Mapa klubów - Aikido Białystok

O-sensei Morihei Ueshiba-twórca aikido

    Za stworzenie aikido odpowiada Morihei Ueshiba- Japończyk, który został tytułowany "o-sensei", czyli wielki mistrz/nauczyciel. Stworzył on tę sztukę, opierając się na swoim doświadczeniu w walce przy pomocy włóczni yari, kija jo oraz katany, czyli miecza japońskiego. Nie przez przypadek walczący poruszają się w sposób, który przypomina szermierkę z wyłączeniem miecza (niektóre szkoły w ogóle nie praktykują ćwiczeń z użyciem broni). Warto zaznaczyć, że nie powstałoby, gdyby nie mocne zakorzenienie mistrza w tradycyjnej szkole, jaką była Daitō-ryū.

    Legenda głosi, że przełomem w życiu mistrza był rok 1925. Morihei Ueshiba miał zostać wezwany przez oficera marynarki, następnie pokonać go bez walki. Mówiono, że mistrz czuł, gdzie padnie uderzenie, zanim oficer zdecydował się na jakiś ruch. Ueshiba przeżył zespolenie Ciała i Ducha, całkowitą jedność ze Wszechświatem, na czym zbudował całą filozofię aikido. Na rozwój tej sztuki walki poświęcił znaczną część swojego życia. Samodzielnie zdecydował się nauczać opracowanego stylu "aiki-bujutsu", a następnie "aiki-budo" w latach 20. i 30.;Sama nazwa "aikido" została uchwalona dopiero w latach 40.

    "Aikido" jest słowem złożonym z trzech sylab japońskich, które mają konkretne znaczenie. "Ai" znaczy zjednoczenie i połączenie, "ki"-ducha i energię, a "do"- metodę, sposób nauczania oraz drogę do celu. Te trzy sylaby oddają charakter tej japońskiej sztuki walki. Techniki "Aikido" oparte są głównie na ruchu (zazwyczaj kołowym, bądź po łuku) i energii, dzięki której możliwa jest zmiana kierunku ataku. zneutralizowanie go, a także przejęcie kontroli nad atakującym.

    Aikido na Zachód przybyło w połowie XX wieku. W Polsce pierwsza selekcja była założona w roku 1976. Obecnie treningi odbywają się na całym świecie. Na współczesne Aikido składa się kilkanaście różnych nurtów - jedne o niewielkim nastawieniu na praktykę, natomiast drugie o większym.

Twórca Aikido - Morihei Ueshiba o-senseiTwórca Aikido - Morihei Ueshiba o-sensei
Miecz samurajski - KatanaMiecz samurajski - Katana
Chwyt ręki za nadgarstek technika AikidoChwyt ręki za nadgarstek technika Aikido
 

Twórca Aikido - o-sensei Morihei Ueshiba

Czym jest aikido? Charakterystyczne techniki

    Techniki aikido oparte są głównie na umiejętnych unikach oraz na wykonywaniu zasłon, dźwigni (przede wszystkim na małe stawy, łokcie i nadgarstki) oraz rzutów. Najważniejsza jest płynność, precyzja i skuteczność prezentowania ruchów, co sprawia, że aikidoka potrafi poradzić sobie nawet w starciu z kilkoma przeciwnikami.

    Podstawą obrony jest usunięcie się z linii ataku, zwykle poprzez zwrot lub obrót ciała. Lepszą opcją od przeciwstawiania się ciosom, jest unikanie ich i wykorzystywanie ich siły, tym samym pozbawiając przeciwnika przewagi, a nawet obezwładniając go. Dobrym krokiem jest wykorzystanie braku stabilności rywala, następnie wytrącając go z równowagi. Głównymi technikami ataku są: rzuty, uchwyty, dźwiganie, obroty i uderzenia (tzw.atemi). Istotne jest uderzanie zdecydowanie lub trzymanie neutralnego chwytu; w walce nie jest dopuszczalne ciągnięcie ani pchanie. Motoryka rozpoczyna się od ruchu bioder. Aikidocy nie powinni wykorzystywać siły rąk, a używać ciężaru ciała, kontrolując tak zwaną linię centralną, tym samym starając się zlikwidować napięcie z mięśni. Prawdopodobnie w najmocniej rozbudowanych systemach aikido możliwe jest wyróżnienie ponad dwóch tysięcy technik oraz kombinacji technicznych.

Trening Aikido dzieci - podstawowe rzutyTrening Aikido dzieci - podstawowe rzuty
Trening Aikido dorosłych - rzut i padTrening Aikido dorosłych - rzut i pad
Dźwignia łokciowa w parterzeDźwignia łokciowa w parterze
 

Bokken, jo i tanto- broń w treningu aikido

    W aikido wykorzystuje się także elementy walki z użyciem broni. Najczęściej używanymi broniami są: jo (krótki kij), tanto (nóż) oraz bokken (drewniany miecz). W celu nauki poszczególnych technik, wykorzystywane są kata (wysoko sformalizowane ćwiczenia); główny nacisk kładziony jest na metody odbierania broni, a także powstrzymywanie przeciwnika. Walka z bronią jest uprawiana w celu poprawienia koordynacji ciała oraz polepszenia wyczucia dystansu.

    Jak zostało wspomniane, część szkół rezygnuje z walki z bronią, natomiast inne chętnie z niej korzystają, w zależności od metod nauczycieli. Jednym z najbardziej popularnych systemów został stworzony przez Morhiro Saito - mowa tu o aiki-jo i aiki-ken. W ich skład wchodzi kat z jo dla jednej z osób oraz jo i bokken dla dwóch przeciwników.

Drewniany miecz Aikido - bokenDrewniany miecz Aikido - boken
Krótki kij - Jo - trening AikidoKrótki kij - Jo - trening Aikido
Drewniany nóż treningowy Aikido - tantoDrewniany nóż treningowy Aikido - tanto
 

Pasy, ubiór i stopnie w sztuce walki aikido

    Kyu, czyli właściciele stopni uczniowskich noszą kolorowe pasy, natomiast osoby o stopniu mistrzowskim - czarny. Zaczynając nie posiada się żadnego ze stopni. Po upłynięciu około pół rok treningów, można dostać najniższy ze stopni - 12 kyu. Po każdym z następnych egzaminów, odbywających się co kilka miesięcy, można uzyskać stopień wyżej. Poza egzaminem praktycznym, zdarza się, że zdawany jest również teoretyczny. 1 dan to najniższy stopień mistrza. Po osiągnięciu wyższego stopnia od 3 dan, coraz bardziej istotne stają się wyniki w nauczaniu oraz propagowaniu aikido. Od poziomu 5 dan nie odbywają się już egzaminy praktyczne.

    Aikido uczone jest w keikogi, czyli kimonie, na które składa się spodnie, pas oraz bluza. Mistrzowie dodatkowo wyposażeni są w szerokie spodnie, zwane hakama. Zazwyczaj są czarne lub granatowe, a zaczerpnięte zostały z tradycji samurajskiej. To, kto ma prawo je założyć, zależne jest od federacji, organizacji czy akademii. W Polskiej Unii Aikido dozwolone jest założenie ich od stopnia 1 dan.

 

Przykładowe wideo z technikami aikido

Tytuł/źródło: Enka waza - Shomen uchi Irimi nage to kokyu; Autor: McGill Aikido; Licencja: CC BY

 

Baza klubów Aikido w Białymstoku

  Stworzona przez nas baza klubów powstała dla osób, które pragną dowiedzieć się więcej o różnych konkretnych sztukach walki oraz zastanawiają się nad rozpoczęciem profesjonalnych treningów. Dowiedz się, które szkoły w Białymstoku oferują naukę aikido od samych podstaw!

 

Polub i oceń stronę - Aikido Białystok

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna